Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Aeronet a Svobodný vysílač pod palbou, další úniky informací

Proruské propagandistické weby jsou pod palbou ze všech stran. Počátkem srpna se stal zpravodajský kanál Aeronet.cz terčem neznámých hackerů. Krátce předtím byl Ministerstvem vnitra zmíněn ve čtvrtletní zprávě o extrémismu za první kvartál letošního roku v souvislosti s šířením dezinformací nebo zcela smyšlených zpráv, které byly dále sdíleny uživateli sociálních sítí, či na ně odkazovala některá jinak seriózní média a regionální politici.

 
Magnetofon
 

Neuplynuly ani dva měsíce a na světlo vychází nové skutečnosti, které se rozhodně neomezují jen na statistické údaje. Na mušce se objevil nejen Aeronet, ale také Svobodný vysílač, který často poskytuje ve svém vysílání prostor Vedoucímu kolotoče, hlavnímu mluvčímu projektu AENews.

Hackeři v dobře skryté IRC místnosti v i2p darknetu uvadí, že se jim podařilo natrasovat skypovou komunikaci Vedoucí kolotoče s kladenskou pobočkou Svobodného vysílače. Během této operace postupně odhalili identity většiny redakce internetového rádia, která se rovněž snaží některá jména svých kolegů utajovat a šíří desinformace a proruskou propagandu.

Svobodný vysílač nezastupují jen osoby beze jména, tak jako je zvykem na AENews, má mezi sebou i členy s tváří. Známými představiteli jsou například Vladimír Kapal a Martin Dukát, kteří kromě proruské propagandy šíří také islamofobní myšlenky. Hlásí se nejen k facebookové iniciativě Islám v České republice nechceme, ale rovněž ke xenofobním politikům jako je Tomio Okamura či k Bartošova strana Ne Bruselu – Národní demokracie.

Oba pánové navázali blízkou spolupráci s Vedoucím kolotoče, se kterým pravidelně dlouhé hodiny komunikují přes Skype. A právě tato komunikace vedla postupně k odhalení těch, kteří svá jména s Aeronetem a Svobodným vysílačem rozhodně spojovat nechtějí.

Jednou ze skrytých tváří Svobodného vysílače je Johanka, která není žádnou Johankou, ale Pavlou K. Další tajemnou osobou je její přítel Vítězslav J. který pro Svobodný vysílač připravuje zvukové šoty. V této oblasti má dlouholeté bohaté zkušenosti s Tapinrádiem. Oba své identity utajují z obav ze ztráty invalidních dávek. Jsou totiž zdravotně postižení, nevidomé osoby.

Trackování skypové komunikace dále odhalilo, že Vedoucí kolotoče v minulosti hojně přispíval na portálu Diskutéři.eu. Postupně se podařilo odhalit IP adresy nejen redakce AENews, ale i jejich čtenářů, stejně tak IP adresy čtenářů Svobodného vysílače.

 
Přílohy:

IP adresy navštěvující portál Aeronet.cz
Seznam uživateských účtů s přístupem k portálu Svobodného vysílače
IP adresy navštěvující portál Svobodny_vysilac.cz

 
>>Identity tvůrců desinformačního portálu Aeronet odhaleny