Ve čtvrtek 28. června 2018 se od 17 hodiny odpolední konala v zasedací místnosti Obvodního výboru KSČM v pražské Baranově ulici beseda nazvaná „Současná situace na Donbase“. O květnové cestě mladých komunistů do Luganské lidové republiky vyprávěl Wilhelm Feigl, téhož času člen vedení Komunistického svazu mládeže a člen Společnosti přátel Doněcké a Luganské lidové republiky. Jak během přednášky vyplynulo, mladí komunisté během cesty morálně podpořili členy separatistické Mechanizované brigády Přízrak již zemřelého Alexeje Borisoviče Mozgového, v jejíž řadách například komunita Informnapalmu identifikovala několik vojáků Ozbrojených sil Ruské federace.
Mladí komunisté vyrazili do neuznané Luhanské lidové republiky (LLR) v první polovině května roku 2018, kdy se tam konaly dvě významnější události, jednak Antifašistická konference komunistů na podporu obou neuznaných republik, a poté koncert italské skupiny Banda Bassotti – kapely, která hraje politicky podbarvené písně pro komunisty a antifašisty. Co je však zajímavější a nemělo by uniknout pozornosti, je skutečnost, že po celou dobu pobytu v LLR českou delegaci doprovázeli separatisté brigády Přízrak.
Co víme o brigádě Přízrak?
Mechanizovaná brigáda Přízrak je proruské separatistické uskupení LLR vedené Alexejem Borisovičem Mozgovojem, na kterého byl v roce 2014 spáchán úspěšný atentát. Oficiální zdroje hovoří až o tisíci bojovnících Přízraku, velitel Mozgovoj uváděl číslo třikrát vyšší, ale česká delegace na přednášce mluvila o počtu pouhých tří set bojovníků tvořených „horáky“.
Nezákonné formaci Přízrak se v minulosti několikrát věnovala komunita sdružená kolem Informnapalmu, která se zaměřuje na odhalování vojáků Ozbrojených sil Ruské federace v řadách proruských separatistů. V Přízraku identifikovali například Armana Gabasova z 34. samostatné motostřelecké brigády, nebo Děnise Gordonova. Podle Informnapalmu dále v řadách brigády Přízrak bojují žoldáci z ciziny, zejména radikálové zastávající „levicové názory“, přičemž někteří žoldáci jsou váleční zločinci. A někteří z nich se dokonce pohybují i v prostředí fór pořádaných komunistickými stranami, přesně takovými, na které vyrazila v květnu i česká delegace.
Den první
Česká delegace se rozhodla přijet do LLR přes ruskou stranu, přestože tím porušila zákony Ukrajiny. Nezákonnou trasu vybrala proto, aby se vyhnula zdlouhavému čekání na frontové linií, kde se bojuje. Z Ruské strany se dá do LLR dostat velmi rychle a bezpečně. Na letiště v Rostovské oblasti delegace přiletěla s tříhodinovým zpožděním, přesto na ní stále čekal minibus s účastníky Antifašistické konference. Společně vyrazili do LLR.
Spolu s Jaromírem Vaškem, který v LLR dlouhodobě působí a je předsedou Společnosti přátel LLR a DLR, navštívili 38. ZŠ Klimenta Vorošilova. Chodby školy byly vyzdobené ke Dni vítězství, které žáci oslaví 7. května. Wilhelm Feigl během besedy ale promítl fotografii školní nástěnky s dětskými malbami separatistů brigády Přízrak, vlajkou Novoruska a velkého portrétu separatisty v černé kukle a puškou v ruce s nápisem Alexej Mozgovoj v azbuce. Na nástěnce pak byly přes tiskárnu vytištěné fotografie Alexeje Mozgového s jeho životopisnými údaji.
Po návštěvě školy se vypravili na prohlídku města Luhansk. Nejprve šli k pomníku Tarase Ševčenka a potom k soše V. I. Lenina. Následně delegáti na příkladu divadla Pavla Luspekajeva, který prohlásili za ukrajinské, popsali konflikt spíše jako konflikt mezi kyjevskou juntou a opolčenci, než jako konflikt národnostní.
Delegace byla ubytována na kolejích Univerzity Vladimíra Dalja (variace názvu též Volodymyra Dalja, či Dahla). Jde o univerzitní komplex, na kterém před vypuknutím vojenského konfliktu na Ukrajině studovalo 34 tisíc studentů, ale v září 2014 byla škola evakuována a plně obsazena separatisty LLR.
Den druhý
Druhý den navštívili nejmladší členku brigády Přízrak Bogdanku Něščeretovou z Alčevska. Bogdanka je jedenáctiletá dívenka, která měla od malička zájem o vlastenecké bojovníky a objevila se na slavném plakátu s Alexandrem Borisovičem Mozgovojem. Když Mozgového zavraždili, vstoupila do řad mechanizované brigády pod přezdívkou Dceruška. Kromě toho údajně skládá o vojenském konfliktu básně, ale existují pochybnosti, jestli je autorkou textů skutečně ona, nebo pouze někdo publikuje pod jejím jménem, aby jí dodal na slávě (a propagandě). Nicméně ať už je pravda taková nebo onaká, Bogdanka se nechává fotit na mnoha a mnoha propagandistických materiálech a stala se dětskou ikonou brigády Přízrak.
