Úterý 28. listopadu, 2023
Evropský rozhled

Dmytro Kuleba pro Politico: Zavřete dveře ruským turistům

 

Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba v textu určeném pro americké stránky Politico prosazuje, aby ruským turistům, podnikatelům a studentům nebyly vydávány víza do Evropské unie a zemí G7.

 

Sankcionovat obyčejné Rusy dává podle Dmytra Kuleby smysl. Drtivá většina z nich podporuje válku, vraždění ukrajinských civilistů, obhajuje raketové útoky na ukrajinská města a popírá ruské válečné zločiny.

Z právního hlediska je sice odpovědnost za spáchané zločiny individuální, ale existuje i společenská odpovědnost, kterou by měly nést všichni Rusové za hrůzy, které byly v Ukrajině spáchány.

Ne všichni v Evropě jsou s to to pochopit. Ministr v textu zmiňuje německého kancléře Olafa Scholze, který se stále drží konceptu „Putinovy války“. Jako Němec poučený z historie své země by ale měl vědět, že jediný způsob, jak překonat běžné chyby minulosti, je, že se musí přijmout společná vina. Němci po celé generace přijímají společnou vinu za to, co jejich země spáchala ve druhé světové válce.

Rusové ale dodnes nepřijali ani odpovědnost za zločiny spáchané za SSSR. Většina má stále pozitivní názor na Stalina. Jdou přesně opačným směrem.

Dokud se Rusové nenaučí respektovat hranice, neměly by mít právo je překračovat.

Samozřejmě to neznamená, že pokud se Rusové postaví Putinovi a čelili by pronásledování, že by měli přijít o možnost získat azyl. Stejně tak by zůstaly možnosti překročit hranice z humanitárních důvodů. Ale turistický ruch a bezvýznamné cestování by se mělo zastavit.

Rusové se musí rozhodnout, jestli si Evropy chtějí užívat, nebo ji nechat zničit. Běžný Rus cestuje na dovolenou do Evropy, zároveň si ale přeje, aby Evropané v zimě zmrzli. Ten samý Rus pošle děti do školy v Londýně. Žijí v dvojí realitě.

Zastavení víz není ale jen o společenské odpovědnosti, ale bylo by v hodné i z bezpečnostních důvodů. Rusové totiž představují zvýšené riziko zločinů z nenávisti.

V neposlední řadě je cestovní ruch výdobytkem míru a lidskosti. Pokud Rusové porušují mezinárodní mír, měli by ztratit přístup k výsadám mírového soužití. Na konci dubna Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO) suspendovala Rusko a generální tajemník Zurab Pololikashvili k tomu uvedl, že cestovní ruch je pilířem míru a mezinárodního přátelství a členové UNWTO musí tyto hodnoty dodržovat.

Rusům by byl vyslán důležitý signál – že Putin a jeho příznivci jim zavřeli dveře do Evropy.

Celý text pro Politico je možné přečíst si v angličtině na odkaze:

https://www.politico.eu/article/ukraines-foreign-minister-shut-the-door-on-russian-tourists/