Ve středu 7. ledna vtrhli půl hodiny před polednem do redakce francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo, kde právě probíhala redakční schůzka, dva těžce ozbrojení útočníci. Týdeník rázem ztratil šéfredaktora a větší část redakce a Francie přišla o řadu předních karikaturistů. Celkem atentátníci povraždili dvanáct lidí, z toho osm novinářů a dva policisty. Z dalších jedenácti zraněných jsou čtyři v přímém ohrožení života.
Zatímco francouzská policie pronásleduje vrahy, konají se ve Francii i jinde po světě shromáždění k uctění památky zavražděných a vyjádření podpory pro Charlie Hebdo. Lidé se svíčkami a hesly „Jsem Charlie‟ přišli ve čtvrtek 8. ledna i k francouzskému velvyslanectví v Praze.
[nggallery id=31]
Seznam obětí:
- Stéphane „Charb‟ Charbonnier, karikaturista, šéfredaktor Charlie Hebdo a hlavní cíl vrahů
- Franck Brinsolaro, policista pověřený ochranou Charba
- Jean „Cabu‟ Cabut, karikaturista, kreslil už pro předchůdce Charlie Hebdo, Hara-Kiri, a publikoval i v konkurenčním Canard Enchaîné
- Georges Wolinski, kartikaturista, kreslil už pro Hara-Kiri
- Bernard „Tignous‟ Verlhac, karikaturista Charlie Hebdo a kreslíř humoristického komiksového časopisu Fluide glacial
- Bernard Maris, známý jako „strýček Bernard‟, vzděláním ekonom, sloupkař Charlie Hebdo a komentátor rozhlasové stanice France Inter
- Philippe Honoré, karikaturista
- Mustapha Ourrad, korektor Charlie Hebdo
- Elsa Cayat, sloupkařka Charlie Hebdo, specialistka na psychologii a psychoanalýzu
- Michel Renaud, zakladatel Přehlídky cestopisů v Clermond-Ferrand, jejímž čestným hostem byl loni Cabu; do redakce přijel na návštěvu za Cabuem
- Frédéric Boisseau, uklízeč firmy Sodexo, zastřelen útočníky hned u vchodu jako první oběť
- Ahmed Merabet, policista pařížské cyklistické jednotky, který se snažil zastavit prchající vrahy
Časové souvislosti
Dva útočníci v černém a s černými kuklami přijeli před budovu, kde sídlí redakce Charlie Hebdo, ve středu 7. ledna půl hodiny před polednem, v době redakční schůzky, kdy byla přítomna téměř celá redakce pohromadě. Vystoupili z auta, nechali jeho dveře otevřené a vtrhli do budovy. Hned u vchodu začali střílet a zabili prvního člověka. Křičeli, kde je redakce Charlie Hebdo a kde je Charb.
V redakci Charlie Hebdo se ptali po Charbovi. Na něj mířili jako na prvního, ale pokračovali střelbou dávkami na všechny ostatní lidi v místnosti. Policista chránící Charba zemřel spolu s ním; od žhářského útoku na předchozí sídlo Charlie Hebdo byla jeho redakce pod stálým policejním dohledem, ale nikdo nepočítal s vražedným útokem vojenskými zbraněmi. Po masakru opustili vrazi budovu s výkřiky „Aláh akbar!‟ a „Pomstili jsme proroka!‟ To ukazuje na souvislost útoku s karikaturami Mohameda, které Charlie Hebdo v minulosti vícekrát publikoval. Za přestřelky s přijíždějící policejní hlídkou se útočníkům podařilo naskočit do auta a ujet.
Po dalších dvou přestřelkách, v nichž jednoho policistu zabili, prchající vrazi nabourali do patníku, ale ukradli jiné auto a podařilo se jim policii ujet a ztratit se.
S nápadným načasováním útoku a sebevědomým zacházením se zbraněmi, které vyšetřující policisté charakterizovali jako téměř profesionální, trochu kontrastovalo, že nejprve útočníci vnikli do sousední budovy. Navíc v opuštěném voze policisté našli doklady Saïda Kouachiho, třiceti čtyř letého rodáka z Paříže. Jeho třiceti dvou letý bratr Chérif byl již v minulosti trestán za činnost v buňce, která verbovala džihádisty do Iráku. Bezpečnostní složky oba bratry sledovaly, ale v jejich amatérských a neohrabaných aktivitách nezaznamenaly žádnou nápadnou změnu.
Policie prohledala bydliště bratří Kouachiů v Reims a postupně zatkla a vyslechla několik jejich příbuzných a známých. Ještě ve středu bylo po hlavních podezřelých vyhlášeno celostátní pátrání a zveřejněna jejich jména a fotografie. K zásadnímu zvratu však došlo až ve čtvrtek po desáté dopolední, když dva těžce ozbrojení muži v kuklách přepadli čerpací stanici severně od Paříže, poblíž Villers-Cotterêts v departementu Aisne. Okolí Villers-Cotterêts uzavřaly zásahová jedotka četnictva (GIGN) a přepadová jednotka policie (RAID), do pronásledování atentátníků se zapojila i armádní helikoptéra.
Zadržet atentátníky se ve čtvrtek ještě nepodařilo. U vsi Corcy jejich pronásledovatelé objevili opuštěný automobil, kterým atentátníci prchali, dál zřejmě utíkají pěšky. Policisté a četníci důkladně, dům od domu, prohledali Corcy a nedaleký Longpont, ale vrazi zatím unikají. Na noc se pořádkové síly utábořily v Longpontu, pátrání bude pokračovat v pátek ráno.
Během noci, kdy v pátrání po prchajícíh vrazích pokračovaly jen helikoptéry s infračervenými kamerami, se atentátníkům podařilo uniknout z prohledávaného území. Ukradli další automobil a vyrazili zpátky do Paříže. Po deváté hodině ovšem narazili na policejní zátaras u Dammartin-en-Goële. Po přestřelce a honičce opustili automobil a ukryli se v průmyslové zóně. Kolem půl desáté byli obklíčeni v budově propagační tiskárny CTD, kde drží rukojmí.