Úterý 23. dubna, 2024
Evropský rozhled

Českoslovenští vojáci v záloze už prohráli první bitvu

V temných koutech internetu, kam většina smrtelníků nikdy nezavítá, se odehrávají bouřlivé kybernetické války. Nejde vždy jen o Stuxnety útočící na systémy SCADA, úniky informací o klientech zbrojovky v Jamestownu či o psychoanalýzu twitterových postů Edwarda Snowdena za účelem vypočítání modelu jeho rozhodování v konkrétních situacích. Někdy se řeší i mnohem méně závažnější proruská propaganda v České republice.

 
Hacker EuroDOCSIS
 

V minulých dílech jsme zveřejnili informace o hackerských útocích na desinformační portály Aeronetu a Svobodného vysílače, tento měsíc útoky cílily na všechny, kteří se pohybují kolem polovojenské organizace Československých vojáků v záloze. Proč se tak děje nám vysvětlil EuroDOCSIS, jeden z hlavních tahounů této anonymní provládní hackerské skupiny.

 
Proč si říkáš EuroDOCSIS?

DOCSIS je zkratka pro Data Over Cable Service Interface Specification, což je mezinárodní standard, který určuje pravidla pro širokopásmové datové přenosy po kabelových televizních rozvodech. V Evropě probíhá televizní vyslání v jiném frekvenčním pásmu než v Americe, a proto jsou specifikace DOCSIS pro Evropu odlišné. EuroDOCSIS jsem zvolil jako krycí jméno z toho důvodu, že navozuje pocit komunikační podpory pro Evropu a my si teď povídáme pro Evropský rozhled. Zítra se budu jmenovat zase jinak nebo se nebudu jmenovat vůbec nijak, protože mít krycí jméno je nejlepší způsob, jak se nechat chytit. Mít jméno není důležité.

 
Nejsi profesionální hacker?

Kdo je to profesionální hacker? To je ten, který pracuje pro vládu nebo korporace. A ano, tím jsem. Být označován za hackera je pro mně vlastně urážka, protože hodně lidí má tento termín spojen s kriminálními aktivitami. Skutečný provládní hacker, nebo ten z korporací, se specializuje především na sběr dat, třeba pro průmyslovou špionáž. Vládní hacker je zaměstnán v nějaké korporaci, třeba pod DT a sbírá informace o telekomunikačním provozu za účelem odhalování závažné informační kriminality. My nejsme hackeři, kteří shodí někomu webové stránky, vykradou mu účet a ještě se pod to podepíší. Pracujeme tak, že naše oběti o nás obvykle vůbec nevědí.

 
Takže nejsi hacker sluníčkář, anarchista?

Všichni takhle začínají jako anarchisté, ale někteří velmi rychle přejdou na druhou stranu. Na tu druhou stranu obvykle přecházejí ti, kterým se doopravdy díky hackingu daří odkrývat pravdu. Jakmile se tvůj plat začne pohybovat v pěticiferných číslech, už nejsi anarchista, možná trochu duchem. Ale v zásadě platí, že kde nejsou peníze, tam není důvod ke změně.

 
A pracuješ tedy pro vládu nebo pro korporace?

Mám mnoho zadavatelů. Nejčastěji pracuješ pro malou externí softwarovou firmu, která zpracovává projekty pro různé firmy na zakázku. Tím získáváš přístupy k jejich systémům, některé vytváříš ty sám, můžeš si vytvořit zadní vrátka. Sběr informací je pak jednodušší, ale také můžeš tyto systémy kdykoliv to bude potřeba vyřadit z provozu.

 
Proč se zaměřuješ na proruské skupiny?

Zadavatelé jsou ochotni za informace vedoucí k odhalení identity Vedoucího kolotoče tučně zaplatit. A nejen jeho. Skupiny šířící prokremelskou propagandu jsou teď na trhu všeobecně prioritou a existuje na ně mnoho otevřených zakázek. Platí se i za takové informace, jako jsou loginy do redakčního systému WordPress, což je informace, kterou dokáže zjistit i skiddie. My toho víme samozřejmě mnohem víc, než jen to.

 
Můžeš poodhalit něco víc o Aeronetu?

Za webem stojí stejná skupina lidí, která se například v minulosti pokoušela vytvářet desinformační a urážlivé články na WikiPedii. Například článek o A.C.A.B. Všechny jejich počiny byly dřív nebo později odhaleny, články byly odstraněny a s autory byla postupně ukončena spolupráce.

Pak je tu Vedoucí kolotoče, který se domnívá, že když jeho skypová komunikace se Svobodným vysílačem probíhá přes již zmíněný DT, že je pro Českou republiku nedohledatelný, ale neuvědomuje si, že síť poskytovatelů působících v České republice spadá přímo pod DT a řada zaměstnanců technologického úseku má přístupy k zahraničním databázím, a když už ne přímo k databázím, tak alespoň k logům ze zahraničních serverů.

Za Aeronetem nestojí jen jedna osoba, ale je jich více. Prokremelskou propagandu v České republice tak s určitostí šíří minimálně i jeden zaměstnanec Ministerstva Obrany a další je přímo z Českého rozhlasu. Z toho trochu mrazí, protože doteď se vědělo jen to, že za desinformačními portály stojí pouze skupina handicapovaných spoluobčanů, která si léčí své frustrace z neúspěšného života, což je také pravda, ale teď už víme, že mají nad sebou profesionální dohled. Výše uvedené organizace by proto měly otevřít oči a na tyto zaměstnance si posvítit.

 
Začátkem prosince jste se zaměřili na Československé vojáky v záloze, co se vlastně stalo?

Došlo k rozsáhlému sběru informací o všech osobách, které jsou na sociální síti Facebook členy skupiny Českoslovenští vojáci v záloze proti válce plánované velením NATO – a nejen o nich, ale i o přátelích těch lidí, kteří nutně členy být nemusí.

 
K čemu informace budou použity?

To už je otázka na zadavatele. S největší pravděpodobností těmto lidem bude znemožněna práce ve státních institucích, či s nimi dřív nebo později bude zahájeno právní řízení, ať už přestupkové nebo trestní.

 
Nějaké informace o pozadí vzniku Československých vojáků v záloze?

Zatím to není vhodné. Ale doporučil bych všem jejich fanouškům, aby se probudili a skupinu opustili, dnes už je sice pozdě, ale ne tak pozdě, jak by ještě mohlo být.

 
Děkujeme za rozhovor.

 
Ukázka získaných informací o skupině Československých vojáků v záloze ke stažení

 
Dále k tématu:

 
Identity tvůrců desinformačního portálu Aeronet odhaleny
Aeronet a Svobodný vysílač pod palbou, další úniky informací
Odstartoval nábor českých žoldnéřů na pomoc ruským povstalcům, hlásí počítačoví hackeři