Pátek 24. května, 2024
Evropský rozhled

Deník Právo rozpoutal rodeo jak z westernu

Rubrika Souhlasíte? zahrnuje příspěvky blogerů. Nejedná se o zpravodajství, nýbrž o zamyšlení se nad aktuálními tématy.

 
Deník Právo se dnes zřejmě vydal po stopách týdeníku Respekt a vymýšlí si spekulace, polopravdy a lži.

O co jde? Podle deníku Právo prý policejní prezident Petr Lessy v rozhovoru s Radimem Vaculíkem prohlásil, že jej ministr vnitra Kubice vydírá a utiskuje.

A tím začalo opravdové rodeo jak z westernu.

Zatímco se ministr vnitra Jan Kubice chystá obrátit na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) kvůli výrokům policejního prezidenta Petra Lessyho v dnešním vydání, Petr Lessy vydal tiskové prohlášení, ve kterém se ohrazuje proti stejnému článku, kde byla údajně jeho slova vytrhána z kontextu – a vlastně o útisku mluvil tak trochu jinak. A Právo, to po vzoru Věcí veřejných vytáhlo nahrávku, která všechno dosvědčuje.

 

 

Brzy ráno na Novinkách uveřejnili rozhovor s nadpisem Kubice mě vydírá, tvrdí Lessy, který měl být upoutávkou na dnešní tištěný článek deníku Právo Lessy: ministr mě vydírá, chce abych odešel.

Hned první dva odstavce rozhovoru poodhalují, jakým způsobem měl být Petr Lessy ministrem utiskován:

 

Jaké jsou vaše vztahy s ministrem vnitra? Hovoří se o osobních antipatiích. Může takto tandem ministr vnitra a policejní prezident fungovat?

Stále se považuji za profesionála a od osobnostní pozice odhlížím. Velmi mě mrzí, že tato situace nastala, ale je to, bohužel, historicky dáno. S panem ministrem komunikuji na poradách a to, co jste říkal o tom chování vůči mně, vždyť tady přece padl jasný důkaz v přímém přenosu. Pan ministr řekl, že řízení ve věcech služebního poměru o odnětí osobního příplatku se mnou skončil jen proto, že jsem mu slíbil, že skončím. Není to útisk policejního prezidenta, který už téměř hraničí s rovinou trestního práva.

Jde podle vás o vydírání?

Samozřejmě. Nikdy jsem se nedočetl, že by pan ministr něco vyčítal policii, že nefunguje. Ba naopak, její výsledky jsou velice dobré. Jestliže za činnost policie mi nejsou udělovány žádné odměny jako ostatním služebním funkcionářům i jiným lidem ve služebním poměru spadajícím pod ministra, jestliže mi chce pan ministr odebrat zhruba jednu třetinu platu, který tvoří ono osobní ohodnocení, tak co si mám myslet? Co jsou tyto ataky?

 

Jenže podle Petra Lessyho tomu bylo jinak a po deníku Právo bude požadovat nápravu, alespoň to tak slibuje v tiskové zprávě:

 

„Redaktor deníku Právo Radim Vaculík se mnou vedl více než hodinový rozhovor, […]. Byl jsem také požádán o mé vyjádření k tomu, že jsem s ministrem vnitra uzavřel dohodu, že odejdu ze své funkce, když on zastaví řízení o odebrání osobního příplatku. Existenci popisované dohody jsem jednoznačně vyloučil. Uvedl jsem, že kdyby k uvedené dohodě došlo, byli bychom v přímém přenosu svědky toho, že se ministr vnitra veřejně přiznává k útisku. Tedy jednání, které hraničí s rovinou trestního práva.

Byl jsem tudíž velmi překvapen, když jsem si dnes uvedený deník ráno přečetl a zjistil jsem, že některá má slova byla vytržena z kontextu. Na základě uvedených skutečností považuji za nutné požadovat po deníku Právo nápravu.“

 

A aby jeho slova nebyla věrohodná, přispěchal deník Právo s nahrávkou, která potvrzuje, jak jinak, jejich vlastní verzi příběhu.

Nahrávka už byla označená za sestříhanou, protože úvodní slovo by prý kontext zbytku rozhovoru hodilo do úplně jiného světla.

A tak si v následujících dnech zahrajeme ping pong – Kubice bude pong, Lessy ping a deník Právo pingpongový stolek, takový ten stoleček, co během hry příliš nevnímáme, ale bez něj by žádná hra nebyla možná.

A co na to veřejnoprávní televize, naše nezávislé médium? Česká televize udeřila hřebíček na hlavičku, když celý spor nechala v přímém přenosu rozhodnout panu Spurnému z Respektu, který byl nedávno osočen BIS z šíření spekulací, polopravd a výmyslů. Kubice, jedině Kubice má přece pravdu.

 

Odkazy:
Původní verze článku z 10. 8. 2012
Vyjádření policejního prezidenta plk. Mgr. Petra Lessy k článku v deníku Právo.
Kubice mě vydírá, tvrdí Lessy