Úterý 25. června, 2024
Evropský rozhled

Dmytro Kuleba pro The New York Times: Jsem ministr zahraničních věcí Ukrajiny. Putin musí být zastaven.

Z výstavy zneškodněné vojenské techniky na pražské Letenské pláni.

 

Ministr zahraničních věcí Ukrajiny Dmytro Kuleba poskytl americkému deníku The New York Times svou esej o falešných ruských mírových návrzích, kterým by partneři neměli věřit a jako takové by je měli odmítnout.

 

Dmytro Kuleba připomíná, že ruští představitelé říkají něco jiného, než poté udělají. Ruskou Oděsu zasáhly rakety jen pár hodin poté, co byla uzavřena dohoda o povolení vývozu obilí z jižních přístavů.

Putinovy invazní síly jsou nyní vyčerpané, takže případné příměří by jim jen dovolilo nabrat síly k další agresi. Za daných okolností je přijetí mírových dohod a dohod o příměří špatně načasované, místo toho ke lepší porazit Rusko a omezit jeho schopnost znovu na někoho zaútočit.

Ukrajina si přeje mír ze všech zemí nejvíce, ale chce, aby to byl mír trvalý – spíše než časovaná bomba zamrzlého konfliktu. Až Rusko utrpí velkou porážku na bojišti, teprve potom bude Putin opravdu usilovat o mír. Putin rozumí jen jazyku síly.

Závěrem Dmytro Kuleba připomíná, že Ukrajina je schopná Putina porazit, ale potřebuje posílit vojensky. Vojenská pomoc Ukrajině není charita. Je to nezbytná investice do dlouhodobé bezpečnosti Evropy.

Neopomíjí ani důležitost sankcí uvalených na Rusko. Přes všechnu skepsi ohledně sankcí platí, že fungují. Jinak by se je Rusové nepokoušeli zrušit a obejít. Putin za ně chce snížit blahobyt Evropanů a Severoameričanů. Jako své zbraně používá energie a potraviny. S jeho porážkou i toto skončí.