Neděle 14. července, 2024
Evropský rozhled

Dmytro Kuleba seznámil novináře s prvními třemi dny války na Ukrajině (27. 2. 2022)

 
Dmytro Kuleba
 

Jak jistě všichni víte, ve čtvrtek 24. února ve 4:00 hodin ráno Ruská federace napadla Ukrajinu ze všech směrů, a to z rozhodnutí ruského prezidenta Vladimíra Putina. V jeho videoprojevu zaznělo mnoho nepravdivých informací, včetně bizarních obvinění, že se Ukrajina dopouští genocidy, pro což nemohou existovat důkazy. Také volal po demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny, což vypovídá o tom, že se kompletně nachází v paralelní realitě.

Ukrajina se proto dnes obrátila na Mezinárodní trestní soud v Haagu, neboť tímto svým obviněním ospravedlňuje svou vojenskou agresi. Úmluvy ohledně genocidy jsou nedotknutelnými základy přijatými po druhé světové válce mezinárodním společenstvím. Manipulovat s nimi je nepřijatelné. Tato záminka byla kompletně falešná. Ruská agrese je neospravedlnitelná a nevyprovokovaná.

Jak jsem již řekl, ruský útok začal 24. února 2022 ve 4:00 hodiny ráno z několika směrů najednou. Z východu, kde je okupovaný Donbas, z jihu od okupovaného Krymu, od Černého moře a z území Běloruska. Útok zahrnoval nahodilé bombardování měst všemi typy raket, řízených střel, vojenskými letadly a pozemními silami. Mnoho objektů kritické infrastruktury bylo zlikvidováno. Během nevybíraného odstřelování v prvních hodinách vojenské agrese byli usmrceni a zraněni civilisté. Kyjev byl tvrdě bombardován. Pro hlavní město to byl nejhorší moment od roku 1941, kdy bylo bombardováno nacistickým Německem. Je pozoruhodné, jak počínání prezidenta připomíná vzorec chování Adolfa Hitlera.

Chtěl bych zdůraznit, že běloruské území bylo použito k agresi od úplného začátku a prezident Lukašenko může v kterýkoliv moment dát své armádě povel vstoupit na území Ukrajiny, aby zabíjela ukrajinské muže, ženy, starce a děti. To je hrozba, kterou musíme brát v potaz. Od prvního dne Ozbrojené síly Ukrajiny, Národní garda, Národní policie, jednotky pozemní obrany a obranné síly Ukrajiny vzdorují a brání se útočníkům. Ukrajinská ochota vzdorovat byla enormní a pro Putina neočekávaná.

Chtěl bych podtrhnout, že během prvních čtyř dnů invaze Rusko nedosáhlo jediného strategického cíle. Prezident Putin plánoval Blitzkrieg, aby srazil Ukrajinu na kolena. Nic z toho se nestalo. Krvácíme, ale nepříteli jsme způsobili obrovské ztráty.

Podle nejnovějších dat Ministerstva obrany Ukrajiny jsou celkové ruské ztráty za 3,5 dne přibližně v těchto číslech (ke 27. února 2022, 15:00 hod):

Ukrajina sestřelila 46 ruských vojenských letadel, 26 helikoptér, zničila 146 tanků, 706 obrněných vozidel, 49 děl, 1 systém BUK (stejný systém, který v roce 2014 sestřelil let MH17, kdy Rusové zabili stovky nevinných lidí). Zničili jsme dále 30 vozů, 60 cisteren, 2 drony a 2 lodě. Ruské ztráty na životech jsou přes 4 300 vojáků. Stovky vojáků byly zajaty. Jde o předběžná data, protože boje pokračují a přesná čísla se mění.

V tuto chvíli tvrdé boje pokračují. Nepřítel by se mohl přesunout na jih Ukrajiny, na severovýchod a na sever včetně do Černobylské zóny. Přesuny ruských těžkých obrněných vozidel narušily zamořenou půdu, což vedlo ke zvýšení hladiny radioaktivity. Ruská strana nedodržela rotaci zaměstnanců jaderné elektrárny, jak to vyžadují mezinárodní technické předpisy. Jde o porušení mezinárodního práva o jaderné bezpečnosti.

