Středa 24. července, 2024
Evropský rozhled

Československá vlastenecká garda používá radiostanice MOTOROLA TLKR T80 EXTREME IPx4

logo CSVG

 
Demonstraci Bloku proti islámu, která se konala 6. února 2016 na Hradčanském náměstí v Praze, bedlivě hlídala prakticky neznámá Československá vlastenecká garda (CSVG). Ta se na sociálních sítích prezentuje velmi radikálními výroky namířenými proti muslimům. Ale co je nejdůležitější, odhalili jsme, jaké komunikační prostředky používají během demonstrací, když monitorují své zájmové osoby – radiostanice MOTOROLA TLKR T80 EXTREME IPx4.

 
Popis skupiny na FacebookuO Československé vlastenecké gardě toho moc nevíme. Působí na ruské sociální síti vk.com a na Facebooku má skrytou skupinu o 111 členech. Skupina má vlastní webové stránky www.csvg.info, kde uvádí, že je registrovaným spolkem se stanovami. Ve veřejném rejstříku a Sbírce listin jsme však spolek CSVG nenašli, pouze akciovou společnost CSVG. a.s., která podniká v oblasti výroby, instalace, oprav elektrických strojů a přístrojů, elektronických a telekomunikačních zařízení. Její sídlo se však neshoduje s uváděným sídlem Spolku: Neklanova 116/16, Praha 2, 128 00. Stránky, tak jako jiné stránky militantně naladěných skupin, hostují u Tucows Domains Inc. Tam hostují například i stránky Thor Tactical, které pro BPI pořádají vojenské výcvikové kurzy.

 
 
Download

 
Údajné stanovy spolku CSVG

Popis náplně spolku na sociálních sítích

Seznam členů facebookové skupiny CSVG

WHOIS výpis k doméně CSVG.info

 
 
Neklanova 116/16

Bližší průzkum budovy Neklanova 116/16 neprokázal žádnou spojitost firem a osob v ní působících s Československou vlasteneckou gardou. Následující informace uvádíme jen pro zajímavost, co vše lze o lidech a firmách zjistit na základě adresy. Firmy a osoby níže uvedené by se měly dozvědět, že na jejich adrese je hlášeno sídlo militantních radikálů.

 
Neklanova 116/16
 

Budova je podle katastru nemovitostí objektem určeným k bydlení. Nachází se v ní šest bytů na čtyřech podlažích, využívá plynu z veřejné sítě a je připojena na vodovod. Vlastnické právo na dům má Ing. Rudolf Pejša (Bazény Desjoyaux, s.r.o.). Podle mapy.info-praha.cz na adrese podniká Jiří Hlaváček (Akvamont – dodávka, montáž a údržba bazénů Jean Desjoyaux, vířivých van PDS Spas a jejich zastřešení. Prodej bazénové chemie a veškerého příslušenství). Dále na adrese podniká Olivier Folletti, IČO 75314509, a to v oblasti právní formy podniku zahraniční osoby – poradenství v oblasti řízení. V institucionálním sektoru spadá do nefinančních podniků soukromých pod zahraniční kontrolou. Sídlí tam mimo jiné kamenná prodejna obalových materiálů Obaly Sofia. Další firmou je Ting Fei s.r.o. (koupě zboží za účelem jeho dalšího prodeje a prodej), potom Galilée Conseil Opérationnel, s.r.o. a někdo na této adrese registroval Exotic Food Festival.

Na zvoncích domu nejsou uvedena jména obyvatel. Místo toho se dočteme jen byt č. 1-5. Zvonek má označena pouze firma Akvamont a Bazény Desjoyaux. Další osobou uvedenou na zvoncích je Petr Z.

Ještě jednou zopakujeme, že ani u jedné z těchto osob nebylo prokázáno napojení na Československou vlasteneckou gardu.

 
Zvonky - Neklanova 116/16

 
 
Monitoring členů CSVG v terénu

Monitoring CSVG v terénu a na sociálních sítích prokázal spojitost členů s jinými extremistickými subjekty.

Jako příklad uveďme Jiřího Jiskru. Tento mladý aktivista byl 6. února spatřen ve VIP zóně.

 

Jiří Jiskra (vlevo) ve VIP zóně.
Jiří Jiskra (vlevo) ve VIP zóně.

 

Na sociálních sítích jsou dohledatelné fotografie Jiřího Jiskry s Michaelou Holubovou, která je aktivní ve skupině Českoslovenští vojáci v záloze, dále s Michaelou Homolkovou, která řeční po boku Jirky Černohorského ze uskupení Čest, svoboda, respekt a také po bodu Adama B. Bartoše z Ne Bruselu – Národní demokracie. Na fotografiích je dále zachycen s Věrou Řezníčkovou a jinými, dříve aktivními v Holešovské výzvě.

 
kolektivni_01
 

Na Youtube má svůj kanál, ve kterém zve ostatní především na xenofobní demonstrace v Plzni. Ale byl se podívat i k detenčnímu zařízení v Bělé-Jezové. Na jednom z videí podpálil vyobrazení proroka Mohameda a prohlásil, že takto skončí všichni, kteří věří v islám.

