Středa 22. května, 2024
Evropský rozhled

Dmytro Kuleba vyzývá misi Mezinárodního trestního soudu, aby přijela do Buči shromáždit důkazy

 

Ministr zahraničních věcí Ukrajiny Dmytro Kuleba vyzval mise Mezinárodního trestního soudu a mezinárodní organizace, aby co nejdříve dorazily do Buči a dalších měst a obcí Kyjevské oblasti za účelem shromáždění důkazů o ruských válečných zločinech a zločinech proti lidskosti.

 

Oznámil to ministr zahraničí Ukrajiny v neděli 3. dubna ve vysílání britského rádia Times Radio.

„Vyzývám Mezinárodní trestní soud a mezinárodní organizace, aby ve spolupráci s ukrajinskými donucovacími orgány vyslaly své mise do Buči a dalších osvobozených měst a vesnic v Kyjevské oblasti, aby důkladně sesbíraly všechny důkazy o ruských válečných zločinech,“ řekl.

Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny již zaslalo žádost Mezinárodnímu trestnímu soudu.

Dmytro Kuleba zdůraznil, že tyto důkazy budou použity u mezinárodních a zahraničních soudů, aby postavili před soud ty, kteří spáchali tato zvěrstva.

„Stále sbíráme těla a pátráme po dalších, ale počet už šel do stovek. Mrtvá těla leží na ulicích. Zabíjeli civilisty, když tam zůstali a když opouštěli tyto vesnice a města,“ řekl.

Ministr zahraničních věcí Ukrajiny mluvil o masových zločinech ruské armády na Ukrajině, včetně vražd, mučení, rabování, znásilňování: „V 21. století je to nepředstavitelné, ale děje se to přímo před našima očima. Rusko je horší než ISIS.“

„Pokud jsem dříve říkal, že vynaložím veškeré úsilí, abych viníky postavil před soud, nyní jsem přesvědčen, že je to podstatou mého života, a budu se o to snažit až do posledního dechu, dokud nebudou všichni pohnáni k odpovědnosti,“ řekl.