Neděle 10. prosince, 2023
Evropský rozhled

Dmytro Kuleba seznámil zahraniční novináře s novou sadou sankcí proti Ruské federace

 
Dmytro Kuleba seznámil novináře s novu sadou sankcí proti Ruské federaci
 

Drazí novináři,

setkáváme se online večer desátého dne hrdinské obrany Ukrajiny před nevyprovokovanou a brutální ruskou agresí.

Omlouvám se, že se briefing opozdil, ale právě jsem se vrátil z ukrajinsko-polské hranice, kde jsem se setkal s americkým ministrem zahraničních věcí Antonym Blinkenem. Vedli jsme rozhovory na neutrální půdě a potom jsme vstoupili na Ukrajinu, kde jsme se symbolicky prošli několik kroků. Měli jsme produktivní diskusi o účinnosti již uvalených sankcí na Rusko, ale co je důležitější, diskutovali jsme o našich budoucích krocích. O zásobování Ukrajiny potřebnými zbraněmi a o uvalení dodatečných sankcí na Ruskou federaci. Byl to, jak jsem již řekl, produktivní rozhovor, jsem přesvědčený, že je zrealizujeme v nadcházejících dnech. Spojené státy budou koordinovat úsilí se svými evropskými spojenci.

Jak vidíte ve zprávách, Ukrajina krvácí, ale Ukrajina nepadla, stojí oběma nohama na zemi. Ukrajinské ozbrojené síly a všechny síly obrany brání zem ze všech směrů. V posledním dni dosáhly úspěchu a zatlačily ruské útočníky zpět.

Celý svět je ohromený odvahou, sílou a nepřemožitelností ukrajinské armády. Mýtus neporazitelnosti a všemocnosti ruské armády se právě rozpadá. Pro Ukrajince je to skutečná válka lidu. A to je důvod, proč Rusko nebylo schopno dosáhnout strategických cílů. Rusko utrpělo devastující ztráty a nemohu pochopit, jak matky, ženy a dcery těchto ruských vojáků unesou tu bolest. Vidíme, jak prezident Putin posílá více a více svých milovaných na Ukrajinu. Rusko již ztratilo přes 10 000 vojáků, 39 letounů, 40 helikoptér, 269 tanků, 940 vozů, 105 děl, 19 systémů protivzdušné obrany a utrpělo mnoho dalších ztrát. Čísla jsou přibližná, protože boje stále probíhají.

Nemám žádných pochyb o tom, že Ukrajina vyhraje v této válce. To není jen tvrzení ministra zahraničních věcí. Poslední průzkum ukazuje, že 90 % Ukrajinců si je jistých ve vítězství Ukrajiny. Také ve městech, kam se Rusové dostali, nemohou potlačit ducha ukrajinského lidu. Dnes tisíce lidí s ukrajinskými vlajkami demonstruje a skanduje před ozbrojenými ruskými útočníky v Chersonu, že jsou Ukrajinci a jejich město patří Ukrajině. Podobná shromáždění se konají v Berďansku a na jiných místech. Prosím, zapamatujte si ta místa – Cherson a Berďansk. Odvaha těchto lidí je obdivuhodná a vyzývám každého na světě, aby je podpořil a vyjádřil solidaritu s jejich statečností a nenásilným protestem.

Poselství hrdinných Ukrajinců je jednoduché. Rusové jděte domů. Jste na cizí půdě, kde vás nikdo nechce a nikdo vás nevítá s květinami. Putine, nech Ukrajinu být. Nevyhraješ tuto válku. Nastal čas zachránit životy Rusů a ukončit tuto krvavou lázeň.

A zatímco Rusko nemůže dosáhnout konstruktivního cíle, ukrajinská diplomacie neúnavně pracuje na zvyšování tlaku na Rusko, jeho izolaci od světa, posilování ukrajinské armády s pomocí našich partnerů, zajišťuje humanitární pomoc a pomoc Ukrajincům a zahraničním občanům včetně studentům trpícími ruskou agresí. Stejně tak sbírá důkazy o válečných zločinech spáchaných Ruskem proti civilistům, aby jednoho dne stanulo před soudem a neuniklo spravedlnosti.

V prvním týdnu agrese diplomaté zajistili zbraně, munici a výbavu. V období temna společně s ukrajinskou komunitou v zahraničí, patří jim moje speciální poděkování, vybrali 338 milionů euro, 74,5 milionů dolarů a 4 milionů liber na účty Národní banky Ukrajiny a jiné účty vytvořené za účelem pomoci Ukrajině. Děkujeme každému, kdo přispěl. Tento úspěch ale stále ještě není dostačující. Válka pokračuje. Musíme podniknout kroky ke zvýšení tlaku na Rusko a posílení ukrajinské obrany, aby zvítězila. Vítězství je nutné nejen pro Ukrajinu, ale pro evropskou bezpečnost a světový řád, jak ho známe. A ukrajinští diplomaté na tom pracují.

Ukrajina žádá nové kolečko sankcí proti Rusku. Včera jsem se zúčastnil Rady pro zahraniční věci s ministry EU s účastí ministra Blinkena, ministryní Trussovou, ministryní Kanady a generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Na setkání jsem podtrhl následující kroky, které budeme požadovat. Mezi nimi je vyloučení ruské Sberbanky ze SWIFTu, uzavření evropských přístavů pro ruské lodě, uzavření přístupu Ruska ke kryptoměnám a zastavení nákupu ruské ropy. Ruská ropa je dnes ušpiněná ukrajinskou krví. Nákup ropy je financováním ruských válečných zločinů. Nemůžete si jí koupit ani trochu a myslet si, že jste jen trochu zodpovědní za válečné zločiny.

Na paralelní dráze vidíme hromadný exodus nadnárodních společností z ruského trhu. Je tu již 113 společností, které přestaly pracovat v Rusku nebo s Ruskem. Vítám jejich rozhodnutí. Vyzývám všechny společnosti, aby zastavily obchod a spolupráci s Ruskem a ruskými partnery. Zastavte investice. Dnes je každý dolar nebo euro vydělané obchodem s Ruskem nasáklé krví Ukrajinců.

Dále navrhujeme ochranu Ukrajiny ve vzdušném prostoru. Probíhá nerozlišující a barbarské bombardování ukrajinských měst ze strany Ruska, které vede k mnoha civilním obětem. Tomu lze zamezit naším požadavkem uzavřít nebe nad Ukrajinou a také poskytnutím bojových letounů a zbraní vzdušné a raketové obrany Ukrajině. Moje výzva světu je jasná.

Evropští a světoví lídři by měli prokázat činy, že stojí za svými slovy, která opakovali během let na všech ceremoniích. Zavázali se, že nedovolí, aby se historie opakovala. To, co se dnes děje v Charkově, Černihivu, Sumách, Kyjevě, Žytomyru a dalších ukrajinských městech, Evropa naposledy zažila před osmdesáti lety, když nacisté bombardovali evropská města. Již nikdy více? Dokažte to. Dokažte to právě teď, že jste se naučili lekci z minulosti, když se v Evropě objevila nová brutální síla. Můžete ji zastavit dříve, než zatáhne celý kontinent do devastujícího konfliktu.

Cestou k řešení je jednota. Buďme jednotní a vyvíjejme tlak na Rusko. To je jediná cesta, jak každý z nás může zvítězit.

Děkuji.