 
Jiří Jiskra podpaluje obrázek proroka Mohameda
 

Byl hostem Svobodného rádia dne 20. ledna 2016, kde vyprávěl o svém boji proti islamizaci země. Svobodné rádio šíři islamofobní názory a úzce spolupracuje se šéfredaktorem Aeronetu, známým pod přezdívkou Vedoucí Kolotoče. Oba portály jsou považovány za proruské propagandistické weby, které se snaží destabilizovat Evropu.

 
Dalšími osobami patřící do kolektivu kolem Michaely Holubkové a zároveň do CSVG je například Jiří Fyk.

Miloslav Jandík je starý pán, který chvíli podporoval Dělnickou stranu sociální spravedlnosti. Poslední dobou zdá se, že provádí na demonstracích monitoring, bedlivě natáčí účastníky nejrůznějších demonstrací na kameru.

Na osobu s přezdívkou Caesar Lucas jsme poprvé narazili už v době, kdy se pravicoví extremisté pokoušeli identifikovat tzv. tajné policisty z budějovických nepokojů na sídlišti Máj. Tehdy došlo k politováníhodné události, kdy byl za tajného mylně označen jiný policista a Caesar Lucas byl do této aféry zatažen. Tehdy se prezentoval jako kolega tohoto policisty (pracující u zásahové jednotky).

 
Člen CSVG

Člen CSVG

Člen CSVG

Člán CSVG
Členové CSVG dohlíželi na bezpečnost řečníků během demonstrace BPI a hnutí Úsvit – Národní koalice.

 
 
Radiostanice MOTOROLA TLKR T80 EXTREME IPx4

Na demonstraci BPI a hnutí Úsvit-Národní koalice členové Československé vlastenecké gardy zajišťovali bezpečný průběh akce. Mezi sebou se dorozumívali vysílačkami MOTOROLA TLKR T80 EXTREME IPx4. Nenechte se zmást slovem Extreme v názvu, ve skutečnosti tato vysílačka není nijak dokonalá a patří spíš k těm nejslabším na trhu. Pro ochranu osob na demonstracích by jí použil jen absolutní amatér.

 
2016_02_12_CSVG_04
Na fotografii jsou vidět vysílačky MOTOROLA TLKR T80 EXTREME IPx4
 

Už jen stupeň krytí IPx4, který udává odolnost elektrospotřebiče proti vniknutí cizího tělesa či vniknutí kapalin, naznačuje, že vysílačka odolá pouze stříkající vodě ve všech úhlech. Ponoření do vody nevydrží, nevydržela by pravděpodobně ani zásah vodním dělem. Měla by vydržet pouze déšť.

Reklama k vysílačce sice říká, že s ní lze komunikovat až na vzdálenost 10 km, ale známe raklamy. MOTOROLA TLKR T80 EXTREME IPx4 je radiostanicí typu PMR446. PMR je zkratka z anglického Personal Mobile Radio, čili jde o občanské vysílačky pracující v pásmu 446,00625 až 446,1 MHz. To odpovídá vlnám 68 cm a šíření signálu je tedy ovlivněno odrazy od překážek. V hustě obydlených oblastech se tak dosah může zkrátit až na 20 metrů. V budovách je použitelnost stejně špatná.

Dosah také ovlivňuje slabý vysílací výkon 0,5 W EIRP (ekvivalentní izotropně vyzářený výkon – celkový výkon, který by bylo nutno vyzářit izotropní anténou, aby bylo v daném směru dosaženo jisté intenzity záření). Slabý výkon je důsledkem omezujících zákonů platících v EU. Stanice navíc musí být vybavena nesnímatelnou anténou.

Další nevýhodou může být i to, co na první pohled zní jako velká výhoda. Jde o možnost direktního volání, to je možnosti přímého volání jiného účastníka skupiny bez toho, aby hovor slyšeli další stanice ve skupině a hlavně o funkci CTCSS, která umožňuje snáze odlišit své stanice od vysílání jiných uživatelů. Pokud se v blízkosti objeví více stanic s různými CTCSS kódy na stejném kanále, dochází k vzájemnému rušení. Analogové PMR446 přitom využívají pouze 8 FM kanálů s rozestupem 12.5 kHz. V překladu to znamená, že vysílačka je vhodná jen pro zábavu, nikoliv však pro ochranu osob před případnými útočníky. Těm by totiž stačilo vstoupit do prostoru s vysílačkami a naladit stejný FM kanál…

Na základě výše uvedeného se domníváme, že za Československou vlasteneckou gardou se skrývají naprostí amatéři bez skutečných zkušeností z armády a policejního prostředí, jak se rádi před veřejností prezentují.