Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/web/virtuals/12934/virtual/www/domains/evropsky-rozhled.eu/wp-content/themes/evropsky_rozhled-child/functions.php on line 172
Pátek 12. července, 2024
Evropský rozhled

Evropská revoluce bez ideového zakladatele (?)

Ideový zakladatel evropských revolucí není znám

Vlna evropských revolucí se přelévá do České republiky a nikdo z nás neví, kdo za ní stojí. Neznáme pohnutky hlavního revolucionáře a neznáme ani jeho cíle. A přesto tisíce lidí vyráží den co den do českých ulic a připojují se k demonstracím rozhněvaných španělských spoluobčanů a připravují se skrze ně na vlastní českou revoluci. Česká republika se přidala k Evropskému létu, které přichází po Arabském jaru.

Ovládnout davy lidí není vůbec těžké. Stačí jen zneužít jejich těžké ekonomické situace a připomenout jim strašáka jménem exekutor… Stačí mladým lidem připomenout jejich vlastní otřesné zkušenosti z českých škol a nejasnou vizi na trhu práce. Stačí opravdu málo a miliony lidí vyjdou do ulic z nejrůznějších důvodů.

Ale pamatujme, že každá revoluce má svého ideového zakladatele. Každý společensky zodpovědný člověk, který hodlá podporovat určité hnutí, by měl znát tohoto zakladatele, jelikož svou přítomností v ulicích začíná uskutečňovat jeho plány. Musí znát pozadí jeho odhodlání, musí znát jeho cíle. Vy možná jdete do ulic, protože vám exekutor sebral dům za dluhy cizího člověka, ale on možná jde do ulic z naprosto jiných důvodů a ty důvody mohou být různé a často, bohužel, až hrůzné. Možná mu ve skutečnosti nejde o boj s bankéři a s „politiky“, ale třeba o prosazení extrémistických názorů nějaké méně známé skupiny, a že jich v České republice máme mnoho.

 

Za evropskými revolucemi zřejmě stojí pirátské strany a hackerská skupina Anonymous

Evropské revoluce prý nemají svého ideového zakladatele. Nesouhlasím s tímto tvrzením. Mnohé nitky naznačují, že by v pozadí revolucí mohli stát někteří členové pirátských stran. Hned na začátku všech revolucí nechal režim prezidenta Ben Aliho uvěznit tři členy tuniské Pirátské strany, protože odhalil, jak přes internet organizují revoluce. Když režim Ben Aliho padl, v čele nové vlády stanul jeden z uvězněných Pirátů.

Dostal se vám někdy do rukou vzkaz od skupiny Anonymous? Kdo myslíte, že jsou tito tajemní počítačoví hackeři s vysokým zájmem o kybernetické útoky na vlády všech zemí, kde právě začínají další revoluce? Na téměř každém videu skupiny Anonymous jsou symboly pirátských stran, a někdy to ani nejsou symboly, někdy v jejich pozadí vlají přímo jejich oficiální vlajky, především oranžové vlajky německé Pirátské strany. Už v prvních veřejně známých záběrech Operace Payback se objevovaly jejich symboly, měsíce před vzplanutím nepokojů v Tunisku.

Policie zabavila servery německé Pirátské strany kvůli skupině Anonymous

Minulý měsíc německá policie zabavila servery tamější Pirátské straně, kde byly zápisky skupiny Anonymous, která zrovna organizovala revoluci ve Španělsku. Zátah byl uskutečněn na žádost francouzských vyšetřovatelů. Ve Francii minulý týden zcela překvapivě začaly protivládní nepokoje navazující na Arabské jaro. Ještě týž večer po zabavení serverů skupina Anonymous zaútočila DDoS útokem na webové stránky německé policie a zdejší kriminálky. Politická strana se od útoku pochopitelně ihned distancovala. Piráti navenek tvrdí, že s Anonymous nemají nic společného a skutečně jim to nelze nijak dokázat. Na druhou stranu minulý týden zakladatel pirátských stran Rick Falkvinge doslova prohlásil: „Zbožňuji Anonymous stejně jako jsem svého času zbožňoval Greenpeace. Jsou to muži a ženy cti, odhodlání a odvahy a pomáhají vytvořit lepší svět.“ Je tedy vysoce pravděpodobné, že někteří členové Pirátských stran jsou zároveň členy skupiny Anonymous.

Není nic špatného na tom, když se na demonstraci objeví i členové pirátských stran

Členové pirátských stran se pravděpodobně snaží získat veřejnost pro akční podporu tolik potřebných změn i v České republice. Založili si například Facebookovou stránku s názvem „Evropské revoluce“ a s vysokou pravděpodobností spolupracují i s nezávislým zpravodajským deníkem Indymedia. Nikdy to ale veřejně nepřiznají, protože by to na jejich práci mělo zcela jistě velmi negativní vliv. Přestože jejich cíle mohou být vysoce ušlechtilé, mají ne zcela vhodné jméno „Piráti“, které jim hned od začátku zbytečně snižuje přízeň veřejnosti, což potvrdí každý PR odborník. Každý den slyším negativní reakce lidí, kteří se vrací z demonstrací napříč celou republikou a vztekají se, jak na nepolitickou demonstraci opět dorazila politická Česká pirátská strana. Prý je nepřijatelné, jak se snaží zviditelnit na španělské demonstraci… Přijde mi to minimálně úsměvné. To je jako jít do pořadu Uvolněte se, prosím a vztekat se, že tam byl Jan Kraus. Rozdíl je jen v tom, že Jan Kraus nezatajuje, že v tom pořadu bude také vystupovat.

Na závěr jen zdůrazním, že opravdu neexistuje žádný hodnověrný důkaz, že za Arabským jarem a Evropským létem opravdu stojí pirátské strany, ale je tu příliš mnoho společných symbolů a náhod, které se prolínají napříč celým světem.

Odkazy:

Španělská demonstrace dorazila i do Prahy

Španělská policie zásáhla proti demonstrantům