Čtvrtek 13. června, 2024
Evropský rozhled

Dmytro Kuleba uvedl tři způsoby, jak se Rusko snaží narušit Globální mírový summit

Ukazatelem mimořádného významu Globálního mírového summitu je celosvětově vedená systematická aktivita Ruska, která se snaží tento summit narušit.

 

Uvedl to ministr zahraničních věcí Ukrajiny Dmytro Kuleba 3. června na tiskové konferenci během návštěvy estonského ministra zahraničí Marguse Tsahkna na Ukrajině.

„Rusko používá tři typy protiakcí. Prvním je diskreditace mírového summitu zasíláním dopisů, veřejnými prohlášeními a vystupováním na uzavřených setkáních, na nichž se Rusko snaží přesvědčit země, že summit je bezvýznamný. Druhým jsou pokusy Ruska přesvědčit jednotlivé země, aby se summitu vůbec neúčastnily. Třetí jsou jeho pokusy přesvědčit země, které svou účast potvrdily, aby přijely v nízkém zastoupení,“ uvedl ministr.

Dmytro Kuleba zdůraznil, že Rusko se nejaktivněji snaží ovlivňovat země Asie, Afriky a Jižní Ameriky. Podle něj ukrajinská diplomacie působí ve všech regionech světa a úspěšně čelí destruktivním snahám Ruska.

Ministr zahraničí zdůraznil, že Ukrajina spolu se svými partnery vytváří precedens pro svolání mírového summitu nikoliv na základě podmínek agresorské nebo zprostředkující země, ale na základě podmínek Charty OSN.

„Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj a ministerstvo zahraničních věcí vedou aktivní diplomacii ve všech koutech a regionech, aby sjednotili svět za principy Charty OSN a princip územní celistvosti států,“ řekl ministr.

Dmytro Kuleba také poznamenal, že země, které hájí principy Charty OSN, jsou proti těm zemím, které je chtějí přepsat tak, aby vyhovovaly jejich zájmům a zničit svět, ve kterém národy mírově koexistují.

„Když ruská pohraniční stráž přesouvá bóje v Narvě, když se v Evropě odehrávají ruské kybernetické útoky, když se plánují teroristické útoky a pokusy o narušení mírového summitu, to všechno jsou součásti jednoho obrazu, jedné konfrontace,“ zdůraznil ministr zahraničí.

 

Odkazy:

Dmytro Kuleba told about three ways Russia is trying to disrupt the Global Peace Summit