Neděle 15. září, 2024
Evropský rozhled

Byla podepsána Charta strategického partnerství mezi Ukrajinou a Spojenými státy

 

Zdroj: Twitter Velvyslanectví Ukrajiny v České republice
Zdroj: Twitter Velvyslanectví Ukrajiny v České republice

 

Ministr zahraničí Ukrajiny Dmytro Kuleba a ministr zahraničí Spojených států amerických Antony Blinken podepsali ve Washingtonu Chartu strategického partnerství Ukrajiny a USA. Dokument restartoval ukrajinsko-americké vztahy a vyslal jasný vzkaz: USA i nadále plně podporují Ukrajinu a její územní celistvost.

Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba a vedoucí Kanceláře prezidenta Andrij Jermak navštívili Washington. Během návštěvy se uskutečnila řada jednání se zástupci administrativy Spojených států amerických. Probíhala jednání s ministrem zahraničních věcí Antony Blinkenem, poradcem pro národní bezpečnost Jakem Sullivanem a náměstkyní ministra zahraničních věcí pro politické záležitosti Victorií Nulandovou.

Ministr zahraničních věcí Ukrajiny Dmytro Kuleba a jeho americký protějšek Antony Blinken uspořádali první zasedání ukrajinsko-americké Komise pro strategické partnerství po třech letech. Nejvyšší představitelé obou zemí podepsali aktualizované znění Charty strategického partnerství, kterým byl nahrazen zastaralý dokument z roku 2008.

Charta opětovně stvrdila závazky prezidentů Zelenského a Bidena posílit strategické partnerství mezi Ukrajinou a Spojenými státy od 1. září 2021, popisuje současnou bezpečnostní situaci a stanovuje strategické cíle pro rozvoj vzájemných vztahů pro příštích deset let.

Dokument je odrazem neochvějné podpory USA v otázkách suverenity a územní celistvosti Ukrajiny v jejím boji proti ruské agresi, neuznání anexe Krymu a zachování sankcí proti Rusku, dokud nebude plně obnovena územní celistvost státu v rozsahu mezinárodně uznávaných hranic.

Rusko u hranic rozmístilo 100 000 vojáků, což znepokojuje jak Ukrajinu, tak její zahraniční partnery.

„Nejlepší způsob, jak můžeme odradit Rusko od eskalace agrese proti Ukrajině, je dát Kremlu na vědomí, že Ukrajina je silná a má silné spojence, kteří ji nenechají na holičkách v případě další agrese ze strany Ruska,“ uvedl Dmytro Kuleba.

 
Jednání Kuleba – Jermak – Blinken

V rámci zasedání ukrajinsko-americké Komise pro strategické partnerství, které se konalo ve Washingtonu dne 10. listopadu, se ministr zahraničních věcí Ukrajiny Dmytro Kuleba a vedoucí prezidentské kanceláře Andrij Jermak setkali s ministrem zahraničí Spojených států Antonym Blinkenem.

Společné podepsání aktualizované Charty strategického partnerství otevírá nové perspektivy pro vzájemnou spolupráci v oblasti bezpečnosti a obrany, ekonomiky, ochrany lidských práv a rozvoje demokracie.

Účastníci setkání dále diskutovali o bezpečnostní situaci v sousedství Ukrajiny a o zajištění bezpečnosti v regionu.

Zástupci Ukrajiny rovněž vyjádřili obavy z realizace projektu Nord Stream 2 a z ohrožení bezpečnosti země a celé Evropy. [1]

 
Jednání Kuleba – Jermak – Sullivan

V rámci jednání Komise pro strategické partnerství ve Washingtonu se vedoucí kanceláře prezidenta Andrij Jermak a ministr zahraničních věcí Ukrajiny Dmytro Kuleba setkali s poradcem prezidenta Spojených států pro národní bezpečnost Jakem Sullivanem.

Andrij Jermak poděkoval americké straně za podporu v otázkách suverenity a územní celistvosti země a vyjádřil přesvědčení, že návštěva prezidenta Zelenského ve Spojených státech v září tohoto roku nastolí nové příležitosti pro budování společných vztahů.

Strany projednávaly celou řadu témat bilaterální agendy – spolupráci v politické, bezpečnostní a ekonomické sféře.

Andrij Jermak, Dmytro Kuleba a Jake Sullivan se rovněž zabývali situací na ukrajinské hranici. Poradce prezidenta Spojených států amerických byl informován o aktuálních událostech a krocích ukrajinské strany k obnovení procesu mírového jednání na východě.

