Výtisk časopisu Vědomí, který se rodával spolu se zakoupením vstupenky na Čajomír Fest 2015
Fenomén čajové kultury v ČR nebývá podporován pouze kouzelnou atmosférou provoněných čajoven s teplými šálky padnoucími přímo do ruky, ale také notnou dávkou rádoby intelektuálních diskusí tématicky předpřipravených desinformační scénou.
Poprvé jsme si tohoto fenoménu všimli na Čajomír Festu v roce 2015. Tehdy spolu se vstupenkou na pražský festival čaje návštěvníci dostávali zdarma časopis Vědomí. Šéfredaktorem časopisu Vědomí je přitom Ondřej Geršl, který provozuje celou řadu desinformačních webových stránek, včetně AC24.cz.
>>Evropské hodnoty o Vědomí a AC24
>>Evropské hodnoty: Fungování českých dezinformačních webů
>>Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám
O rok později se na festivalu čaje objevil stánek časopisu Šifra. Jde o časopis založený Milanem Vidlákem, který dříve vedl Vědomí pod AC24. V časopise se objevují nepravdivé informace o působení amerických vojsk v Sýrii, či se v něm zbytečně vyvolává strach z imigrace.
Propagační stánek časopisu Šifra na Čajomír Festu 2016
Působení desinformačních skupin se pomalu přesouvá i do kamenných čajoven (ale i kaváren) v podobě přednášek a diskusních večerů. Jedna z takových přednášek se konala 13. září 2016 v nejmenované čajovně na Václavském náměstí v Praze. Diskuse nesla název Média vs. Realita a přednášel na ní Milan Vidlák z časopisu Šifra. Vstupné na diskusi stálo 100 Kč a zájemci si museli s předstihem zarezervovat místo pod svým jménem.
V pražských čajovnách dále bývají zdarma k přečtení výtisky časopisu Šifra, v některých se na nástěnkách objevují reklamy na desinformační portály.
Nelze si ale automaticky myslet, že milovníci čaje poskytují ruské desinformační kampani prostor vědomě. Tam, kde totiž zdarma šíří Šifru, tam zároveň šíří i Respekt.