Úterý 16. dubna, 2024
Evropský rozhled

BIO|OKO bude promítat Mýtus, film o Vasylu Slipakovi

 
Kino Bio Oko uvede ve středu film Mýtus o ukrajinském operním zpěvákovi Vasylu Slipakovi, který zahynul při obraně vlasti během konfliktu na Donbase
 

Ve středu 2. května 2018 se bude v kině Bio Oko od 18 hodiny večerní promítat ukrajinský film Mýtus Leonida Kantera a Ivana Yasniya o světoznámém ukrajinském zpěvákovi z Pařížské opery Vasylu Slipakovi. Slipak se po vypuknutí konfliktu na Donbase přidal jako vojenský dobrovolník k Pravému sektoru a zahynul při obraně své země kulkou odstřelovače.

Vasyl Slipak byl operní zpěvák s basbarytonovým hlasem, který působil v Pařížské opeře a Opeře Bastila po dobu dlouhých devatenácti let.

Slipak se narodil v roce 1974 ve Lvově. V jedenácti letech začal zpívat v pěveckém sboru Dudarik a pokračoval dále ve vzdělávání na lvovské konzervatoři. Účastnil se pěvecké soutěže ve francouzském Clermontu a vyhrál. Později mu bylo nabídnuto zpívat v Opeře Bastil a v Pařížské opeře. Během svého života získal za svůj unikátní hlas mnoho významných ocenění.

Když vypukly nepokoje na Donbase, Slipak se vrátil na Ukrajinu a zúčastnil se Ukrajinské revoluce (Euromajdanu). V roce 2015 vstoupil do 7. batalionu Pravého sektoru jako vojenský dobrovolník a bojoval proti proruským separatistům. Říkali mu Mif (=Mýtus). Jméno odkazovalo na Faustovský mýtus z Opery Faust, kde zpíval. Během bojové operace poblíž města Luhansk byl 29. června 2016 zastřelen odstřelovačem.

Ukrajinský prezident Petr Porošenko mu posmrtně udělil vyznamenání Hrdina Ukrajiny.

Film Mýtus, který se do ukrajinských kin dostal poměrně nedávno v únoru 2018, bude v kině Bio Oko doprovázen diskusí s autory. Promítání se osobně zúčastní ukrajinský producent, režisér, cestovatel a spisovatel Leonid Kanter. Kromě něho bude přítomen také Yuriy Zhuravel, umělec, karikaturista, aktivista, herec a scenárista. V diskusi se nebude mluvit jen o natáčení filmu, ale rovněž o situaci na Ukrajině, o změnách a naději.

 
Odkazy:
Василий Слипак: биография оперного певца, который погиб за Украину