Neděle 15. září, 2024
Evropský rozhled

Amnesty International čelí kritice za zprávu o Ukrajině

Amnesty International na průvodu Prague Pride, ilustrační obrázek.

 

Amnesty International zveřejnila ve čtvrtek výzkumnou zprávu, jak ukrajinská bojová taktika ohrožuje civilní obyvatelstvo. Ve zprávě podrobně popisuje, jak ukrajinští vojáci působí v obydlených oblastech. Popsané případy organizace označila za porušování mezinárodního humanitárního práva. Značná část veřejnosti zprávu odsoudila jako potravu pro ruskou propagandu. Jiní mluví o přesouvání viny z agresora na oběť.

 

„Podle našich zjištění ukrajinské síly systematicky vystavují civilisty riziku a porušují válečné zákony tím, že operují v obydlených oblastech,“ řekla například Agnès Callamardová, generální tajemnice Amnesty International. „Být v obranné pozici nezbavuje ukrajinskou armádu povinnosti dodržovat mezinárodní humanitární právo.“

Způsob získávání svědectví a výklad zákonů, kterými se Amnesty International zaštiťuje, však mnozí odborníci odsoudili.

Viktor Janiš, který na svém facebookovém profilu zveřejňuje překlady jejich výroků, publikoval reakci právničky Olesji, která upozornila na to, že se organizace opírala o výpovědi svědků, kteří byli léta vystavění ruské propagandě a mohou si vymýšlet cokoliv, jen aby zapadli do vlny narativů.

Na územích pod správou Ruské federace je zakázáno říkat něco jiného, než hlásá Kreml.

Jiní odborníci upozorňují, že Protokol 1 a Ženevské úmluvy nestaví oběť na rovinu agresora a v případě městského boje smí ukrajinské síly působit i ve městech.

 

Nejsme ruská hlásná trouba

Česká pobočka Amnesty International se zprávu pokoušela ve veřejném prostoru obhájit.

Ředitelka Linda Sokačová pro Český rozhlas odmítla obvinění z podpory ruské propagandy. Pokud Rusko jejich zprávu uznává a využívá ji k vlastní propagandě, dává za pravdu organizaci, která dokumentuje i ruské válečné zločiny.

Není to ale poprvé, kdy Amnesty International upadla v podezření, že nahrává do karet ruské propagandě.

Organizace například v minulosti označila za Vězně svědomí proruského propagandistického novináře Ruslana Kocabu (též psáno jako Kotsaba).

V lednu roku 2015 byl v rodném městě zatčen jen několik dní poté, kdy na YouTube zveřejnil video, ve kterém se postavil proti čtvrté vlně mobilizace v Ukrajině. Novinář byl obviněn z ohrožování obranyschopnosti Ukrajiny a ze spolčování s nepřítelem v době války. Odsouzen byl na 3,5 roku odnětí svobody, odseděl si 524 dnů. Zastala se ho Amnesty International, která jej označila za vězně svědomí. Po celé Evropě se pořádaly demonstrace za jeho osvobození, v České republice jej podpořila například Anarchistická federace.

Centrum Mírotvůrce zmínilo, že Ruslan Kotsaba v letech 1984-1986 sloužil v řadách sovětské armády ve městě Opočka v Psovské oblasti (Ruská federace). Ve videu zveřejněném na YouTube označil konflikt v Ukrajině za občanský a zcela zamlčel přítomnost ruských vojáků (dnes z pozdějšího vyjádření Vladimíra Putina víme, že ruská armáda tou dobou na východě Ukrajiny působila). Dříve pro ruská média vyjádřil své přání, aby se Donbas odpojil od Ukrajiny. Podle rozsudku soudu byl placen ruskou televizí NTV a pod jejím vedením do Ukrajiny pouštěl nepravdivá provokativní tvrzení.

Pro srovnání v minulém roce Amnesty International vyškrtla ze seznamu Vězňů svědomí kritika Putinova režimu Alexeje Navalného za jeho údajné výroky z minulosti (aniž by uvedla, o jaké výroky se jednalo). Stalo se tak po údajné vlně kritiky z řad veřejnosti, i když organizace připustila, že tato kritika mohla být organizovaná. Později své rozhodnutí vyškrtnout jej za výroky, které u něj v posledních letech nezaznamenala, zrušila.

