Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/web/virtuals/12934/virtual/www/domains/evropsky-rozhled.eu/wp-content/themes/evropsky_rozhled-child/functions.php on line 172
Úterý 25. června, 2024
Evropský rozhled

Euro, ano či ne?

Pokud alespoň trochu sledujete ekonomické dění, jistě vám neuniklo, že vláda ústy Petra Nečase opět odsunula termín vstupu do Eurozony, tentokrát na neurčito (viz třeba Nečasova vláda nestanoví termín pro zavedení eura) a tím i zavedení evropské měny Euro coby jediného oficiálního platidla i v naší zemi. V médiích se k danému problému začalo vyjadřovat najednou, kromě představitelů vlády, značné množství „odborníků“, ale v naprosté většině jde o pochlebovače bez vlastního názoru a tudíž nemá smysl se jejich výroky zabývat. Otázka zda Euro ano nebo ne ale zůstává. Pokusme se zodpovědět proč ještě nebylo zavedeno a komu to vyhovuje a komu nikoliv.

1) Komu vyhovuje nezavedení Eura:

• Bankám, směnárníkům a dalším penězoměncům, kteří vydělávají na provizích/poplatcích za směnu měn
• Naší vládě a spekulantům

Vládě proto, že jí nikdo z EU nekouká pod prsty na její velmi neprůhledné finanční operace, a že jí nikdo nenutí dodržovat pravidla hry (viz Evropská centrální banka), která se do budoucna jistě ještě zpřísní.

Spekulantům, kteří dokáží těžit z kurzových rozdílů (vzpomeňme na Sorosuv útok na Libru http://www.financnici.cz/george-soros).

2) Komu vadí nepřijetí Eura

• Poctivým výrobcům jak exportérům tak importérům

Silná koruna je dobrá pro importéry a turisty. Slabá koruna naopak vyhovuje exportérům a přílivu investic do tuzemské ekonomiky. A protože jsme proexportně orientovaná průmyslová ekonomika, měl by stát zajistit co nejvýhodnější podmínky pro exportující firmy a jednou ze základních pozitivních podmínek je právě přijetí Eura a vstup ČR do Eurozony. V každém případě jakýkoliv výkyv kurzu české koruny vůči euru někoho poškodí a jinému prospěje ale nikomu nepřidá na klidu a stabilitě. A stabilita trhu, stabilita obchodních vazeb je to co naše ekonomika v této nejisté době potřebuje ze všeho nejvíce.

Z výše uvedeného je jasné, proč ještě nemáme Euro a hned tak ho mít nebudeme. Aktuální stav velmi vyhovuje současné vládě stejně tak jako vyhovoval všem vládám minulým. A pokud nebude vláda (jedno jaká) donucena zvnějšku k přijetí Eura, tak se mu bude bránit a odsouvat tento krok pod nejrůznějšími záminkami.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Viz též i tyto odkazy (poznámka Evropský rozhled):

Analýza výhod a nevýhod pozdějšího přijetí Eura – PDF
Euro – obecné dotazy veřejnosti
Strategie přistoupení České republiky k eurozóně
Referendum o zavedení eura
Nevýhody a rizika z přijetí eura
Makroekonomické výhody
Česká koruna našemu hospodářství v době krize škodí
Výhody a rizika nezávislosti centrální banky
ODS se Klausův nápad na definitivní zamítnutí eura líbí
Výhody a nevýhody zpevňování české měny
Otázka českého vstupu do eurozóny se zbrzdila
Toužíte po Euru místo Kč? (diskuse, Mandrake)
Zavedení Eura v České republice a na Slovensku
Euro není všelék
Euro – politický projekt
Guvernéři se shodují: euro není všelékem, ale pomůže
Jednotný trh EU versus ochranářská politika EU – DOC
Euro: Tím lepší, čím bude později
Zavedení eura: česká opatrnost versus slovenský úprk

Jste spíše pro, nebo proti? Děkujeme za vaše názory v diskusi níže (redakce ER)