Úterý 5. prosince, 2023
Evropský rozhled

Během stavu nouze se konalo na náměstí Interbrigády shromáždění kvůli nesouhlasu s odstraněním sochy maršála Koněva

 
Podstavec pomníku maršála Ivana S. Koněva
 

V pátek 3. dubna 2020 byla v dopoledních hodinách odstraněna socha maršála Koněva z podstavce na náměstí Interbrigády. Stalo se tak na základě rozhodnutí zastupitelstva Prahy 6 z loňského září. Přestože socha nebude zničena, ale poputuje do depozitáře a následně do zamýšleného Muzea 20. století, krok radnice vyvolal v řadách stoupenců zachování sochy na původním místě vášně, umocněné navíc současným zákazem shromažďování kvůli stavu nouze. Většina protestů se tak přenesla na sociální sítě pod komentář facebookové stránky Ondřeje Koláře, starosty Prahy 6, nicméně před podstavcem se v podvečer sešlo i několik demonstrantů. Postupně přineseme několik článků, kde separátně rozebereme jednotlivé události spjaté s touto historickou událostí moderních dějin České republiky.

 
Shromáždění během stavu nouze

Dopoledne se před podstavcem sešel český korespondent ruského Sputniku Vladimír Franta s komunistickým ideologem Josefem Skálou, dříve místopředsedou KSČM, aby společně natočili video odsuzující odstranění sochy. V závěru rozhovoru Josef Skála říká: „My se tu zřejmě dnes sejdeme kolem páté hodiny odpoledne s řadou osobností, které mají velký respekt veřejného mínění a pokud snad někdo nám položí otázku, jak to, že je nás víc než dva, tak my odpovíme – ano, nás je mnohem víc než dva.“

Reagoval tak na současný zákaz shromažďování kvůli koronavirové pandemii, který se rozhodli vědomě porušit a také ho následně zřejmě porušili, jak dokazuji příspěvky, včetně fotografií a videí, na facebookových stránkách KSČM Praha.

>>Video: Josef Skála oznamuje shromáždění na pátou hodinu odpolední (ke konci videa)

Dle přehledu oznámených veřejných shromáždění na území hlavního města Prahy byla dle vyhlášení nouzového stavu s omezením volného pohybu zrušena všechna shromáždění, a to dokonce úplně všechna, kdy poslední se mělo konat 12. září tohoto roku. Skálou oznámené shromáždění nejen že nebylo řádně oznámené, ale dle nouzového stavu porušili i nařízení, které zní:

„S platností do dne 11. dubna 2020 do 6.00 se nařizuje osobám pobývajícím na území České republiky pobývat na veřejně dostupných místech nejvýše v počtu dvou osob, s výjimkou členů domácnosti, výkonu povolání, podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti, účasti na pohřbu, a zachovávat při kontaktu s ostatními osobami odstup nejméně dva metry, pokud je to možné“.

>>Vláda: Vyhlášení nouzového stavu

>>Přehled veřejných shromáždění

Na místě se sešla desítka osob, která od sebe udržovala dle fotografii ve fotoalbu nazvaném „Občané Prahy u hanebně zničeného pomníku maršála Koněva“ asi 50 centimetrové rozestupy, byť větší rozestupy byly možné. A pokud tedy jejich demonstrace před podstavcem nebyla pracovní cestou, s největší pravděpodobností došlo k porušení pravidel nouzového stavu.

>>Fotoalbum KSČM Praha: Občané Prahy u hanebně zničeného pomníku maršála Koněva

>>Video ze shromáždění

Demonstrace se zúčastnili europoslanec Ivan David, spisovatelka Lenka Procházková, korespondent Vladimír Franta, Eva Novotná, Ondřej Kazík, Josef Skála, Marta Semelová, Milan Krajča, Petr Vlček a Pavel Rejf.

Europoslanec Ivan David z SPD se nezachoval v poslední době poprvé bezohledně ke svému zdraví a zdraví druhých. Nedávno proběhl médii skandál, že jako jediný odmítl miliardy od Evropské unie pro boj s koronavirem.

Na svých facebookových stránkách zveřejnil videorozhovor, ve kterém uvádí, že odstranění sochy maršála Koněva je mnohem větší epidemie než ta koronavirová, protože se snaží místo roušek lidem nasadit roubíky. Zároveň se domnívá, že Muzeum 20. století bude vykládat úplně nové dějiny 20. století.

>>Videorozhovor s Ivanem Davidem

Milan Krajča, předseda Českého mírového hnutí, do médií rozeslal v neděli tiskovou zprávu k odstranění památníku, kde se mimo jiné ohrazuje proti slovům starosty Koláře, který je měl v médiích označit za demonstrující spodinu.

 
Tisková zpráva Českého mírového hnutí
 

Na tomto shromáždění se opět ukázalo, že po boku dokáží demonstrovat politici SPD i KSČM, přičemž články o nich píše český korespondent ruského Sputniku Vladimír Franta, který nedávno díky podpoře Petra Hanniga kandidoval do Evropského parlamentu jako nezávislý na společné kandidátce s Adamem B. Bartošem z Národní demokracie, nejznámějším českým popíračem holocaustu.

 
Text k odstranění sochy Maršála Koněva

Odstraněny byly i doplňující cedule k pomníku maršála Koněva
Odstraněny byly i doplňující cedule k pomníku maršála Koněva
Po cedulích zůstaly jen šrouby.
Po cedulích zůstaly jen šrouby.
Komunisté a jiní zastánci ponechání sochy na svém místě položili kytice na místo bývalého pomníku.
Komunisté a jiní zastánci ponechání sochy na svém místě položili kytice na místo bývalého pomníku.
Další kytice
Další kytice
A další kytice...
A další kytice…
Detail na svatojiřskou stuhu.
Detail na svatojiřskou stuhu.