Komunisté následně vyrazili navštívit pomník Alexeje Mozgového, který stojí na místě jeho smrti.
Během besedy v budově Obvodního výboru KSČM Wilhelm Feigl spíše okrajově zmínil dvě zajímavé události, které by neměly uniknout pozornosti. Nejprve šli na natáčení do televize Lugansk-24 k významnému výročí 9. května. Pak navštívili místní autobusové nádraží, kde se sešli s ministrem dopravy Vladimírem Gerasimčukem.
Třetí den
Třetí den otevřeli České kulturní centrum v univerzitním komplexu Vladimíra Dalja a pojmenovali ho po Juliu Fučíkovi. Po setkání s rektorem univerzity Viktorem Dronovičem Rjabičevem se přesunuli na kulturní program do velkého sálu, kde jim na závěr zazpíval zpěvák Roman Razum ze skupiny Novorossija.
O Romanu Razumovi jsme na Evropském rozhledu informovali již před rokem, neboť vítal české delegáty na Všeslovanském sjezdu v Moskvě, kde jim vyprávěl o bojích v Luhansku, kterých se osobně účastní. Jde o zpěváka, který po roce 2014 zpívá tématicky zaměřené písně o rusko-ukrajinském konfliktu, například o zavražděném teroristovi Michailu Tolstychovi (Givi). V jeho písních ale nechybí ani Alexej Mozgovoj a Motorola. Mimojiné podle Myrotvorets Centre, seznamů nepřátel Ukrajiny, udržuje kontakty s velitelem doněckých povstalců Igorem Girkinem řečeným Strelkovem.
Jméno Roman Razum je pseudonym, vlastním jménem se jmenuje Slinko Roman Vladimirovič.
Čtvrtý den
Čtvrtý den se konala mezinárodní Antifašistická konference, o které máme jen minimum informací. Pohybovali se na ní významní italští komsomolci a byla velice krátká s ohledem na jiné konference.
Česká delegace ještě před konferencí navštívila 13. ZŠ v Alčevsku, kam chodí malá Bogdanka. Děti měly zrovna nacvičené divadelní představení k druhé světové válce, která v oblasti zuřila v letech 1941-45.
A po konferenci navštívili delegáti muzeum Nočních vlků.
Pátý den
Pátý den začaly v oblasti oslavy konce Dne vítězství k 73. výročí vítězství Rudé armády nad Německem. V Lugansku se čeští delegáti zúčastnili velké vojenské přehlídky, které byl přítomen například i Leonid Pasečnik, tzv. hlava LLR. Poté místem prošel Nesmrtelný pluk podobný tomu, který o den dříve prošel Prahou.
Na závěr dne zahraniční delegáti konference odjeli do Stachanova, ukrajinského města pojmenovaného po Alexeji Stachanovi (dnes se ale jmenuje Kadijivka). Alexej Stachanov reprezentoval před druhou světovou válkou průmyslového dělníka SSSR, který je nesmírně pracovitý a překonává stanovené normy až několikrát. Pojem stachanovec se používá pro mimořádného pracovníka, úderníka. Po jeho vzoru vzniklo stachanovské hnutí, jehož členové se snažili dosahovat mimořádných pracovních výkonů, a to často na úkor nedodržování bezpečnosti práce.
Ve Stachanově navštívili koncert italské kapely Bandy Bassotti.
Šestý den
Šestý den navštívili Vojenské historické muzeum Paměť Donbasu v Lugansku. Cestou je doprovázeli bojovníci brigády Přízrak. Muzeum nepamatuje jen na války z 20. století, ale i na tu poslední občanskou, která vypukla v roce 2014. Právě v moderní části muzea bojovníci Přízraku dali českým delegátům do rukou zbraně a naučili je, jak s nimi zacházet. Pak je zavedli k 7. ZŠ, která byla odstřelována ukrajinskou armádou a byla zcela zničena.
Sedmý den
Sedmý den navštívili Krásnodon, město spojené s Mladou gardou. To byla antifašistická partyzánská skupina působící v oblasti za druhé světové války. V roce 1943 desítky mladogvardějců popravili fašisté hozením do šachty. Dnes mají v místě svoje Muzeum a památník Nepokoření. Pak delegace odjela do města Roveněk, kde se rovněž poklonila památce mladogvardějců.
Osmý den
Osmý den navštívili brigádu Přízrak, kde působí především komunisté. Horáci si tam dělali srandu z ukrajinské armády, která je značně nekompetentní. A o členech batalionu Azov prohlásili, že jim sami nabíhají do palby. Brigáda Přízrak má přitom jen 300 lidí, uvádí.
Devátý den
Devátý den navštívili Luganskou gardu a setkali se s její předsedkyní Nasťou Pjatěrikovovou. Ta v roce 2014 vedla Antimajdan a popisovala, jen byl tehdy Majdan i v Luhansku. Majdanisty vykreslovala jako fašisty, kteří zpívali neonacistické písně na památníku Rudé gardy, Jejich skupina je ale rozehnala.
Falešné identity
Na závěr jen zmíníme, že většina osob přítomna na besedě v Obvodním výboru KSČM vystupuje na veřejnosti již roky pod falešnými identitami, aniž by na tuto skutečnost do dnešního dne kromě nás někdo další upozornil.