Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Catalunya no está sola – Katalánsko není samo

 

Katalánci demonstrují proti zatýkání členů katalánské vlády ve Španělsku, Praha 21. 9. 2017
        Katalánci demonstrují proti zatýkání členů katalánské vlády ve Španělsku, Praha 21. 9. 2017

 

Ve čtvrtek 21. září 2017 se od 18 hodiny večerní konalo v Praze na Václavském náměstí shromáždění Česko-katalánského spolku nazvané Catalunya no está sola (Katalánsko není samo). Impulsem ke shromáždění byly události z 20. září 2017, kdy španělská vojenská policie prohledávala kanceláře regionální katalánské vlády a zatkla 14 osob včetně šéfa Republikánské levice Katalánska (ERC) Josepa Marii Jového. Stalo se tak deset dní před konáním referenda o nezávislosti Katalánska. Španělsko prohlásilo referendum za protiústavní a jeho pořadatele obviňují ze vzpoury.

Katalánci ve svém projevu uvedli, že Španělsko provádí zatýkání katalánských občanů z politických důvodů, ruší webové stránky a potlačuje pravomoc katalánské vlády skrze kontrolu nad jejími financemi. Španělská vláda chce zabránit katalánské vládě v konání referenda, které by zjistilo, zda chtějí být občané Katalánska i nadále součástí Španělska, anebo zda chtějí vytvořit nový nezávislý stát.

Španělská vláda převzala kontrolu nad katalánskými financemi. Policejní jednotky zatýkají pracovníky katalánské vlády, kteří organizovali referendum. Spolu se státním zastupitelstvím se zmocňují materiálů k volební kampani a vyvíjejí nátlak na média, aby neinformovala o kampani a blokují webové stránky týkající se voleb.

Podle Česko-katalánského spolku jsou tyto činy útokem na demokracii, svobodu slova a právo na přístup k informacím.

 

leták rozdávaný na shromáždění
Leták rozdávaný na shromáždění – text zvětšíte kliknutím na obrázek