Centrum Mírotvůrce zařadilo do Očistce, seznamů osob považovaných za nepřátele Ukrajiny, další desítku občanů České republiky nebo osob zde pobývajících. Přestože jde o seznamy, které jsou nejen v českých médiích často kritizovány jako neetické, dovolujeme si zveřejnit, kdo byl do seznamů připsán. Jednak jde o seznam, který sehrává v rusko-ukrajinském konfliktu nezanedbatelnou roli, jednak zařazené osoby jsou vesměs významné politicky aktivní osoby. Je tedy ve veřejném zájmu vědět, kteří Češi jsou v konfliktu na Donbase považováni za nežádoucí a proč, na čemž se dále může stavět například nekonfliktní zahraniční politika České republiky vůči Ukrajině.
Co je Centrum Mírotvůrce?
Na webových stránkách ukrajinského Centra Mírotvůrce se v části Očistec zveřejňují osobní údaje osob považovaných za nepřátele Ukrajiny. Stránky založila skupina dobrovolníků skupiny Narodnyj Tyl (Národní fronta), která se snaží ukrajinské armádě pomoci v ozbrojeném konfliktu s Ruskem. Skutečný leader a členové skupiny nejsou známí z bezpečnostních důvodů. Oficiálně byl vůdcem skupiny prohlášen politický aktivista George Tuka, který je od 29. dubna 2016 náměstkem ukrajinského ministra pro záležitosti dočasně okupovaných území a vnitřně přemístěných osob. Prezident Porošenko ho v roce jmenoval gubernátorem Luhanska. Ředitelem centra je Roman Zaitsev, bývalý zaměstnanec luhanské pobočky Služby bezpečnosti Ukrajiny (SBU). V dubnu 2015 zveřejnili adresu pobytu ukrajinského spisovatele Olese Buziny a bývalého člena Parlamentu Ukrajiny Olega Kalashnikova – jenom pár dní před tím, než byli zavražděni. Dne 7. května 2016 zveřejnili osobní informace o 4 508 novinářích a jiných pracovnících médií z celého světa, kteří podle nich spolupracují s teroristy. Stránky podporuje Anton Gerashchenko, poradce Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny.
Kdo je nově na seznamech?
Na seznamu Očistce se objevila spisovatelka Lenka Procházková. K jejímu jménu je připsáno narušení svrchovanosti a celistvosti Ukrajiny, úmyslné porušení státní hranice Ukrajiny s cílem proniknout na okupovaná území Krymu a účast na propagandistických aktivitách Ruska proti Ukrajině. Stalo se tak již v září 2019 krátce po mediálně skandální cestě českých občanů na Krym, která se řešila i na diplomatické úrovni mezi Českou republikou a Ukrajinou.
Stejná cesta dovedla k zařazení na seznam i dalšího Čecha Radima Litterbacha s naprosto stejným odůvodněním.
Shodně dopadl i Marek Obrtel. U něho je dopsána navíc zmínka, že jde o českého aktivistu a vojenského lékaře, který sloužil pod hlavičkou Armády České republiky v polní nemocnici v Afghánistánu.
Předseda Světové rady Podkarpatských Rusínů Vasily Michajlovič Džugan je zařazen pod Českou republiku, neboť zde pobývá a podniká. Džugan v roce 2012 podpořil Miloše Zemana v kandidatuře na Hrad. V článku Jany Klímové Příznivci kandidáta Miloše Zemana: Podkarpatští Rusíni se mimo jiné dočteme, že bývalý šéf ukrajinské rozvědky Valentin Nalivajčenko veřejně mluvil o napojení Rusínů na ruskou rozvědku. Na seznamu Mírotvůrce se Džugan ocitl mimo jiné za to, že se účastnil konference na Jaltě v roce 2014.
Spolu s ním na seznamu nechybí ani místopředseda Světové rady Podkarpatkých Rusínů Mychajlo Ťasko.
Z politických vrcholných představitelů se v Očistci objevil bývalý poslanec KSČM Stanislav Mackovík za nezákonné překročení státní hranice Ukrajiny. Dne 14. ledna 2016 se na základě Ministerstva zahraničních věcí Doněcké lidové republiky uskutečnilo setkání zástupců Francie a České republiky za účelem seznámit zahraniční hosty se zločiny proti lidem z Donbasu. Stanislav Mackovík se setkání zúčastnil spolu se Zdeňkem Ondráčkem.
Zařazení se nevyhýbá ani akademikům, příkladem je Zbyšek Korecki z Univerzity obrany v Brně. K tíži mu je dáno, že porušil státní hranice Ukrajiny s cílem dostat se na okupovaný Krym a také že se účastnil IV. mezinárodní vědecko-praktické konference na téma Trestní řízení: procesní řízení a forenzní praxe. Konference se konala už 28.-29. dubna 2016 v Aluště. V Očistci se často ocitají lidé, kteří se účastní významnějších akcí na okupovaném území, neboť tímto gestem prý legitimizují tamější samosprávu.
Naprosto neznámý Arsenij Aleksejenko žijící v České republice cestoval na Krym mimo povolenou trasu danou ukrajinským zákonem a zmínil se o tom na sociálních sítích. Internet o něm ovšem prozrazuje, že v roce 2013 uváděl v Ruském středisku vědy a kultury v Praze mládežnický festival Ulice umění.
Překvapením zřejmě nebude zařazení Erika Eštu, který je vedený jako zahraniční žoldák, bojovník nelegálních ozbrojených skupin.
Jiří Nestával, prezident České-středoasijské smíšené obchodní komory, opakovaně navštěvoval území okupovaného Krymu a zúčastnil se konference Krym v moderním mezinárodním kontextu. Jeho obchodní komora se snaží rozvíjet komunální infrastrukturu v Sevastopolu.
Irina Savina je na seznamu za účast a organizaci Nesmrtelného pluku v Praze. Podle Mírotvůrce pomáhá militantům.
Dříve jsme psali
Centrum Mírotvůrce zařadilo Petra Protopopova na seznamy Očistce
V databázi Očistec jsou tři desítky českých nepřátel Ukrajiny