Letošní zpráva Amnesty International tedy není prvním výstupem organizace, který je veřejností považován za nahrávající ruské propagandě.

 

Rusové mají v Ukrajině legitimní cíle

V dalším pokusu o ospravedlnění vzniku a zveřejnění zprávy česká pobočka na Facebooku přišla o celou řadu dlouhodobých sponzorů. Nejvíc pobouřilo tvrzení, že podle českých zástupců má Ruská federace v Ukrajině legitimní cíle k ostřelování.

„Pokud jsou však civilní budovy využívány k vojenským účelům, mohou tuto ochranu ztratit a být považovány za legitimní cíle ruských sil,“ napsala například ve svém původním příspěvku z pátečního poledne česká pobočka Amnesty International na Facebooku. Po vlně kritiky byl příspěvek upraven a zmínka o legitimních cílech byla změněna na „a stát se cílem ruských sil“.

 

Amnesty International je levicová organizace

Jiní kritici označili Amnesty International rovnou za organizaci plnou levicových aktivistů. Minimálně v České republice k tomu mají opodstatnění, neboť ředitelka české pobočky Amnesty International vzešla z anarchistického prostředí.

O jejich anarchistických aktivitách se píše například v publikaci Krajní pravice a krajní levice v ČR od Bastla M., Mareše M., Smolíka J., Vejvodové P. Počátkem tisíciletí kritici z řad FS8b (Feministická skupina 8. března) zpochybnili koncept revolučního antifašismu. Klíčovým se stal spor o přítomnost socio-ekonomické roviny v antifašistické agendě. Sokačová je zde uvedena spolu s jinými autory jako osoba, která se domnívala, že ekonomická analýza, směřování k anarchokomunismu a rétorika třídního boje by měla být opuštěna ve prospěch anti-autoritářských způsobů chování.

 

Názor vojenského analytika Marca Garlasca

Marc Garlasco, který v minulosti pracoval jako analytik zpravodajské služby v Pentagonu a nyní působí jako vysoký vojenský poradce Rady OSN pro lidská práva, na Twitteru ke zprávě Amnesty International zveřejnil svůj osobní názor, který, jak zdůraznil hned v úvodu, nesouvisí s žádnou organizací, pro kterou nyní pracuje. Podle něj se Amnesty International popletla v právu.

Protokol 1 (Dodatkový protokol I k Ženevským úmluvám 1949 o ochraně obětí mezinárodních ozbrojených konfliktů) uvádí, že armády se v maximální možné míře VYHNOU umisťování vojenských objektů v blízkosti obydlených oblastí, ale to se nevylučuje s tím, že Ukrajina smí umístit své síly do oblastí, které brání – zejména v městské válce. Neexistuje žádný požadavek, aby se ukrajinská armáda přemístila do pole. Ukrajina má totiž stále povinnost chránit své civilisty. Například pomáhají civilistům se evakuovat.

Jako instruktor ukrajinských týmů jim vždy říká, že se musí vyšetřit údajná porušení VŠECH stran konfliktu, ale Amnesty International to udělala špatně. Obává se, že jejich zpráva ohrozí ukrajinské civilisty. Nyní má Rusko výmluvu, proč může zasáhnout civilní oblasti.

Respektovaná organizace pro lidská práva uvedla, že cíle v obydlených oblastech existují. V nejhorším případě se tak může stát, že ruská armáda zvýší ostřelování obydlených oblastí.

Amnesty International se spletla v zákoně. Zveřejnění zprávy bylo špatně načasováno. Ukrajina se musí vyvarovat ohrožení civilistů, ale tato zpráva byla mimo cíl.

 

Demonstrace

Jelikož Amnesty International kritiku veřejnosti nepřijala a její představitelka Agnès Callamerdová označuje ty, kteří nesouhlasí, za trolly, proběhne v pondělí od 18:30 před českou pobočkou v pražské Kodaňské ulici demonstrace Quo Vadis, Amnesty International?