Neděle 14. dubna, 2024
Evropský rozhled

Blok proti islamizaci protestoval za oddělení Katalánska

 

Demonstrace Bloku proti islamizaci na podporu Katalánska
Demonstrace Bloku proti islamizaci na podporu Katalánska

 

V pátek 17. listopadu 2017 uspořádal Blok proti islamizaci před Španělskou ambasádou v Badeniho ulici demonstraci na podporu Katalánska. Impulsem ke shromáždění byly nedávné události ve Španělsku, které se odehrály v souvislosti s referendem za osamostatnění Katalánska a následných násilných střetech španělské policie s Katalánci, což vyústilo v zatýkání představitelů katalánské vlády. Protestu před ambasádou se zúčastnili 4 lidé a trval přesně šest a půl minuty.

Jana Volfová uvedla, že političtí vězni by v Evropě být neměli a zavírat lidi za názor se nenosí. Předseda Bloku proti islamizaci David Štěpán nazval Evropskou unii žalářem národů a byl pro oddělení Katalánska na základě referenda. Radek Nováček, místopředseda Bloku, nesouhlasil se zatýkáním politických představitelů za to, že vykonávali vůli lidu, každý národ má právo na sebeurčení.

V závěru demonstrace Jana Volfová přirovnala situaci ke Kosovu a položila řečnickou otázku, jak je možné, že Česká republika uznala Kosovo ještě dříve, než vzniklo a byli jsme jedni z prvních, kdo dealerům drog a pašerákům umožnil mít svůj vlastní stát, ale Kataláncům, kteří si to odhlasovali v referendu za bití dědečků, to neumožníme?

David Štěpán ještě vysvětlil, že dnešní malá účast protestujících nic neznamená, protože v roce 1988, rok před Sametovou revolucí, jich na demonstrace chodilo také jen několik desítek. Připomněl, že Španělsko bylo fašistickou diktaturou po dobu čtyřiceti let.

Autorka článu s Blokem proti islamizaci nesympatizuje.