Pátek 24. května, 2024
Evropský rozhled

Dohoda TTIP posílí moc globálního kapitálu

Plzeň, 13. 4. 2015 – Hnutí za Přímou Demokracii vyzývá občany k co největší účasti na demonstraci proti připravované obchodní dohodě TTIP mezi EU a USA, která proběhne 18. 4. v Praze na Náměstí 14. října od 14 hodin v rámci celosvětového akčního dne Global Trade Day.

Smlouva TTIP na dlouho ovlivní životy milionů lidí v Evropě i v Americe. Na základě uniklých dokumentů, netransparentního vyjednávání, zřejmého soustavného lobystického tlaku a zkušeností z podobných smluv ve světě je možné si udělat obrázek o tom, komu a k čemu TTIP zejména poslouží. Jsou to nadnárodní korporace, které se k zajištění svých ještě větších zisků, snaží ovlivňovat demokratické principy národních států a jejich občanů. Pokud dojde k uzavření smlouvy TTIP ale i CETA, Tisa, TPP, budeme svědky dalšího zásadního posílení moci globálního kapitálu “, uvádí mluvčí HzPD Ladislav Štítkovec.

18. dubna, v celosvětový akční den(www.globaltradeday.org/), chce mnoho občanských iniciativ, hnutí, odborů, spotřebitelských a malopodnikatelských organizací i jednotlivých občanů vyslat hlasitý a jasný signál vůči globálním obchodním a investičním společnostem, že ohrožují jejich demokratická práva, potravinovou soběstačnost, pracovní místa a životní prostředí. Smlouvy TTIP, TPP, Tisa a CETA jsou některými příklady z mnoha, které byly již uzavřeny nebo jsou před ratifikací a je třeba zvyšovat povědomí o podobných dohodách v jiných částech světa, jež jsou poháněny podobnou agendou deregulace a kontinuální liberalizace.

V rámci tohoto dne se uskuteční v Praze na náměstí 14. října od 14,00 protestní shromáždění občanů a hnutí proti TTIP, spojené s protestním průvodem, který bude směřovat na náměstí Jana Palacha, kde vystoupí americký host. Při akci bude možno podepsat petici (https://stop-ttip.org/podepiste/) koalice více než 400 evropských organizací a hnutí ECI Stop TTIP, kterou podpořilo již přes 1600000 občanů z celé Evropy.

 
stop ttip day protest praha_plakat
 

Dosavadní prohlášení české vlády a zejména ministra Mládka nás ubezpečují, že se nemáme čeho obávat a všechny protiargumenty jsou ocejchovány jako konspirační teorie. Celosvětová kritika TTIP však vychází jak z akademických kruhů, světových odborových centrál, parlamentů některých evropských zemí nebo europoslanců tak z občanské, spotřebitelské a podnikatelské sféry. To je našimi čelními politiky ignorováno a jejich jednoznačná podpora smlouvě je velice nebezpečná, zvláště s ohledem na to, že se objevují tlaky na ratifikaci smlouvy bez jednotlivých národních parlamentů“, přidává L. Štítkovec.

Hnutí za Přímou Demokracii, jako člen koalice organizací podporujících Evropskou občanskou iniciativu zdola Stop TTIP, apeluje na občany, hnutí, odboráře, malopodnikatele, aby přišli ukázat svůj nesouhlas s TTIP.

Pokud samotní občané neukážou politikům, kdo má mít v demokracii poslední slovo, budou stále rozhodovat podle mocenských scénářů, nadiktovaných globálním kapitálem. Znovu a znovu se ukazuje, jak nám chybí v politickém systému nástroje přímé demokracie. Proto nyní musíme použít demonstraci jako občanský protest. Bez něj by naše široká veřejnost ani nevěděla, že nějaká smlouva TTIP existuje, natož jaké dopady bude mít. Navíc, pokud o smlouvách jako je TPP nebo TTIP uvažujeme i v geopolitických souvislostech, vidíme na mapě, že USA se snaží podezřele obklíčit Rusko a Čínu a obchodně je izolovat od svých bezprostředních i vzdálenějších sousedů. To určitě nepovede k zmírňování napětí ve světě.

Demokracie je pro expanzi nadnárodního kapitálu překážkou. Je na nás občanech, abychom ji společně ubránili“, dodává závěrem L. Štítkovec

Za Hnutí za Přímou Demokracii

Ladislav Štítkovec, mluvčí