Sobota 20. dubna, 2024
Evropský rozhled

Evropská revoluce v Bratislavě (video)

V neděli 5. června 2011 se na bratislavském Hviezdoslavovom náměstí uskutečnilo druhé setkání mladých lidí, kteří se tak snažili upozornit na právě probíhající revoluci ve Španělsku.

Vzhledem k tomu, že španělské nepokoje jsou v evropských masmédiích opomíjeny a lidé prakticky netuší, že jen o pár stovek kilometrů dál se děje něco závažného, na demonstraci dorazil jen skromný počet informovaných účastníků. Nízká účast byla pro mnohé zklamáním.

Hviezdoslavovo námestie - ilustrační fotografie

Diskuse přesto nebyla zbytečná, vstupovali do ní i náhodní návštěvníci Hviezdoslavova náměstí. Například na otázku zaměstnance nedaleké americké ambasády, jaký systém by si tu přáli, odpověděli: „Aby ti, kteří jsou tam nahoře, nezachraňovali banky, to minimum, to jedno procento lidí, z peněz náš všech.“

Účastníci se shodli, že Češi a Slováci se ještě neprobudili, a svou situaci začnou řešit, až spadnou úplně na dno. Poté se ptali kolemjdoucích přes megafon, zda vědí, že je ve Španělsku revoluce. Náhodně zastavený pán odpověděl, že o revoluci ve Španělsku nic neví, protože nebyla ve zprávách.

Shromáždění bylo nakonec přerušeno policií, která hledala organizátora akce. Shromáždění v Bratislavě bylo neohlášené a tudíž v rozporu se zákonem. Se stejným problémem se potýkali o den dříve demonstrující v Praze.

 

youtube07

Výzva: Hledá se ochotný čtenář, který pro Evropský rozhled udělá aspoň malou reportáž (česky, anglicky, slovensky či španělsky) o shromáždění ze série španělských demonstrací. Místo konání: Hviezdoslavovo náměstí v Bratislavě. Fotografie vítány v jakékoliv kvalitě.