Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Čeští motorkáři míří na show Nočních vlků do Sevastopolu

 

BikeShow 2016 Nočních vlků v Sevastopolu z minulého roku si lze prohlédnout na YouTube.
BikeShow 2016 Nočních vlků v Sevastopolu z minulého roku si lze prohlédnout na YouTube.

 

Český motorkářský klub Red Eyed Crüe připravuje jízdu na show Nočních vlků v ukrajinském Sevastopolu. Bike Show s více než dvacetiletou tradicí je událost, kam se každoročně sjíždějí motorkáři z celého světa a rozhodně jich nebývá málo, rok co rok jsou jich stovky tisíc. Dříve show připomínala vítězství Ruska nad fašisty v druhé světové válce, po okupaci Krymu se stala propagandistickou událostí oslavující ruské vojáky a povstalce na ukrajinském území. Málokdo ví, že během Bike Show dochází také k masové rekrutaci účastníků do řad ruské armády.

Motorkářský klub Red Eyed Crüe spolupracuje s Nočními vlky od svého vzniku. Ostatně vznikli na jejich podporu a mají spolu podepsanou dohodu o vzájemné spolupráci. Když Noční vlci projíždějí územím České republiky, starají se o ně po celou dobu průjezdu.

Prezidentem motorkářského klubu Red Eyed Crüe je Vladimír Boháč, na sociálních sítích známý jako Lalin Lippowitz. Krátce po sametové revoluci pracoval v ruské firmě zahraničního obchodu. Vladimír Boháč se opakovaně setkává s ruským prezidentem Vladimírem Putinem a byl jako čestný host pozván do Moskvy na výročí klubu Nočních vlků nebo na kalingradskou Bike Show, kde reprezentoval Českou republiku.

 

Vladimír Boháč, druhý zleva
Vladimír Boháč, přezdívaný Lalin Lippowitz, druhý zleva

 

K 27. výročí založení Nočních vlků přijela česká delegace Red Eyed Crüe na oslavy do moskevského klubu Sexton. Alexandr Zaldostanov přezdívaný Chirurg jim osobně poděkoval za pomoc s průjezdem Dorog Pobědy 2016 přes území České republiky. Na videu, kde se mimo jiné mluví o Donbasu, je vidět Tomáš Buzek, Dušan „Durej“, který na sociální síti vystupuje jako Dušan Chodec, Lukáš Čížkovský a Vojtěch Ptáček (pozn. může se jednat o přezdívky a o zvukové zkomoleniny jmen). Někteří z nich byli před koncertem Alexandrovců v Praze spatřeni, jak slovně zastrašují proukrajinského aktivistu Tomasze Peszynského.

 

Vladimír Boháč s českými motorkáři na oslavě 27. výročí vzniku Nočních vlků v moskevském klubu Sexton
Vladimír Boháč s českými motorkáři na oslavě 27. výročí vzniku Nočních vlků v moskevském klubu Sexton. Na podium ho uvedl Alexandr Zaldostanov. Video je možné zobrazit zde.

 

Motorkáři vyrazí do Sevastopolu 11. srpna. Rozhodně to není jejich první jízda, na show jezdili ještě dříve, než začala okupace Krymu. To ale neznamená, že jde o apolitickou akci. Naopak, je to proruská propagandistická událost, kde se adorují proruští povstalci a oslavují operace ruské armády. Prezident českého klubu Vladimír Boháč například díky spolupráci s Nočními vlky dostal povolenku pro vstup do vojenského území. Byl na palubě jak raketového křižníku, tak ruské ponorky, nebo jedl v kantýně spolu s ruskými důstojníky.

Málokdo ví, že přímo na Bike Show dochází k rekrutaci motorkářů do řad ruské armády. Přímo v místě konání show má ruská armáda postavené stánky určené pro nábor nováčků do Černomořského loďstva (rusky Черноморский Флот, Chernomorsky Flot). Velitel Alexandr Vitka uvedl, že v minulém roce tak do řad armády vstoupilo až dva tisíce vojáků.

 
Odkazy:
Newsweek: RUSSIAN NAVY TO USE NIGHT WOLVES BIKERS AS RECRUITMENT DRAW IN CRIMEA