Neděle 14. července, 2024
Evropský rozhled

Ukrajinci poděkovali Čechům za pomoc, banderovské vlajky ale nad Prahou nezavlály

Na Václavském náměstí v Praze se krátce po poledni sešli Ukrajinci, aby si připomněli nejnovější události z Kyjeva. Společně zpívali hymny a náboženské písně, zapalovali svíčky za padlé a četli jejich jména. Opakovaně se s přítomným duchovním modlili a nejednomu přítomnému se draly slzy do očí.

 

 

Kolem sochy svatého Václava byly rozvěšeny seznamy mrtvých včetně jejich fotografií, a lidé provolávali: „Hrdinové neumírají!“ Kromě toho opakovaně provolávali: „Sláva Ukrajině!“ Uprostřed shromáždění byl na dlažbě ze svíček vytvořen velký pravoslavný kříž, kolem něhož povstávali lidé, kteří v rukách drželi fotografie zabitých či hledaných zločinců Janukovyčova režimu. Při čteních jmen zločinců přítomní kříčeli: „Hanba! Hanba! Hanba!“

„Ti lidé nezemřeli, protože je někdo uhodil dlažební kostkou, oni opravdu zemřeli po té, co dostali ránu do hlavy, do krku, do srdce od ostřelovačů. To abyste věděli, s jakým režimem jsme bojovali a jaký režim už nechceme v naší zemi,“ řekla jedna z ukrajinských aktivistek.

Opět nad hlavami vlály ukrajinské vlajky, vlajky Evropské unie a České republiky. Jen jedna vlajka dlouho nezavlála, a to červenočerná vlajka banderovců. Ještě před začátkem shromáždění jeden z kolemjdoucích vyzval organizátory, aby vlajku banderovců sundali, protože u nás nošení této vlajky naplňuje skutkovou podstatu trestného činu podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, a také ke schvalování genocidy.

Banderovci se v minulosti dopustili genocidy na československém lidu, a nejen na něm, také kupříkladu na Židech a Polácích. Počty zavražděných se tehdy šplhaly až do desítek tisíc. Přivolaní policisté dali všímavému občanovi za pravdu a Ukrajinci museli vlajky banderovců schovat, byť s odmlouváním, že jde o komunistickou propagandu a k žádné genocidě proti československému lidu nikdy nedošlo.

Na shromáždění promluvilo i několik Čechů, jmenujme Petra Marka z hnutí Bez komunistů.cz, který přišel spolu s Jirkou Barešem a Martinem Uhlířem. Byli to oni, kteří napsali výzvu prezidentu Zemanovi a nejvyšším představitelům České republiky a také představitelům Evropské unie, aby neodkladně využili všech diplomatických možností a tlačili na Janukovyčův režim, aby udrželi zemi v demokratickém řádu. Nikdo je ale neposlouchal, teprve později se pokusil něco učinit polský a německý ministr zahraničí, v té době ale už bylo pozdě.

Ve výzvě zároveň vyzvali prezidenta Zemana, aby zrušil plánovanou návštěvu Janukovyče, která je plánovaná na duben. Pozvánka ale přesto stále trvá. Poučeni z polistopadového vývoje apelovali na Ukrajince, aby osoby zodpovědné vraždy a ty, kdo jim dávali rozkazy, co nejrychleji postavili před soud.

Jirka Bareš s Martinem Uhlířem ze skupiny Bonebroke závěrem zahráli Krylovu písničku Bratříčku, zavírej vrátka, která nás symbolicky pojí s událostmi roku 1968. Mimo jiné založili na sociální síti Facebook skupinu Chceme demokratickou Ukrajinu, kde podporují ukrajinskou opozici.

Ukrajinci před třemi dny vyhlásili veřejnou sbírku pro Ukrajinu u FioBanky s transparentním účtem, na které už mají vybráno přes 400 tisíc korun. Peníze budou určeny na pomoc lidem postiženým v souvislosti s protesty na Ukrajině, na nákup léků, zdravotnických potřeb a v neposlední řadě na poskytnutí zdravotní péče postiženým lidem. Kromě toho finance půjdou na právní pomoc postiženým a na rozvoj nevládních neziskových organizací na Ukrajině.

Kromě toho probíhá ještě sbírka věcná. Na Opletalovu 39 v pracovní dny od 10 do 18 hodin můžete nosit trvanlivé potraviny, léky a drogérii.

Až 50 % pomoci přichází z České republiky. Na Olomoucké univerzitě připravují speciální stipendium pro ty, kteří byli dotčeni brutalitou revoluce. Stejně tak pražské nemocnice budou otevřeny pro léčbu všech z Maidanu, kteří to budou potřebovat. Do pomoci se zapojil i Člověk v tísni.

Za to Ukrajinci během shromáždění stále dokola děkovali skandováním: „Češi, děkujeme!“

Celý záznam z demonstrace si k poslechu můžete stáhnout zde.