Pondělí 4. prosince, 2023
Evropský rozhled

Češi darovali na podporu ukrajinské armády 24,2 miliony českých korun v částkách „1968“ 

Z výstavy zneškodněné ruské vojenské techniky, která byla k vidění v červenci 2022 na pražské Letenské pláni.

 

Velvyslanectví Ukrajiny v České republice chce touto cestou poděkovat českým občanům, kteří u příležitosti vzpomínkových akcí na okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 poslali na účet velvyslanectví www.supportukraine.cz na podporu Ozbrojených sil Ukrajiny 24,2 miliony korun (skoro 1 milion dolarů).

 

Výzvy advokáta Petra Němce nebo sbírkového projektu www.zbraneproukrajinu.cz, aby lidé symbolicky poslali ukrajinským vojákům po 1968 korun, se zúčastnilo na 14 000 lidí. Nejvíce z nich přispělo částkou 1968 Kč, trochu méně – 68 Kč, 196,8 Kč nebo 19 680 Kč. Za tyto peníze bude po konzultacích s ministerstvy obrany Ukrajiny a České republiky zakoupen vojenský materiál pro síly obrany Ukrajiny.

 

„Česká republika podporuje Ukrajinu vojensky, finančně a humanitárně od začátku totální ruské invaze. Sbírka velvyslanectví Ukrajiny v České republice na přímou podporu ukrajinské armády, kam Češi darovali více než 1,2 miliard českých korun, je celosvětovým unikátem. Samozřejmě, největší částky na tento účet chodily během jara, kdy probíhaly boje o Kyjev. Avšak vybraný během tohoto víkendu jeden milion amerických dolarů výrazně svědčí, že česká podpora Ukrajině nepolevuje“, vysvětluje chargé d’affaires velvyslanectví Vitalij Usatyj. „Češi a Slováci, kteří sami zažili zkušenost okupace v roce 1968, si dobře uvědomují tragédii ukrajinského lidu, který čelí ruské agresi. S podporou našich nejbližších partnerů, mezi které Česká republika bezpochyby patří, Ukrajina dokáže odrazit útoky státu-agresora a obhájit svoje právo na život ve svobodě a demokracii“.