Andrij Jermak poděkoval za pomoc, kterou Spojené státy poskytly Ukrajině s cílem zvýšit bezpečnost v regionu.

Strany diskutovaly o otázkách energetické bezpečnosti na Ukrajině a v Evropě v rámci projektu Nord Stream 2 a také o důležitosti zabránit Rusku zneužívat plynovod k zahraničně politickým cílům.

Vedoucí Kanceláře prezidenta Ukrajiny vyjádřil přesvědčení, že podpis aktualizované Charty strategického partnerství mezi Ukrajinou a USA posílí spolupráci v oblasti bezpečnosti a obrany. [2]

 
Jednání Kuleba – Jermak – Nulandová

Andrij Jermak a Dmytro Kuleba se setkali s poradkyní ministra zahraničí USA pro politické záležitosti Victorií Nulandovou.

Účastníci jednání diskutovali o snaze dále prosazovat bilaterální priority prostřednictvím Komise pro strategické partnerství Ukrajiny a Spojených států a jednali o aktuální bezpečnostní situaci na Donbasu a podél ukrajinských hranic.

Victoria Nulandová znovu potvrdila neochvějnou podporu Spojených států ohledně suverenity a územní celistvosti Ukrajiny s ohledem na pokračující ruskou agresi. Spojené státy rovněž podporují Ukrajinu v otázkách evropské a euroatlantické integrace. [3]

 
Jednání Zelenský – Čaputová

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj se setkal se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou na konferenci o změně klimatu v Glasgow.

Během setkání představitelů států bylo podepsáno společné prohlášení o uznání Evropské perspektivy Ukrajiny.

Slovensko bude nadále podporovat Ukrajinu v dosažení členství v EU a NATO.

Strany diskutovaly o bezpečnostní situaci na Donbasu a jak pokračují mírová jednání. Stranou nezůstala ani energetická bezpečnost Ukrajiny a Evropy. Volodymyr Zelenskyj slovenskou kolegyni obeznámil s průběhu reforem, výstavbou silnic a digitalizací v zemi. [4]

 
Jednání Mašovets – Thyberg

Zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta Roman Mašovets se setkal s velvyslancem Švédska na Ukrajině Tobiasem Thybergem. Společně jednali o bezpečnostní situaci na východě a v sousedství Ukrajiny a stanovili prognózy dalšího vývoje.

Roman Mašovets seznámil Tobiase Thyberga se složitou situací na východě země a s přítomností ozbrojených skupin podél hranic, které mohou být Ruskou federací v kterýkoliv okamžik použity proti zemi (Ruská federace u hranic rozmístila 100 000 vojáků). Zaměřil se na letošní vojenská cvičení a zmínil, že Ruská federace může využít běloruské území k expanzi agrese.

Zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta zmínil, že Rusko aktivně využívá informace, energie a další nevojenské prostředky jako zbraně. Příkladem uvedl ruské desinformační kampaně a první důsledky projektu plynovodu Nord Stream 2, kdy Evropa v září a říjnu čelila energetické krizi stimulované ruskou stranou.

Tobias Thyberg uvedl, že Švédsko jako země předsedající OBSE bedlivě sleduje bezpečnostní situaci v zemi, snaží se ji stabilizovat a podporuje spolupráci mezi Spojenými státy a Evropskou unií s cílem zajistit bezpečnost v Evropě. Švédský velvyslanec vyzval ukrajinské vedení k prohloubení dialogu s Evropskou unií a poznamenal, že Unie musí vyhodnotit bezpečnostní situaci, aby mohla adekvátně reagovat.

Strany se dohodly, že budou pokračovat v bezpečnostních konzultacích a budou si vyměňovat informace k situaci na východě Ukrajiny a poblíž východních hranic. [5]

 
Odkazy:

[1] The Head of the Office of the President and the Minister for Foreign Affairs of Ukraine met with the US Secretary of State

[2] The Head of the President’s Office and the Minister for Foreign Affairs of Ukraine met with the US President’s National Security Advisor Jacob Sullivan

[3] Andriy Yermak and Dmytro Kuleba met with US Under Secretary of State for Political Affairs Victoria Nuland

[4] Presidents of Ukraine and Slovakia signed a joint Declaration on the European Perspective of Ukraine

[5] Roman Mashovets and the Ambassador of Sweden discussed the security situation in the east and around Ukraine