Středa 24. července, 2024
Evropský rozhled

Celostátní fórum Pirátů zvolilo nové vedení strany

V sobotu 2. srpna proběhlo v Praze zasedání celostátního fóra Pirátské strany, které bylo svoláno za účelem volby nového předsednictva strany. Novým předsedou Pirátů se stal třicetiletý Lukáš Černohorský, předseda oblastního sdružení strany v Moravskoslezském kraji. Pod jeho vedením se Piráti zúčastní na podzim komunálních voleb přibližně v devadesáti obcích a ve třech obvodech ve volbách do Senátu.

 
Lukáš Černohorský, nový předseda Pirátů
Lukáš Černohorský, nově zvolený předseda České pirátské strany
 

Na post předsedy Pirátů kandidovalo sedm uchazečů, Lukáš Černohorský byl zvolen v druhém kole volby ze tří zbývajících uchazečů. V druhém kole obdržel 78 hlasů, jeho protikandidát Jakub Michálek obdržel 55 hlasů a Ivo Vašíček 41 hlasů.  Celkem hlasovalo 176 členů Pirátů. Na pozice čtyř místopředsedů kandidovalo třináct uchazečů, do druhého kola volby jich postoupilo 6 a následně byli zvoleni Vojtěch Pikal z Olomouce, Dominika Michailidu z Krnska, Ivo Vašíček z Čejkovic a Tomáš Vymazal z Brna.

„Mým krátkodobým cílem je příprava strany na komunální a senátní volby a všestranná pomoc kandidátům. Jedním z mých dlouhodobých cílů bude decentralizace řady stranických činností a systémů, protože v některých oblastech je centralizace až příliš velkou brzdou. Piráti musí být akčnější, zvláště v oblasti internetu. A rád bych, aby se Piráti naučili pořádně recyklovat své staré nápady, a aplikovali je na nové situace.“, uvedl Lukáš Černohorský v kandidátské řeči.

Celostátního fóra se zúčastnila i pirátská europoslankyně Julie Reda. Ve svém projevu ocenila výrazný úspěch českých Pirátů ve volbách do Evropského parlamentu, kteří se se ziskem 4,78 % hlasů stali nejúspěšnější pirátskou stranou v Evropě. Následně pozvala zástupce českých Pirátů jako stážisty do své kanceláře v evropském parlamentu a informovala o své hlavní aktuální agendě, reformě copyrightu a mezinárodní smlouvě TTIP, kterou Piráti kritizují.

Zasedání se zúčastnil i nezávislý senátor Libor Michálek navržený Piráty a zvolený s podporou Pirátů, lidovců a zelených. Přislíbil Pirátským kandidátům do senátu podporu v nadcházejících senátních volbách.

Piráti na zasedání také ze svých stanov vyškrtli delegátský systém. Kodifikovali tak ustálenou praxi, kdy na zasedání mohou hlasovat všichni členové strany.

 
Odkazy:
    Lukáš Černohorský
    Vojtěch Pikal
    Dominika Michailidu
    Ivo Vašíček
    Tomáš Vymazal
    Julie Reda

 
Životopis Lukáše Černohorského

Ing. Lukáš Černohorský (*1984) se narodil v Dlouhé Lhotě u Příbrami. Odkud se s rodiči přestěhoval do Ostravy. Je členem České pirátské strany a předsedou místního krajského sdružení.

Vystudoval střední průmyslovou školu elektrotechnickou, kterou ukončil v roce 2004. Po jejím skončení vystudoval Vysokou školu báňskou v oboru měřící a řídicí technika, který úspěšně ukončil v roce 2010. Nadále pokračuje v doktorském studiu na oboru Technická kybernetika.

Do roku 2012 pracoval jako IT Analytik. V současné době pracuje jako Test Engineer.

Ve svém volném čase se věnuje společenskému tanci, kterému propadl před více než 10 lety. Mezi jeho další vášně patří elektronika a operační systémy. Rád používá Debian a další linuxové distribuce.