Ale jak jsem již zmínil, Putin přes tyto strašlivé ztráty nebyl schopen dosáhnout jediného strategického cíle. Žádné větší město nepadlo do rukou Putina. Navzdory odstřelování, bombardování a pozemním operacím Kyjev není pod kontrolou nepřítele. Ozbrojené síly Ukrajiny odolávají všem útokům na město. V posledních dnech se vedly v Kyjevě tvrdé boje, ale všechny nepřátelské jednotky snažící se dostat do města byly zničeny.

Chtěl bych vás nyní seznámit s ruskými válečnými zločiny spáchanými během únorové invaze.

V pátek 25. února ruská armáda zasáhla sirotčinec. Během útoku bylo uvnitř 50 dětí. Během stejného dne ruské dělostřelectvo zasáhlo školku ve městě Ochtyrka v Sumské oblasti. Nejméně 5 lidí přišlo o život a další 15 bylo těžce zraněno. Všechno civilisté, včetně dětí. Další dítě podlehlo svým zraněním v nemocnici.

V sobotu 26. února zastřelili celou rodinu u města Cherson na jihu země. Šestapadesátiletá Anna a Irina Fedko, Sofia Fedko a dvě vnoučata, šestiletá Anna a osmnáctiměsíční Ivan, byli zabiti. Bylo zasaženo mnoho civilních objektů. Tisíce obytných budov ve větších městech. Řízenou střelou byl zasažen panelák. Skladiště ropy ve Vasilkivu zasáhli tuto noc a hrozila ekologická katastrofa.

To je jen několik válčených zločinů ruské neomluvitelné vojenské agrese vůči Ukrajině. Zajistím, aby všichni vojenští zločinci stanuli před mezinárodním soudem. Budou čelit spravedlnosti. Nezáleží, kolik času a úsilí to bude stát, my nebudeme odpočívat, dokud nebudou za mřížemi všichni váleční zločinci zodpovědní za smrt našich mužů, žen a dětí.

A teď k mezinárodním reakcím.

V prvé řadě děkuji milionům lidí po celém světě, kteří protestují a jsou solidární, žádají po svých vládách, aby jednaly, posílají peníze a poskytují jiný druh podpory Ukrajině. Vidíme vás. Cítíme vaší podporu. Ukrajina nepadla. Krvácí, ale úspěšně se brání. Můžete nám pomoci jakýmkoliv způsobem pomoci vyhrát tento boj.

Cizinci, kteří chtějí bojovat po boku Ukrajiny proti útočníkovi, jsou vítáni a mohou se připojit do mezinárodní legie pozemních sil Ukrajiny (v České republice může jít o trestný čin sloužit v cizí armádě bez souhlasu prezidenta). Prosím, kontaktujte ukrajinské ambasády ve svých zemích pro detaily.

V tomto období temna tvrdě pracujeme, abychom konsolidovali globální antiputinovskou koalici států, které podporují svobodnou Ukrajinu a odsuzují ruské válečné zločiny. V tuto chvíli koalice zahrnuje 84 států a 13 mezinárodních organizací.

Rusko zároveň čelí masivní izolaci. Děkuji všem státům, které s ním zpřetrhaly vazby. Rusko si zavřelo okno do Evropy otevřené před 300 lety Petrem I. Velikým.

Rusko se nachází v historicky zlomovém bodě, který určitě uvrhne řád v Rusku do bídy a izolace, stejně tak povede ke kolapsu ruského politického systému. Bělorusko pocítí podobné dopady jako spolupachatel agrese proti Ukrajině, pokud bude nadále poskytovat Rusku své území.

Vlády po celém světě již uvalily rozsáhlé sankce na ruskou ekonomiku elit a důležitých osob. Sankce zasáhly největší ruské banky, jejich zbrojní průmysl, největší energetické společnosti a každého, kdo je v blízkosti Putina.

Koalice spojenců také odstřihla Rusko od přístupu k finančním a ekonomickým prostředkům, nevydávají se víza Rusům a mnoho dalších kroků. Vítám vytvoření speciální skupiny, která se zabývá ruským majetkem v zahraničí. Seznam je příliš dlouhý, abych ho zde shrnul.

