Neděle 14. července, 2024
Evropský rozhled

Co vše pro ČR a pro svět udělalo Rusko (3. část)

 

Pravoslavný kněz Libor Halík vnímá Rusko pozitivně za postoj k sexuálním menšinám.
Pravoslavný kněz Libor Halík vnímá Rusko pozitivně za postoj k sexuálním menšinám.

 

Ke slovu se jako třetí během demonstrace na podporu současné politiky Kremlu dostal pravoslavný kněz Libor Halík. Pro něj je pravoslaví neodmyslitelně spjato s Ruskou federací, kterou považuje za křesťanskou civilizaci, kdy hlavní město Moskva je dokonce vnímáno jako třetí Řím.

Jako kněz se ještě úplně nepřenesl nad otázku sexuálních menšin, kdy tyto odlišnosti stále vnímá v rozporu se svou přijatou vírou. V souvislosti s blížícím se festivalem Prague Pride jeho projev kontextově zapadá do toho, proč sexuální menšiny mají stále nutkání bojovat za svá práva.

Libor Halík rozmach sexuálních odlišností spatřuje v dobách Obamovy politiky, kdy se Amerika stala nejen homosexuální zemí, ale také bisexuální a transsexuální. Vadí mu, že pokud se člověk začne chovat bláznivě, tak ho potom nesmí ani propustit za zaměstnání, i když se začne chovat třeba nenormálně k dětem. Odlišnost menšin považuje za zvrhlost a v Rusku nic takového není, tam stále platí křesťanské zákony, které platily po celá tisíciletí. Ale v Americe už je Sodoma a Gomora. Zejména nejvíce mu vadí pedofílie, která kazí děti od malička.

Následně dal požehnání každému, kdo chce činit dobro a kdo podporuje křesťanskou víru a křesťanskou morálku. Při závěrečném požehnání si vzpomněl také na svatého Prokopa, který měl ten den svátek.

Kněz tvrdil, že v Americe jsou sexuální odlišnosti uzákoněny, ale v Ruské federaci nikoliv. Překvapením proto asi bude, že i v Rusku je homosexualita legální už od roku 1993, kdy se za to zasloužil tehdejší prezident Boris Jelcin, nicméně to neznamená, že by páry měly stejná práva jako majorita a nepotýkaly se s diskriminací. Na již zmíněném Prague Pridu jedno z hlavních témat opakovaně bývá podpora sexuálním menšinám žijícím v Ruské federaci. V Rusku například existuje zákon, který zakazuje informovat děti v pozitivní rovině o existenci sexuálních menšin, což dětem, které pociťují, že mezi sexuální menšiny patří, komplikuje například možnost popovídat si o svých pocitech s dospělou osobou.

 

Lidé na demonstracích nesmí vyjadřovat své opačné názory, lidé opačných názorů by neměli vstupovat na náměstí před ruskou ambasádou - takové věci zaznívaly v emocionálním konfliktu s odpůrci shromáždění.
Lidé na demonstracích nesmí vyjadřovat své opačné názory, lidé opačných názorů by neměli vstupovat na náměstí před ruskou ambasádou – takové věci zaznívaly v emocionálním konfliktu s odpůrci shromáždění.

 

Hádka mezi odpůrci a příznivci NATO

Vlajky NATO působily jako mulety v rukou torerů, které slouží k vyprovokování býka k útoku na torery, v tomto případě odpůrce současné politiky Kremlu. Demonstranti kladli policii za vinu, že neudržuje pořádek a dovolí na demonstraci přítomnost osob, které nesouhlasí s tématem, ku kterému se zde sešli. Měli za to, že jejich sešlost je zcela jiné shromáždění, které nebylo nahlášeno, ale oni tvrdili, že jsou součásti jejich ohlášeného shromáždění.

 
Na demonstraci nesmí zaznít odlišný názor

Během emocionální eskalace konfliktů se nezávislý pozorovatel může dozvědět mnohé.

Prokremelští aktivisté například tvrdili, že lidé přítomni na jejich shromáždění nesmějí vyjadřovat své nesouhlasné názory, a pokud tak náhodou učiní, má proti nim zasáhnout policie. Lidé jiných názorů mají povoleno na demonstraci pouze mlčky stát, protože jsou na události, která je monologem jednotlivých lidí. S tím nesouhlasili přítomní odpůrci současného Kremlu, kteří demokracii považují za dialog.

Největší problémy, jak již bylo v minulém díle zmíněno, má s lidmi opačného názoru Robert Vašíček. „Proč chodíte na cizí demonstraci škodit a trolit?“ ptal se jich. „Protože já bych na vaší demonstraci Co dalo NATO světu, například humanitární bombardování Jugoslávie…“

„…schválené Milošem Zemanem,“ skočili mu do řeči.

“…tak já bych na ní nechodil,“ uzavřel.

Dostalo se mu odpovědi, že s vlajkami NATO přišli připomenout, že Česká republika je členem Severoatlantické aliance a na tu se mohou spolehnout v případě nějakého konfliktu.

 
Kdo smí chodit po veřejném prostranství před ruskou ambasádou?

Po diskusi, kdo smí, či nesmí chodit na veřejná shromáždění, a zda se na nich smí či nesmí vyjadřovat, nakousl Vladimír Franta z české redakce Sputniku druhé zajímavé téma, a to, komu patří prostor na náměstí Borise Němcová a kdo má či nemá právo na něj vstupovat.

„Stojíte před ambasádou cizí země, to není úplně obyčejný prostor,“ ptá se v online vysílání Vladimír Franta z české redakce Sputniku, který už dříve kritizoval, že na trávníků u ruské ambasády je cedulka s nápisem Venčení psů povoleno.

„Je to veřejný prostor jako každý jiný, je to náměstí pojmenované po ruském disidentovi, který byl zavražděn putinským režimem pomocí čečenských vrahů.“

Vladimír Franta se nakonec dozvěděl, že je marným novinářem, když v České republice pokládá otázky, zda mají demonstraci povolenou, neb by mohl vědět, že demonstrace se nepovolují, nýbrž oznamují, a oni přišli na jejich oznámené shromáždění, aby mohli uvést na pravou míru fakta, kdyby se zde náhodou lhalo.

 
Alkohol před demonstrací, ano či ne?

Robert Vašíček náhle prohlásil, že z pánů táhne kořalka a jsou cítit jako v putyce. Hrozil, že požádá policii, aby si dýchli. Policie se ale k ničemu takovému neměla, ostatně nebyl by ani zákonný důvod, neboť zákon o shromažďování nezakazuje lidem pod vlivem alkoholu účastnit se pokojných shromáždění. Tito ale tvrdili, že je Robert Vašíček pomlouvá, pouze jeden z nich před demonstrací vypil jednu sklenku alkoholu.

Vašíček se s nimi následně pustil do ostrého slovního konfliktu, kdy se jich ptal, kde byla jejich slavná americká armáda v roce 1968? NATO nás opakovaně prodalo pod ruský vliv a jejich spojenci se vždy dopustili zrady na našem národu. „Jste na úrovni Emanuela Moravce,“ prohlásil, načež se dozvěděl, že nemá žádný politický program, jenom lži, a sám je oním Emanuelem Moravcem.

Po hádce, kdy nebylo jasné, co kdo říká, se zastánci NATO odebrali pryč, přičemž jeden demonstrant se na odchodu zapomněl, tak se pro něj po chvilce vrátili a společnými silami jej odvedli pryč.

 

Opačný pohled na zásluhy Ruska
Opačný pohled na zásluhy Ruska