Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Celý svět je Charlie

Ve středu 7. ledna vtrhli půl hodiny před polednem do redakce francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo, kde právě probíhala redakční schůzka, dva těžce ozbrojení útočníci. Týdeník rázem ztratil šéfredaktora a větší část redakce a Francie přišla o řadu předních karikaturistů. Celkem atentátníci povraždili dvanáct lidí, z toho osm novinářů a dva policisty. Z dalších jedenácti zraněných jsou čtyři v přímém ohrožení života.

Zatímco francouzská policie pronásleduje vrahy, konají se ve Francii i jinde po světě shromáždění k uctění památky zavražděných a vyjádření podpory pro Charlie Hebdo. Lidé se svíčkami a hesly „Jsem Charlie‟ přišli ve čtvrtek 8. ledna i k francouzskému velvyslanectví v Praze.

 
[nggallery id=31]

 
Seznam obětí:

 • Stéphane „Charb‟ Charbonnier, karikaturista, šéfredaktor Charlie Hebdo a hlavní cíl vrahů
 • Franck Brinsolaro, policista pověřený ochranou Charba
 • Jean „Cabu‟ Cabut, karikaturista, kreslil už pro předchůdce Charlie Hebdo, Hara-Kiri, a publikoval i v konkurenčním Canard Enchaîné
 • Georges Wolinski, kartikaturista, kreslil už pro Hara-Kiri
 • Bernard „Tignous‟ Verlhac, karikaturista Charlie Hebdo a kreslíř humoristického komiksového časopisu Fluide glacial
 • Bernard Maris, známý jako „strýček Bernard‟, vzděláním ekonom, sloupkař Charlie Hebdo a komentátor rozhlasové stanice France Inter
 • Philippe Honoré, karikaturista
 • Mustapha Ourrad, korektor Charlie Hebdo
 • Elsa Cayat, sloupkařka Charlie Hebdo, specialistka na psychologii a psychoanalýzu
 • Michel Renaud, zakladatel Přehlídky cestopisů v Clermond-Ferrand, jejímž čestným hostem byl loni Cabu; do redakce přijel na návštěvu za Cabuem
 • Frédéric Boisseau, uklízeč firmy Sodexo, zastřelen útočníky hned u vchodu jako první oběť
 • Ahmed Merabet, policista pařížské cyklistické jednotky, který se snažil zastavit prchající vrahy

 
Časové souvislosti

Dva útočníci v černém a s černými kuklami přijeli před budovu, kde sídlí redakce Charlie Hebdo, ve středu 7. ledna půl hodiny před polednem, v době redakční schůzky, kdy byla přítomna téměř celá redakce pohromadě. Vystoupili z auta, nechali jeho dveře otevřené a vtrhli do budovy. Hned u vchodu začali střílet a zabili prvního člověka. Křičeli, kde je redakce Charlie Hebdo a kde je Charb.

V redakci Charlie Hebdo se ptali po Charbovi. Na něj mířili jako na prvního, ale pokračovali střelbou dávkami na všechny ostatní lidi v místnosti. Policista chránící Charba zemřel spolu s ním; od žhářského útoku na předchozí sídlo Charlie Hebdo byla jeho redakce pod stálým policejním dohledem, ale nikdo nepočítal s vražedným útokem vojenskými zbraněmi. Po masakru opustili vrazi budovu s výkřiky „Aláh akbar!‟ a „Pomstili jsme proroka!‟ To ukazuje na souvislost útoku s karikaturami Mohameda, které Charlie Hebdo v minulosti vícekrát publikoval. Za přestřelky s přijíždějící policejní hlídkou se útočníkům podařilo naskočit do auta a ujet.

Po dalších dvou přestřelkách, v nichž jednoho policistu zabili, prchající vrazi nabourali do patníku, ale ukradli jiné auto a podařilo se jim policii ujet a ztratit se.

S nápadným načasováním útoku a sebevědomým zacházením se zbraněmi, které vyšetřující policisté charakterizovali jako téměř profesionální, trochu kontrastovalo, že nejprve útočníci vnikli do sousední budovy. Navíc v opuštěném voze policisté našli doklady Saïda Kouachiho, třiceti čtyř letého rodáka z Paříže. Jeho třiceti dvou letý bratr Chérif byl již v minulosti trestán za činnost v buňce, která verbovala džihádisty do Iráku. Bezpečnostní složky oba bratry sledovaly, ale v jejich amatérských a neohrabaných aktivitách nezaznamenaly žádnou nápadnou změnu.

Policie prohledala bydliště bratří Kouachiů v Reims a postupně zatkla a vyslechla několik jejich příbuzných a známých. Ještě ve středu bylo po hlavních podezřelých vyhlášeno celostátní pátrání a zveřejněna jejich jména a fotografie. K zásadnímu zvratu však došlo až ve čtvrtek po desáté dopolední, když dva těžce ozbrojení muži v kuklách přepadli čerpací stanici severně od Paříže, poblíž Villers-Cotterêts v departementu Aisne. Okolí Villers-Cotterêts uzavřaly zásahová jedotka četnictva (GIGN) a přepadová jednotka policie (RAID), do pronásledování atentátníků se zapojila i armádní helikoptéra.

Zadržet atentátníky se ve čtvrtek ještě nepodařilo. U vsi Corcy jejich pronásledovatelé objevili opuštěný automobil, kterým atentátníci prchali, dál zřejmě utíkají pěšky. Policisté a četníci důkladně, dům od domu, prohledali Corcy a nedaleký Longpont, ale vrazi zatím unikají. Na noc se pořádkové síly utábořily v Longpontu, pátrání bude pokračovat v pátek ráno.

Během noci, kdy v pátrání po prchajícíh vrazích pokračovaly jen helikoptéry s infračervenými kamerami, se atentátníkům podařilo uniknout z prohledávaného území. Ukradli další automobil a vyrazili zpátky do Paříže. Po deváté hodině ovšem narazili na policejní zátaras u Dammartin-en-Goële. Po přestřelce a honičce opustili automobil a ukryli se v průmyslové zóně. Kolem půl desáté byli obklíčeni v budově propagační tiskárny CTD, kde drží rukojmí.