Chtěl bych však říci cosi extrémně důležitého. Chtěl bych varovat každou vládu, která by si mohla myslet, že po uvalení těchto sankcí může v klidu odpočívat. Sankce a akce musí neustále zvyšovat tlak na Rusko, dokud Rusko a jeho spolupachatel Bělorusko neukončí zabíjení Ukrajinců a bombardování našich měst. Dokud Rusko nestáhne své síly z Ukrajiny a nedeokupuje naše území. To je konečný cíl antiputinovské koalice na světě.

Bohužel to zdaleka nevypadá, že by se k tomu Rusko chystalo a zastavilo válku. Proto volám potom, aby jste Rusko zasáhli ještě více. Učinit tyto důležité kroky je záležitostí hodin, ne dní.

My Ukrajinci jsme na frontové linii a obětováváme své životy. A máme na vás jen jeden požadavek. Podpořte nás.

Existují vlády, které se snaží balíček sankcí naředit, včetně odříznutí Ruska od SWIFT. A já teď nebudu diplomatický. Ty země zkouší vytvářet skuliny, aby byla vyloučena řada bank a ony mohly pokračovat v obchodování s Ruskem. Přestaňte to dělat. Přestaňte obchodovat s krví Ukrajinců. To není metafora, ale realita toho, co děláte. Historie vás odsoudí a zůstanete v knihách zapsáni jako zrádci lidskosti, kteří selhali a neoponovali agresorovi v Evropě v kritické době. Existují příklady jmen ve 20. století, jsem přesvědčen, že nechcete, aby vaše jméno bylo připsáno za čárku.

Je kriticky důležité odpojit Rusko od SWIFT v plném možném rozsahu. Banky, nehrajte politické hry a přestaňte vydělávat peníze nasáklé naší krví.

Zastavme Putina. Zastavme válku. Obnovme světové a evropské uspořádání. Jenom tak budete schopni jednoho dne obnovit některé obchodní vztahy s Ruskem. Neméně ty politické.

Za druhé je nejdůležitější uvalit globální a přísné sankce na Centrální banku Ruské federace. Zopakuji, že požadujeme okamžité kroky k úplné finanční izolaci Ruska. Musí se dotknout všech ruských bank včetně Centrální banky. Některé kroky se již podnikly a jsme za to partnerům velice vděční. Ale nestačí to. Pro mír je toho potřeba více. A nejsme to my, Ukrajinci, kdo to potřebuje. Je to pro mír v Evropě. Pro světový řád.

Také požadujeme uvalení plných sankcí na ruskou ropu a plyn. Ruská ropa a plyn je pošpiněna ukrajinskou krví. Každý, kdo to nakupuje, by se měl stydět.

Vítám první kroky mnohých evropských zemí a vážíme si jich, naléhám na antiputinovskou koalici spojenců přikročit bez dalšího odkladu k nejsilnějším možným prostředkům.

Chtěl bych poděkovat všem partnerům, kteří již poskytly zbraně Ukrajině, aby se mohla bránit před ruskými útočníky. Nikdy na tuto pomoc nezapomeneme. Nikdy na to nezapomeneme v tomto období temna. Naléhám na všechny země, aby poskytly Ukrajině více zbraní, dodaly vybavení a palivo. Potřebujeme zbraně k boji, abychom uchránili naši zem. Konkrétně potřebujeme protitankové, protiletecké a protiraketové zbraně, potřebujeme více raket vzduch-vzduch a protiletadlových kompletů, potřebujeme více dronů, vozidel, letadel, dělostřeleckých zbraní, palných zbraní a munici. Cokoliv, co nám pomůže ubránit se před Ruskem a jeho ozbrojenou agresí, vražděním civilistů a zničením naší země.

Věřím, že každý nyní bude souhlasit, když řeknu, že je již očividné, že cílem Ruska je zničit Ukrajinu jako stát. Zničit Ukrajinu jako národ. My ale nepadneme. Nepřestaneme a neunavíme se. Je to válka lidu. Není to válka mezi jedním a druhým státem. Je to válka mezi prezidentem Putinem a ukrajinským lidem. Jsme odhodlání bránit naši zem a lidi, jak dlouho to půjde. Rozhodli jsme se porazit Rusko stejně tak, jako jsme porazili předchozí monstrum v Evropě před 80 lety. Jsem si jistý, že zvítězíme.