Pátek 24. května, 2024
Evropský rozhled

Během nocí vysílá Moskva u JE Temelín a v zájmové oblasti Ministerstva obrany

Ukázka vysílání Vesti FM z z Grigoriopolského vysílače v Podněstří.

V páté zóně havarijního plánování Jaderné elektrárny Temelín a v oblasti zájmového území Ministerstva obrany ČR ve správním území města Hluboká nad Vltavou v noci vysílá na vlnách s amplitudovou modulací AM Moskva – propagandistická stanice Vesti FM ze starého sovětského vysílače Grigoriopol v Podněstří.

 

Středovlnnou rozhlasovou stanici Vesti FM (Вести ФМ) lze naladit během noci na frekvenci mezi 1200 – 1500 kHz běžným radiovým přijímačem s AM rozsahem.

Vesti FM je ve vlastnictví společnosti VGTRK (Vserossiyskaya gosudarstvennaya televizionnaya i radioveshchatelnaya kompaniya; rusky ВГТРК) a spadá do rozhlasových stanic vysílajících ve prospěch současné ruské vlády.

V 60. letech začal Sovětský svaz budovat výkonné vysílače pro propagandu v západních zemích v podněsterském Grigoriopolu. Stavební práce na tomto zařízení o rozloze 950 hektarů, které na počátku 90. let čítalo přes 20 vysílačů pracujících v pásmu krátkých a středních vln, probíhaly v letech 1968 až 1975. Antény se skládaly z několika systémů pro krátké vlny s výškami mezi 60 a 160 metry a velkou otočnou krátkovlnnou anténou, která by mohla vyslat své záření do každého bodu na Zemi.

V roce 2007 bylo toto zařízení prodáno RIA Novosti a Ruská federace pověřila Vesti FM, aby vysílaly přes tyto výkonné středovlnné vysílače v Grigoriopolu.

Vesti FM začaly vysílat na frekvenci 1413 kHz s výkonem 500 KW od roku 2014, těsně před zahájením rusko­‑ukrajinské války. Vysílač zasáhl nejen celou Ukrajinu, ale i velkou část východní a západní Evropy.

Dva měsíce po zahájení totální invaze do Ukrajiny, 26. dubna 2022, bylo během výbuchu zničeno několik nejvýkonnějších antén, které vysílaly Vesti FM.

Střední vlny se šíří především odrazem od ionosféry. Po setmění se rozpadne tlumící vrstva D a může docházet k odrazům prostorovou vlnou – což způsobuje, že vysílání lze naladit právě během noci.

Vysokovýkonné vysílače jsou ovšem energeticky náročné a od rozhlasového vysílání na těchto vlnách se s ohledem na nové možnosti vysílání postupně opouští. Český rozhlas tak učinil například již v roce 2021. Vesti FM jde proti tomuto trendu.

Vysílání Vesti FM z Grigoriopolu tak bylo možné začátkem září během nocí naladit v oblasti Hluboké nad Vltavou, která spadá do páté evakuační zóny Jaderné elektrárny Temelín a zároveň do zájmového území Ministerstva obrany ČR. Nachází se zde například ochranné pásmo radiolokačního zařízení a zájmové území elektronického komunikačního zařízení Ministerstva obrany na stanovišti Velký Kameník.

Činnost vysílačů je v oblasti regulována skrze zákony a povolení Ministerstva obrany. Jak zamezit vysílání z vysílačů mimo území České republiky a Evropské unie je tak spíše otázkou na právníky. Na představitele VGTRK Olega Dobrodějeva byly v dubnu 2022 uvaleny evropské sankce.

Odkazy:

Územní plán Hluboká nad Vltavou, strana 55-56