Čtvrtek 13. června, 2024
Evropský rozhled

Dmytro Kuleba se setkal s belgickou ministryní zahraničních věcí Hadjou Lahbibovou

Vytvořeno umělou inteligencí americké firmy Midjourney

 

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba a belgická ministryně zahraničí Hadja Lahbibová se dnes v Praze sešli stranou Gymnichu, neformálního setkání ministrů. Byla to příležitost k předání nejnovějších informací o vojenské, diplomatické a humanitární situaci na území Ukrajiny, včetně znepokojivé situace v jaderné elektrárně Záporoží.


Jednali o další pomoci k obraně ukrajinského území. V této souvislosti ministryně Lahbibová informovala svého ukrajinského kolegu o belgické podpoře, včetně nedávno poskytnutých 8 milionů eur od Belgičanů na nesmrtící podporu ukrajinským ozbrojeným silám.

Ministryně Lahbibová rovněž uvítala udělení statusu kandidátské země Ukrajině letos v červnu. Belgie je připravena podpořit Ukrajinu na cestě k plnému členství v EU, zejména dosažením klíčových reforem v oblasti právního státu.

Ministryně Lahbibová poskytla ke své cestě do Ukrajiny (Krym) následující vysvětlení:  Loni jako novinářka a dokumentaristka navštívila město Sevastopol na Krymu v rozporu s ukrajinskou legislativou. Jako dokumentaristka chtěla projektem ukázat, jak Rusko využívalo kulturu jako nástroje moci a propagandy a jak umělci žili pod silnou nadvládou v těžkém historickém období. Upřímně lituje, že se návštěva uskutečnila za takových okolností. Ministryně Lahbibová vždy hájila suverenitu a celistvost Ukrajiny v jejích mezinárodně uznávaných hranicích, stejně jako status Krymu jako nedílné součásti Ukrajiny.

Ministryně Lahbibová si přeje osobně ujistit ukrajinský lid o své podpoře a o ochotě Belgie přispět k dosažení míru a obnově Ukrajiny.

Ministr Kuleba přivítal upřímný a věrný závazek Belgie k územní celistvosti Ukrajiny, jakož i její příspěvky vedoucí k dosažení tohoto cíle.

Ministři souhlasili s tím, že se jejich příští setkání uskuteční na nadcházejícím zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, kde navážou na bilaterální projekty v Ukrajině.

 

Tiskovou zprávu přeložila z angličtiny do češtiny umělá inteligence.