Neděle 13. října, 2024
Evropský rozhled

DSSS: Tryzna za civilní oběti válek

Na třinácté výročí pádu amerických Dvojčat, dne 11. 9. 2014 od 18:00 do 18:30 hodin, pořádala Dělnická strana sociální spravedlnosti před velvyslanectvím Státu Izrael pietní akt za civilní oběti válek.

Přes sociální síť Facebook akci svolával Jiří Petřivalský (DSSS) pod názvem Demonstrace před Izraelskou ambasádou, kde na profilovém obrázku byly v levé horní části zobrazeny hořící vlajky Státu Izrael a červenobílé pruhy vlajky Spojených států amerických, v pravé horní části byl nápis Tryzna za civilní oběti válek a v dolní pravé části byly znaky DSSS a strany Ne Bruselu – Národní demokracie.

 
Dělnická strana sociální spravedlnosti demonstruje proti politice Státu Izrael
 

Ve stejné facebookové události Jiří Petřivalský píše, že pietní akt je vzpomínkou na 11. září a nesmyslné krveprolití způsobené hrstkou vyvolených. Stát Izrael je zde označován za stát teroristický.

Před Izraelskou ambasádou se po posledním bombardování Gazy konalo několik propalestinských demonstrací. Na pietní akci byli Palestinci rovněž pozváni, zásahem levicových aktivistů ale nakonec nikdo z nich akci nepodpořil, naopak se od nich někteří ve svých příspěvcích distancovali (například uživatel, který si přezdívá John Malkovich).

K události na Facebooku se hojně vyjadřovali antifašisté (např. uživatel, který si přezdívá Rudolf Černý). Ti poukazovali na absurditu celého shromáždění.

Například Národní demokracie ve svých propagačních materiálech v minulosti vyzvala k odsunu muslimů a je stranou ryze islamofobní (viz předvolební klip do evropských voleb s bývalou poslankyní Volfovou v burce), nyní se však strana zastává Palestinců, byť jsou to muslimové. Antifašisté rovněž upozornili, že příznivci DSSS hojně sdílejí písničku Mešita od pravicově extremistické kapely Ortel, ve které dva islámští radikálové podřežou Evropanovi hrdlo.

S antifašisty na Facebooku diskutovali například Vlastimil Pechanec, odsouzený za vraždu Roma Oty Absolona, nedávno propuštěný na svobodu, a několikrát soudně trestaný Josef Páník (pod přezdívkou Pepa Novák, někdy jako Janička Nováková), který bývá spolupořadatelem protiromských demonstrací na severu.

Čtvrteční akce se tak zúčastnil jen velmi úzký okruh DSSS a Národní demokracie. Kromě čelných představitelů DSSS, předsedy Tomáše Vandase, výkonného místopředsedy Jiřího Štěpánka a předsedy KO DSSS Praha Jiřího Petřivalského, přišel akci podpořit ještě Petr Günther a Svatopluk Černý. Za Národní demokracii přišel Adam B. Bartoš a pravděpodobně byl přítomen i Bohumil Šourek. Akci na Facebooku symbolicky podpořili také někteří aktivisté považováni za levicové, například Kateřina Amiourová, nebo odstoupivší kandidátka Aktivu nezávislých občanů Klára Hůlková, která se účastnila všech propalestinských demonstrací. Ta na pietní akt přišla až k jeho konci. Mezi přítomnými byl rovněž Milan Tobiáš, bývalý strážník městské policie, který byl v minulosti zadržen před izraelskou ambasádou během neonacistické demonstrace.

Odpůrci shromáždění přímo na místo shromáždění nepřišli, jak lze pamatovat z akcí v Děčíně (23. 8. 2014) či ze shromáždění na Černém mostě (26. 7. 2014) a Jungmannově náměstí (22. 3. 2014). Tentokrát stáli na balkóně jednoho z domů v ulici Na Valech a během projevu Adama B. Bartoše křičeli opakovaně slovo: Fuj! Nelze určit, zda šlo o antifašisty, kteří „parazitování DSSS na tématu Gazy“ ostře sledovali na sociálních sítích, nebo zda se jednalo o místní obyvatele, či příznivce Státu Izrael, kteří na podobné demonstrace ale obvykle chodí s židovskou vlajkou.

Z alternativních „novinářů“ se na místo dostavil Jan Korál z portálu Nwoo.org, který se dlouhodobě věnuje tématice 11. září spíše v konspirativní rovině, dále přišel fotograf Vít Hassan z Pražského zpravodaje, který naopak sleduje téma pravicového extremismu a demonstrace obecně.

 
Jiří Petřivalský polévá kečupem dva křídou namalované lidské obrysy.
 

Průběh pietní akce byl narušen nepříznivým deštivým počasím, který měl za následek, že celý akt trval necelou čtvrthodinu.

Tomáš Vandas uvedl, že nejpostižitelnější skupinou v jakémkoliv konfliktu jsou civilisté a hrůzám, jako jsou války, je potřeba zabránil. Kritizoval vměšování se Státu Izrael a Spojených států amerických do států cizích, protože to vždy vedlo k chaosu, vraždám a obětem mezi civilisty.

Projev Adama B. Bartoše, nejznámějšího českého antisemity, byl zpočátku narušen pokřikem odpůrců shromáždění. Do jeho projevu rovněž troubilo projíždějící auto a přehlušily jej i tramvaje. V závěrečné části projevu tvrdil, že Izraelci jsou přesvědčeni o své nadřazenosti nad ostatními národy, což podložil konspiračními teoriemi, mezi které patřil i pád Dvojčat. Upozornil, že Stát Izrael je jedním z největších držitelů jaderného arzenálu, byť z držení jaderných zbraní neustále obviňuje druhé státy. V neposlední řadě uvedl, že pražský Maidan na Staroměstském náměstí podporují Židé, protože tam vystoupil například Fedor Gál.

Ladislav Malý tvrdil, že existují státy, kteří dokáží vyjít se svými sousedy, ale pak jsou státy, které jsou se svými sousedy ve válečných konfliktech. A takovou zemí je Izrael, který válčí s arabskými státy. Židovští intelektuálové a jejich vojenští přisluhovači zednářských lóží vytvořili politickoekonomický systém, tzv. liberální zastupující demokracii. Židovští vlastníci amerických bank, průmyslového,ale i mediálního komplexu, vnutili systém liberální „lži“ demokracie celé Evropě. Oni stáli u zrodu Státu Izrael a aby takový stát mohl existoval, spolu s americkými agresory musí být uplatňována politika sionismu. Podobný proces se odehrává nyní na Ukrajině, tak jako předtím u Dvojčat, Iráku, zemí Maghrebu a jiných.

Na závěr shromáždění Jiří Petřivalský polil kečupem, který symbolizoval krev válečných obětí, na zemi křídou namalované dva lidské obrysy.

Po skončení pietního aktu se část lidí rozešla na metro Hradčanská, část šla do nedaleké Sokolovny.