Neděle 21. dubna, 2024
Evropský rozhled

Antifénix: Demonstrace solidarity s vězněnými anarchisty

Na pražské Pankráci se v pondělí 28. září 2015 od 16 hodin konala další ze série solidárních demonstrací za anarchisty, kteří byli uvězněni během policejní operace Fénix. Cílem operace bylo zabránit údajnému teroristickému útoku na vlak, který anarchisté připravovali. Ti ale s obviněním nesouhlasí, operaci vnímají jako snahu státu ochromit anarchistická hnutí v zemi.

 
Leták, který svolával k solidární demonstraci s vězněnými anarchisty
 

Neohlášená demonstrace tradičně odstartovala před pražskou vazební věznicí Pankrác, kde je už půl roku vězněn Martin I. Podle anarchistů Martin ve vězení strádá, ačkoliv je vegan, veganskou stravu nedostává. Odtud se anarchisté přesunuli před věznicí v Ruzyni za Petrem S., údajným iniciátorem teroristického činu a klíčovou postavou hnutí Voice of Anarchopacifism (VAP).

Ruský anarchista Igor Š., který seděl ve vazbě za údajný útok zápalnými lahvemi na dům ministra obrany Martina Stropnického, byl nedávno propuštěn na svobodu po zaplacení statisícové kauce. Dříve se na svobodu dostal Aleš K., u kterého policisté objevili blíže neurčené výbušné zařízení.

 
Červenáčkův projev

Protest začal téměř s půlhodinovým zpožděním krátkým proslovem mladé anarchistky, rovněž zadržené během policejní operace Fénix. Ti, kteří neznají její jméno, jí přezdívají díky rudé barvě vlasů Červenáček.

„Děkuji, že jste přišli vyjádřit podporu uvězněným kamarádům. Nedávno nás potěšila dobrá zpráva, náš soudruh Igor byl propuštěn z vazby. I když máme všichni radost z jeho propuštění, jeho ani naše problémy s policejním a vězeňským aparátem nekončí. Igor je i nadále vyšetřován, političtí aktivisté jsou nadále sledováni, Martin a Petr jsou stále ve vězení. Jejich podmínky se nezlepšují, i přes presumpci neviny je na ně nahlíženo jako na odsouzené a jsou vystaveni buzeraci bachařů. Martin například pořád nedostává veganskou stravu a je izolován od ostatních,“ uvedla.

„Fízlové neustále čmuchaj okolo, jsou připraveni ztrpčovat život každému, kdo si jen odváží představit si tento svět jinak. V této situaci musíme držet při sobě a myslet na naše cíle. Těmi není jen propuštění politických vězňů. Chceme především odstranit systém, který mezi nás staví mříže a zdi, nasazuje nám pouta a násilím nás nutí sklonit hlavy a být poslušnými. Místo něj nabízíme svět, kde rovnost a solidarita nejsou jen pouhými slovy, ale skutečností,“ uzavřel Červenáček a anarchisté přešli do mnohokrát opakovaného pokřiku „Odpor žije, boj pokračuje!“.

 
Účastníci shromáždění

[Na žádost anarchistů odstraněn odstavec o skupinách, které demonstraci přišly podpořit]

Shromáždění oproti jiným nebylo ani výrazně monitorováno ze strany Policie ČR. Během předchozích akcí bylo na místě několik desítek uniformovaných policistů a mezi demonstranty chodili „tajní“, kteří si tváře anarchistů zblízka natáčeli na kamery. Tentokrát je na Pankráci zdálky bedlivě zaznamenával pouze jeden uniformovaný policista. Cestou kolem ruzyňské věznice anarchisté narazili na osobu, kterou označili za „tajného“.

Za tajného se označuje policista, který je oblečen v civilním oblečení, obvykle jde o kriminalisty, mylně jimi bývají označováni i členové antikonfliktního týmu.

Zájem ze strany médií byl tentokrát nulový. Alternativní ER byl jediný, který se dostavil. Základním pravidlem při práci s levicovými extrémisty je nezveřejňovat jména, zvukové a obrazové záznamy ani jiné citlivé informace vedoucí k jejich identifikaci – jenom tak lze informovat o průběhu anarchistických akcí přímo z místa.

 
Dříve jsme napsali
 
Anarchisté prý chystali teroristický útok na vlak v místech, kde vlaky nejezdí

U věznice byli anarchisté, vězni jim mávali tričky

Fénix aneb velká policejní ptákovina. Solidární demonstrace za vězněné anarchisty

Uškrť si svého anarchistu!