Dne 29. září 2023 se v Kyjevě konalo První mezinárodní fórum obranného průmyslu (DFNC1), na kterém se sešlo 252 společností z více než 30 zemí vyrábějících celou škálu zbraní, vojenského vybavení a obranných systémů. Fórum společně uspořádala tři ministerstva: Ministerstvo strategického průmyslu Ukrajiny, Ministerstvo obrany Ukrajiny a Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny.
Akce takového rozsahu se na Ukrajině konala poprvé. Akce se zúčastnili výrobci tanků, dělostřelectva, bezpilotních letounů, munice, vývojáři inovativního softwaru a majitelé unikátních komplexních technologií z partnerských zemí.
Kromě toho se připojily ukrajinské státní a soukromé podniky obranného průmyslového komplexu – jak přední koncerny, tak začínající podniky v oblasti obranných technologií.
Hlavním heslem DFNC1 je společné budování arzenálu svobodného světa, protože svoboda potřebuje sílu k obraně proti tyranii.
Mezinárodní fórum obranného průmyslu zahájil prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj. Hlava státu poznamenala, že právě nyní se na Ukrajině utvářejí nejmocnější obranně‑průmyslové komplexy, stejně jako jejich priority a globální standardy obrany na další desetiletí.
K hostům promluvili vedoucí Kanceláře prezidenta Ukrajiny Andrij Jermak, premiér Denys Šmyhal, ministr obrany Rustem Umerov, ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba, ministr pro strategická odvětví průmyslu Oleksandr Kamyšin. Vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a zástupci partnerských zemí přednesli zvláštní videopozdravy. S projevem vystoupil Eric Schmidt, zakladatel společnosti Schmidt Futures. Čestnými řečníky fóra byli ministr obrany Slovenska Martin Sklenář a zástupkyně generálního tajemníka NATO Wendy Gilmorová.
Ukrajinští představitelé ve svých projevech vyjádřili vděčnost partnerům za jejich podporu Ukrajiny a víru ve velké nové příležitosti, které fórum otevírá. Ve výrobě takového množství zbraní, které uspokojí všechny bezpečnostní potřeby našeho státu a jeho partnerů.
Ukrajina má potřebnou základnu pro vybudování silného obranného průmyslového komplexu. Ukrajinské podniky již vyrábějí dělostřeleckou munici a náboje, dělostřelecké systémy NATO ráže 155 mm a také unikátní automatizované systémy: námořní bezpilotní letouny, bezpilotní letouny dlouhého doletu, rakety, protitankové systémy, které se efektivně používají na frontě. Tempo rozvoje ukrajinské výroby a ukrajinských technologií se neustále zvyšuje.
Obranný průmysl je jednou z klíčových složek rozvoje ukrajinské ekonomiky. V rámci fóra podepsala ukrajinská strana 20 dokumentů se zahraničními partnery. Jedná se o dohody a memoranda o výrobě bezpilotních letounů, opravách a výrobě obrněných vozidel a munice. Formáty spolupráce zahrnují společnou výrobu, výměnu technologií a dodávky komponentů. Obranná spolupráce s Ukrajinou je rovnocenným partnerstvím, které posiluje všechny strany.
Umístění výroby na Ukrajině umožní získat širokou škálu technologií, nápadů, řešení a obdržet zbraně vyzkoušené v reálných bojových podmínkách.
Během Mezinárodního fóra obranného průmyslu představil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj několik nových iniciativ na posílení obranné spolupráce.
Pro zvýšení investiční atraktivity obranného průmyslu Ukrajiny tak bude pro tento průmysl zaveden zvláštní ekonomický režim. Jeho rozvojem je pověřeno Ministerstvo strategického průmyslu Ukrajiny, Ministerstvo obrany Ukrajiny a Ministerstvo hospodářství Ukrajiny. Podrobný plán bude předložen do konce roku.
Bude rovněž zřízen zvláštní obranný fond, který bude spravovat Ministerstvo obrany Ukrajiny. Bude doplňován z dividend obranných podniků a ze zisků z prodeje zabaveného ruského majetku Ruské federace. Prostředky budou rozdělovány do tří oblastí: sociální zabezpečení vojáků, vojenská infrastruktura a rozvoj nových technologií. To umožní Ministerstvu obrany Ukrajiny získat další zdroj financování – kromě státního rozpočtu i soukromé investice.
Důležitou událostí fóra bylo vytvoření Aliance obranného průmyslu, do níž se mohou zapojit všichni výrobci zbraní a vojenského vybavení z různých zemí světa. V době ukončení fóra vstoupilo do Aliance obranného průmyslu 38 společností z 19 zemí.
V rámci Fóra se uskutečnila dvoustranná a mnohostranná setkání představitelů státu se zástupci partnerských států Ukrajiny a zahraničních obranných podniků.
Tiskovou zprávu přeložila z angličtiny do češtiny umělá inteligence.