Pondělí 22. dubna, 2024
Evropský rozhled

Dobrovolníci ze Lvova vydali nejpokročilejší verzi aplikace pro vytlačení firem z ruského trhu. Pomáhají jim čeští dobrovolníci.

 

Tým ukrajinské mobilní aplikace Push to leave vydal další verzi s nejpokročilejší databází světových firem a jejich vztahu k ruskému trhu – také díky spolupráci s českými dobrovolníky. Cílem je pomoci lidem v obchodech snadno skenovat produkty, uplatňovat vlastní sankce, a tím vytlačit firmy z ruského trhu. Projekt provozují lvovští dobrovolní vývojáři v Ukrajině a minulý rok zahájili spolupráci s Kyjevskou ekonomickou školou (KSE) po propojení díky spolupráci s pražským Občanským rozcestníkem. Nejnovější verze je k dispozici pro iOS i Android.

 

„Jsme opravdu rádi, že jsme mohli svou troškou přispět k tak skvělé spolupráci a pravděpodobně nejpokročilejší mobilní aplikaci tohoto druhu. Během oslav sametové revoluce v Praze 17. listopadu i nedávno během pochodu 24. února jsme propagovali používání této dobrovolnické aplikace, abychom pomohli Ukrajině omezit ruské válečné zdroje. To je konečný cíl celého snažení. Spolupráci s úžasnými dobrovolníky ze Lvova jsme zahájili v létě 2022 a od té doby integrovali slavnou stupnici Yale do své aplikace a nyní i databáze KSE. Od minulého roku se tedy snažíme pomáhat propagovat aplikaci i v České republice i jinde,“ říká Julie Levková ze skupin Občanský rozcestník a Hlas Ukrajiny.

Česká fan skupina uvádí příklady výrobků a sdílí tipy na nákupy bez firem působících v Rusku: https://www.facebook.com/groups/5502623806464900

 

Další odkazy:
Odkaz na stránku aplikace na Facebooku: https://www.facebook.com/pushtoleave
Odkaz na Instagram aplikace: https://instagram.com/pushtoleave
Odkaz ke stažení pro Android a iOS: https://download.staywithukraine.co/