Pátek 8. prosince, 2023
Evropský rozhled

Den krymskotatarské vlajky

 

Krymskotatarská vlajka, pohled ze zadní strany
Krymskotatarská vlajka, pohled ze zadní strany

 

V sobotu 26. června 2021 u Velvyslanectví Ukrajiny v Praze vztyčili krymskou vlajku, národní symbol krymských Tatarů. Po složení úcty k pronásledovanému národu ze strany ruské okupační správy byla na Den krymskotatarské vlajky zahájena výstava fotografií novináře a obránce lidských práv Antona Naumljuka. Snímky zachycují tváře krymských dětí, jejichž otcové jsou politickými vězni Kremlu.

Krymští Tataři užívají svou vlastní vlajku, kterou tvoří světlemodré plátno v poměru stran 2:3. V levém horním rohu nachází se zlatý symbol damğa.

V průběhu historie měli Tataři různé barvy plátna pro různé účely, červená byla vlajka válečná, zelená byla náboženská. V současnosti se používá vlajka světlemodrá, která se používá jako národní a státní vlajka. Modrá barva je symbolem čistoty, svobody, věrnosti, ctnosti i moci, obecně je spojena s touhou po jednotě, míru a prosperitě.

Zlatý symbol damğa, v českém prostředí možno používat také pojem tamga, je erbovním znakem rodu, který se dědil po generace, přičemž každá generace k erbu přidávala jeden nový prvek.

Krymští Tataři jsou národem, který obývá ukrajinský poloostrov Krym. Po anexi Krymu čelí pronásledování ze strany ruské okupační moci, o čemž se v Evropě příliš nemluví.

 

Vztyčování krymskotatarské vlajky u Velvyslanectví Ukrajiny v Praze ze přítomnosti velvyslance Jevhena Perebejnyse.
Vztyčování krymskotatarské vlajky u Velvyslanectví Ukrajiny v Praze ze přítomnosti velvyslance Jevhena Perebejnyse.

Vztyčená krymskotatarská vlajka.
Vztyčená krymskotatarská vlajka.

 

V říjnu 2018 krymští Tataři, ukrajinští i evropští aktivisté zahájili mezinárodní akci proti okupaci Krymu známou pod tagem #LiberateCrimea. K tomuto účelu měli krymskotatarskou vlajku o rozměrech 3×4,5 metru, kterou vozili po celém světě a snažili se na současný problém národa upozornit. Na Staroměstském náměstí v Praze byla vlajka vystavena v den připomínky narození ukrajinského básníka Tarase Ševčenka, 9. března 2019.

>>Об‘єднані прапором – #LiberateCrimea

V Praze se konají každoroční akce u Pomníků obětem komunismu na pražském Újezdu, které si připomínají jednak deportaci Tatarů příslušníky NKVD na Ural a do zemí Střední Asie, ale připomíná se i současná deportace národa ze strany kremelského režimu. Desítky tisíc krymských Tatarů musely opustit svojí zem, desítky Tatarů byly zabity, desítky jsou vězněny na Krymu nebo v ruských věznicích.

>>U Pomníku obětem komunismu se připomněla deportace krymských Tatarů. Historie se začíná opakovat

Na problematiku věznění krymských Tatarů následně navázala výstava fotografií novináře a obránce lidských práv Antona Naumljuka, která je veřejnosti volně přístupná ke shlédnutí v ulici Charlese de Gaulla. Zobrazuje tváře dětí krymských Tatarů, kteří byli uvězněni po okupaci Krymu v politicky vykonstruovaných procesech. V některých obcích existují celé ulice, kde v rodině nezůstal jediný muž. Rodiny i po uvěznění mužů čelí pravidelným kontrolám ze strany ruských úřadů.

Krymskotatarské dny v Praze budou pokračovat 29. června 2021 promítáním dokumentárního filmu Krym v Kině Pilotů na rohu ulic Krymská a Donská. Součástí večera bude výstava fotografií Ukradené krymské dětství Antona Naumliuka.

 

Výstava fotografií novináře a obránce lidských práv Antona Naumljuka.
Výstava fotografií novináře a obránce lidských práv Antona Naumljuka.