Pondělí 27. května, 2024
Evropský rozhled

Dmytro Kuleba v Berlíně: Potřebujeme silnou a proaktivní EU, která bude schopná řešit konflikty a předcházet jim

 

Ministr zahraničních věcí Ukrajiny Dmytro Kuleba se 2. listopadu 2023 v Berlíně zúčastnil ministerské konference „Making the EU fit for enlargement and candidate countries fit for accession“ zaměřené na téma rozšíření EU. Ukrajina byla na konferenci přizvána jako kandidátská země.

 

Hlavním kyjevským postojem je, že proces přijímání nových členských zemí by se neměl stát rukojmím reforem EU. Musí se najít správná rovnováha mezi procesem reformy EU a jejím rozšiřováním.

Dmytro Kuleba zdůraznil, že Ukrajina aktivně provádí reformy nezbytné pro zahájení jednání o vstupu do EU.

„Myslím si, že jsme schopni dokončit reformy pro splnění vstupních kritérií rychleji než vy sami, vzhledem k tomu, vaše reformy budou potřebovat souhlas všech členských států,“ uvedl ministr.

Ruská agrese proti Ukrajině ukázala, že EU by měla být silnější, aby mohla účinně reagovat na současné výzvy. Posílení spolupráce mezi Ukrajinou a EU v oblasti obranného průmyslu se stane základním kamenem společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU.

„Potřebujeme silnou a proaktivní EU, která bude schopna řešit konflikty a předcházet jim,“ zdůraznil ministr při rozhovoru s novináři před konferencí.