Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Demonstrace proti koalici ČSSD a ODS v Praze

17. listopad u sochy svatého Václava jednadvacet let poté:
Lidé znovu chrastí klíči, a volají po politické změně. Mezi davem několika tisíc lidí se ozývá: ,,A volili jste tak, jak oni to nakonec upekli? NE!“ Lidé nosí transparenty s texty: ODS + ČSSD PRAHU VYTUNELUJÍ – TAKHLE JSME NEVOLILI – PROČ SE K TOMUTO HANDLU ARANŽUJÍ HLASOVACÍ KOMEDIE.

17. listopadu probíhala na Václavském náměsti hlavního města Prahy demonstrace proti nově vzniklé koalici ODS a ČSSD, která byla narychlo svolána iniciativou Vyměnte politiky. Pozvánky též rozesílal portál Změň politiku skrze svého ředitele Marka Jehličku, který je spojkou mezi oběma iniciativami.

Deset minut před začátkem demonstrace se před sochou sv. Václava pohybovalo odhadem 500 osob, po šestnácté hodině organizátoři akce hlásili přes dva tisíce účastníků. Na demonstraci přišla řada významných osobností jako je Jan Kraus z televizního pořadu Uvolněte se, prosím.

Jarda Kuchař označil koalici ODS a ČSSD za podvod století v mezích zákona, který se stal přesně na výročí, kdy před jednadvaceti lety proběhla sametová revoluce. Na demonstraci také padla otázka, kdo z demonstrantů byl v osmadevadesátém roce na Václavském náměstí, načež dav tehdejších účastníků revoluce znovu vytáhl klíče a zachrastil jimi na důkaz, že takovýto polistopadový vývoj na politické scéně si nikdo z nich nepřál. Demonstranti nosili transparenty s texty: ODS + ČSSD PRAHU VYTUNELUJÍ -TAKHLE JSME NEVOLILI, VYMĚNTE POLITIKY – PROČ SE K TOMUTO HANDLU ARANŽUJÍ HLASOVACÍ KOMEDIE a mnohé jiné.

Evropskému rozhledu někteří účastníci protestu sdělili, že demonstraci zorganizovaly Věci Veřejné a TOP09.