Úterý 16. dubna, 2024
Evropský rozhled

Centrum Mírotvůrce zařadilo Petra Protopopova na seznamy Očistce

 

 

Petr Protopopov, který měl doprovázet Andreje Babiše mladšího, syna premiéra Babiše, na okupované území ukrajinského Krymu, byl zařazen Centrem Mírotvůrce na seznam Očistce. Na seznamu se ocitají osoby, které nějakým způsobem narušují celistvost území Ukrajiny ve vyhroceném konfliktu s Ruskou federací.

Petr Protopopov se na seznamu ocitl za vědomé překročení rusko-ukrajinských hranic z ruské strany, což v současné době ukrajinské úřady zakazují. Překračovat administrativní linii oběma směry a navštěvovat Krym lze pouze automobilem přes kontrolní místa Kalančak (Каланчак), Čaplynka (Чаплинка), Čongar (Чонгар).  Ten, kdo hranice překročí jiným způsobem, se vystavuje na Ukrajině trestnímu stíhání dle trestního zákoníku, který byl doplněn článkem 332-1:

 

Článek 332-1. Porušení pravidel vstupu na dočasně okupované území Ukrajiny a jeho opuštění

1. Porušení pravidel vstupu na okupované území Ukrajiny a jeho opuštění s cílem poškodit zájmy státu se trestá omezením svobody na dobu až tří let anebo odnětím svobody na tutéž dobu.

2. Tytéž činy spáchané opakovaně či skupinou osob po předchozí domluvě anebo spáchané úřední osobou využívající své funkce se trestají odnětím svobody na dobu tří až pěti let se zákazem vykonávat určitou funkci nebo vykonávat určité činnosti po dobu až tří let.

3. Skutky, uvedené v bodech jedna a dva tohoto článku, jichž se dopustila organizovaná skupina, jsou trestány odnětím svobody na dobu od pěti do osmi let se zákazem vykonávat určitou funkci nebo vykonávat určité činnosti po dobu až tří let.

(Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR)

 

Centrum Mírotvůrce dále uvádí, že Petr Protopopov doprovázel syna českého premiéra Andreje Babiše na okupované území Krymu. Podle centra je pravděpodobně spolupracovníkem ruských tajných služeb, ale nijak blíže toto podezření nerozvádí.

Centrum Mírotvůrce dále zveřejňuje datum narození Petra Protopopova a číslo jeho cestovního dokladu. Uvádí, že Protopopov žije v České republice. Býval cyklistickým závodníkem, který se přestěhoval do České republiky, založil společnost na prodej a opravu jízdních kol, oženil se, a potom jakoby na doporučení své ženy začal pracovat jako řidič i strážce pro syna premiéra. Otec psychiatričky Protopopové D. (ženy), byl diplomatem a dlouhodobě pracoval na velvyslanectví v Ruské federaci (Juraj Kalnický), píší dále na stránkách Centra Mírotvůrce.

 
Co je Centrum Mírotvůrce?

Na webových stránkách ukrajinského Centra Mírotvůrce se v části Očistec zveřejňují osobní údaje osob považovaných za nepřátele Ukrajiny. Stránky založila skupina dobrovolníků skupiny Narodnyj Tyl (Národní fronta), která se snaží ukrajinské armádě pomoci v ozbrojeném konfliktu s Ruskem. Skutečný leader a členové skupiny nejsou známí z bezpečnostních důvodů. Oficiálně byl vůdcem skupiny prohlášen politický aktivista George Tuka, který je od 29. dubna 2016 náměstkem ukrajinského ministra pro záležitosti dočasně okupovaných území a vnitřně přemístěných osob. Prezident Porošenko ho v roce jmenoval gubernátorem Luhanska. Ředitelem centra je Roman Zaitsev, bývalý zaměstnanec luhanské pobočky Služby bezpečnosti Ukrajiny (SBU). V dubnu 2015 zveřejnili adresu pobytu ukrajinského spisovatele Olese Buziny a bývalého člena Parlamentu Ukrajiny Olega Kalashnikova – jenom pár dní před tím, než byli zavražděni. Dne 7. května 2016 zveřejnili osobní informace o 4 508 novinářích a jiných pracovnících médií z celého světa, kteří podle nich spolupracují s teroristy. Stránky podporuje Anton Gerashchenko, poradce Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny.