Úterý 22. dubna, 2025
Evropský rozhled

Dudnik varuje Česko: Kupujte ruský plyn, aby k vám nepřišly naše speciální jednotky

Alexandr Dudnik je bývalý druhý tajemník pro politické záležitosti ruské ambasády v Praze, který byl během diplomatické roztržky v rámci kauzy Vrbětice vyhoštěn ze země jako zpravodajský důstojník ruské Služby vnější rozvědky (SVR). O čtyři roky později se stal úřadujícím ministrem v neuznané Doněcké lidové republice, kde v souladu s ruskými zájmy destabilizuje Ukrajinu a upevňuje okupační moc na Donbase.

Vzkaz Alexandra Dudnika propojuje ekonomická rozhodnutí České republiky s ruskou vojenskou akcí. Naznačuje, že pokud Česká republika odmítne ruskou ropu a přejde na jiné dodavatele, může se stát cílem ruské agrese – nebo minimálně „nepříjemných“ následků, ať už ve formě sabotáží, hybridních operací nebo tlaku na českou ekonomiku. Typická ruská rétorika se ale jen snaží vyvolat nejistotu a strach.

Česká republika s předstihem oznámila nezávislost na ruské ropě z ropovodu Družba do konce roku 2024. Česká státní společnost MERO ČR, která vlastní a spravuje ropovody v České republice, společně s konsorciem TAL začala realizovat projekt TAL-PLUS. V první polovině roku 2025 dojde k plnému zásobování ropou západní cestou z italského přístavu v Terstu, tedy ropovody TAL a IKL.

Alexandr Dudnik se dále odvolává na šéfa ruské společnosti Transněfť Nikolaje Tokareva, podle kterého Slovensko a Maďarsko odebírají ruskou ropu prostřednictvím Družby, zatímco Česká republika za dodávky zatím neplatí.

„České rafinérie od začátku března využívají ropu ze státních rezerv. České úřady rovněž vyjádřily připravenost přejít na dodávky Transalpského ropovodu (TAL-PLUS). Je tu však jedna nuance. Budou muset zvýšit nákupy v jiných zemích nebo zvýšit dovoz hotových ropných produktů. K tomu jsou místní rafinérie nastaveny na ruské druhy ropy, takže je budou nutné hledat na trhu. A k těm si obchodníci dávají přirážky. Budou dražší než zlato,“ snaží se naznačit, že ruská ropa je pro Česko ekonomicky výhodnější. Není jasné, zda tato část je stále citací Nikolaje Tokareva, nebo jde o vyjádření úřadujícího ministra.

Alexandr Dudnik vzkaz zveřejnil několik dní pozastavení dodávek ruského plynu do České republiky. Nikolaj Tokarev měl ohledně plynu s českou společností MERO ČR v minulosti jednat. Ačkoliv česká média o schůzce předčasně informovala, o samotném průběhu a závěru ze schůzky se v českém tisku nedočteme už vůbec nic, o schůzce neinformuje ani společnost MERO ČR – ta místo toho informuje o rozhodnutí přerušit dodávky ropy ropovodem Družba a své připravenosti spustit projekt TAL-PLUS. Nikolaj Tokarev je na sankčních seznamech Evropské unie od počátku plnohodnotné invaze.

Vzkaz Alexandra Dudnika na Telegramu.

Vyjádření MERO ČR k aktuálnímu stavu zásobování Česka ropou

„Společnost MERO ČR má informace o přerušení dodávek ropy do Česka prostřednictvím ropovodu Družba. Jsme ve spojení se všemi našimi partnery, především pak Orlen Unipetrol a Správou státních hmotných rezerv, a celou událost operativně řešíme.

V tuto chvíli nedochází k výrazným omezením zásobování ropou rafinérií v ČR, jelikož jsme na podobné události připraveni. Díky státním hmotným rezervám je možné krátkodobý výpadek ropy a ropných produktů nahradit až po dobu 90 dní.

Zároveň je MERO ČR už plně technicky připraveno na spuštění projektu TAL-PLUS. Díky němu se navýšila kapacita ropovodu TAL natolik, že plně pokryje spotřebu obou rafinerií na území České republiky. Dnes byly úspěšně dokončeny poslední zátěžové testy a MERO ČR je připraveno novou situaci bez větších problémů zvládnout. V případě nouzové situace je ale už teď možné ropovody TAL a IKL využít jako plnohodnotnou alternativu v ropovodu Družba.“

Závěr

Dudnikova výhrůžka je dalším příkladem ruské nátlakové rétoriky, která má za cíl vyvolat strach a nejistotu. Česká republika se však na přechod od ruské ropy připravila v předstihu a díky projektu TAL-PLUS má k dispozici plnohodnotnou alternativu. MERO ČR i státní hmotné rezervy potvrzují, že dodávky ropy do Česka jsou zajištěny, a Dudnikovy hrozby tak působí spíše jako zoufalý pokus o destabilizaci situace.

Ruská federace dlouhodobě využívá energetiku jako geopolitickou zbraň a Dudnik svým prohlášením jen potvrzuje, že prokremelské elity považují energetickou závislost za nástroj politického nátlaku. Česká republika však opouští tuto závislost a přebírá kontrolu nad vlastní energetickou bezpečností – a právě to je skutečná odpověď na ruské hrozby.