Úterý 25. června, 2024
Evropský rozhled

Dítě jako lidský štít a vypálená Klinika

Dítě jako lidský štít a vypálená Klinika

 
Dostat se dnes odpoledne k Úřadu vlády bylo prakticky nemožné. Aby se odpůrci a příznivci imigrace nestřetli v ulicích tváří v tvář, policisté v Praze blokovali nejen ulice, ale odklonili i městskou hromadnou dopravu. Metro stanicí Malostranská, která se nachází hned u Úřadu vlády, pouze projíždělo. Jak hlásili v soupravě – z důvodu nařízení Policie ČR.

 

Odejít z Hradčanského náměstí, kde v půl páté skončilo nenávistné shromáždění Bloku proti islámu a Hnutí Úsvitu – Národní koalice, nebylo vůbec snadné. Všude okolo se konala shromáždění na podporu uprchlíků a policie zablokovala celou oblast tak, aby se znesvářené skupiny nemohly potkat.

Jedinou možností bylo vydat se pěšky Kapucínskou ulicí na tramvaj, která však svou trasu končila předčasně v Chotkových sadech. Stovky lidí mířících k Úřadu vlády se vydaly pěšky kolem Ministerstva obrany až ke stanici Hradčanská. Pro omezení dopravy v metru pak dále až k Chotkovým sadům, kde se snažily přes park dostat k Úřadu vlády.

 
Policisté před Úřadem vlády
 

Skupinka maskovaných fotbalových chuligánů a neonacistů se dostala až na nábřeží Edvarda Beneše, když využila zkratku kolem přírodní památky Letenský profil. Kordon těžkooděnců a policistů na koních jim další přístup k Úřadu vlády znemožnil. Účastníky vyzvali k rozpuštění nepovoleného shromáždění.

Jeden z podnapilých fanoušků Sparty na to zareagoval tím stylem, že přišel až k těžkooděncům a na ramena si posadil malého chlapečka. Na sociálních sítích si již dříve extremisté domlouvali, že k Úřadu vlády půjdou s malými dětmi, „aby policie nemohla proti nim zasahovat“. Opilému Sparťanovi nakonec domluvili sami účastníci nepovoleného shromáždění a dítě se tak dostalo po chvilce na bezpečnou zem.

 
Dítě jako živý štít
 

K násilí, ke kterému mělo původně dojít před Úřadem vlády, nakonec došlo v autonomním centru Klinika. To se dlouhodobě angažuje v pomoci uprchlíkům. Zhruba dvacítka maskovaných útočníků na centrum zaútočila světlicemi a kameny. Na místě je jeden zraněný, devatenáct osob bylo evakuováno. Jedná se už o druhý násilný čin za poslední týden. V sobotu byl v Praze pobodán muslim z Kavkazu, který se svou přítelkyni pomáhal uprchlíkům.

 
Policisté před Úřadem vlády

Účastníci nepovoleného shromáždění