Úterý 25. června, 2024
Evropský rozhled

Docent Konvička požaduje odvolání rektora UP a vyloučení zahraničních studentů

Po té, co iniciativa Islám v České republice nechceme vyvolala konflikt na Horním náměstí v Olomouci a mystifikovala média tím, že byli brutálně napadeni skupinou dvaceti muslimů, Martin Konvička zachází dál a na základě vymyšlené události plánuje odvolat z funkce rektora Univerzity Palackého v Olomouci (UPOL) Jaroslava Millera a nechat vyloučit ze studií zahraniční studenty. K hromadnému vyloučení všech zahraničních studentů plánuje vypracovat novelu zákona o vysokých školách.

olomouc_07

Rektor Univerzity Palackého v Olomouci, jehož studenti se údajného brutálního napadení zúčastnili, zprostředkoval na svém facebookovém profilu informace, které k případu získal od policie. Podle jeho slov skupina zahraničních studentů nesouhlasila s petičním stánkem IvČRN a po slovní výměně názorů jim jeden ze studentů strhl leták ze stánku. Rektorova slova následně potvrdila i ostatní media, která si vyžádala vyjádření Policie ČR k události. Policisté tak prověřují, jestli vůbec došlo k přestupku.

Dál zašel šéfredaktor Olomouckého deníku Martin Dostál, který byl očitým svědkem celé události. Ten tvrdí, že konflikt vyvolala sama iniciativa IvČRN. Když procházeli zahraniční studenti kolem petičního stánku, iniciátorka petice začala kolem hystericky běhat a křičet: „Proboha! Kde se tady ti lidi vzali, my je tady nechceme.“ Naopak to byli sami petenti, kteří tvrdili, že s muslimy učiní konečné řešení.

Na základě této události se nyní iniciativa IvČRN pod vedením docenta Konvičky z Jihočeské univerzity snaží odvolat z funkce rektora UPOLu a vyloučit všechny studenty, kteří byli události svědky. Studenty by zároveň chtěli nechat vyhostit z České republiky. V neposlední řadě stoupenci extremistického hnutí IvČRN uvažují nad tím, že vypracují novelu vysokoškolského zákona, která by muslimům zakazovala studovat na českých vysokých školách.

Paradoxní na celé situaci je, opíráme-li se o tvrzení studentů z UP, že výše uvedení zahraniční studenti možná vůbec nebyli Arabové a muslimové, ale afroasiati z Velké Británie.