Středa 24. července, 2024
Evropský rozhled

Den (padlých ukrajinských) dětí

 

Ve středu 1. června 2022 se od 19 hodiny večerní konala na Václavském náměstí pieta nazvaná „Save the future! Protect Ukrainian Children!“ věnovaná památce dětí, které zemřely v důsledku ruské agrese. Pieta, uspořádaná na den dětí, proběhla zároveň ve více evropských městech – ve Varšavě, v Krakově, ve Vídni i v Berlíně. Účastníci odsoudili nejen vraždění dětí, ale i jejich znásilňování a mučení. Na pietě zazněly rovněž výzvy, aby světové společenství dodalo Ukrajině těžké útočné zbraně. V Ukrajině totiž nebojují jen za sebe, ale také za nás.

 

Pieta byla zahájena minutou ticha za všechny děti, které v Ukrajině zahynuly. Poté účastníci spolu s ukrajinskými dětmi zapalovali svíčky, které byly rozmístěné tak, že na dlažbě před sochou svatého Václava napsaly slovo DĚTI v ukrajinštině.

Jana Pěničková odsoudila vraždy dětí, jejich znásilňování a mučení ruským agresorem. Zároveň připomněla, že podobná akce dnešní se uskuteční ještě během několika dní, kdy skupina aktivistů má již připravené video, které brzy bude ke shlédnutí na sociálních sítích.

Podle Václava Němce bychom si měli na den dětí připomínat, že děti máme milovat a pečovat o ně. Nechápe, jak jim může někdo ubližovat. Místo aby je chránil, tak je zabíjí, trýzní, zabíjí jejich rodiče, vyhání je z domovů, deportuje je. Je nepředstavitelné, že v 21. století je vůbec něco takového možné.

Ukrajinský lid prochází strašným utrpením a čím déle to trvá, tím je to horší, protože lidé si začínají zvykat, ale na to, co se tam děje, si zvyknout nelze.

My si chodíme po ulicích svobodného a demokratického města, kde se cítíme bezpečně, ale možná bychom si právě ve světle toho, co se děje v Ukrajině, měli uvědomit, že takto chodili ještě před 24. únorem v Mariupolu a dalších ukrajinských městech, zejména na východě, i Ukrajinci. A najednou nastal zlom, ta města se proměnila v peklo na zemi. Proměnila se, protože v Rusku vládne zločinecký režim. Režim, který vyhlásil válku lidské civilizaci. To, co se děje v Ukrajině, není jen válka proti Ukrajině, ale je to válka barbarství proti civilizaci.

Stejné se může stát kdekoliv v Evropě, včetně naší krásné Prahy.

 

 

Režim, který je v Rusku, skutečně už o tom není pochyb, má velmi blízko k režimu nacistickému. Tak, jak se chová vůči svým sousedům, se naposledy chovali nacisté za druhé světové války. Tento režim má světovládné záměry a úmysly a Ukrajina je pro něj jen první krvavé sousto. A pokud my dopustíme, aby Rusko v Ukrajině zaznamenalo nějaký větší úspěch, tak samozřejmě půjde dál (a ani se tím netají).

Ruský režim vede válku proti hodnotám, které nám jsou svaté, jako je svoboda, demokracie a hodnota lidské důstojnosti.

Apelujme na naše spoluobčany a politiky, aby vytrvali v podpoře pro Ukrajinu, aby nepolevovali, ale naopak zvýšili dodávky zbraní zejména do Ukrajiny. Nemůžeme si dovolit žádné váhání, liknavost a kompromisy. Musíme udělat vše proto, aby zločinný režim byl poražen a aby se pachatelé této nesmyslné války dostali tam, kam patří, na lavici obžalovaných a na smetiště dějin.

Dodávat by se měly ty zbraně, které potřebují, jako jsou rakety či dělostřelecké systémy s dlouhým dostřelem, aby stateční obránci dokázali čelit té naprosto nesouměrné a zbabělé přesile.

Závěrem Václav Němec vyjádřil své přání, aby počty obětí již nenarůstaly, zejména počty dětí a civilistů. Doufá, že se Ukrajina ubrání a my jí v tom pomůžeme. Pokud tuto válku prohrajeme, a je to válka nás všech civilizovaných lidí, tak potom už možná nebudeme mít právo říkat, že jsme civilizovaný svět. Další na řadě jsou pobaltské země, Polsko, Česká republika a země bývalého východního bloku.

Účastníci shromáždění následně dostali možnost ujmout se mikrofonu, čehož mnozí Ukrajinci využili, včetně dětí. Na pietě nebyl přítomný tlumočník, přinášíme proto zvukový záznam.