Středa 24. července, 2024
Evropský rozhled

17. květen jako Evropský akční den demokracie – výzva občanům ČR

zemekoule_200Plzeň, 15. května 2014 – Hnutí za Přímou Demokracii se připojilo k celoevropské kampani za demokratičtější Evropu a vyzývá občany a občanské iniciativy v ČR k následování. Silná akce k podpoře kampaně před eurovolbami proběhne po celé Evropě v sobotu 17.5. jako akční den.

„Evropa se nachází na historické křižovatce. Buď bude pokračovat neomezená vláda politiků, technokratů a lobbistů, nebo se nám podaří vybudovat skutečně demokratickou Evropu – Evropu, která odpovídá potřebám a tužbám občanů. Nemůžeme nečinně sedět, zatímco nacionalistické a extrémistické skupiny směřují naši frustraci k destrukci a rozvratu. Naopak, naším záměrem je přeměnit frustraci na katalyzátor lepší, demokratičtější Evropy. “, vybírá z celoevropské výzvy hnutí Democratic Evrope Now mluvčí HzPD Ladislav Štítkovec

Hnutí Democratic Evrope Now sdružuje občany a hnutí z celé Evropy, jež mají odhodláni vybudovat hnutí bojující za lepší, demokratičtější Evropu. Důvodem je, že občané jsou vyloučeni z procesu politického rozhodování. Vyjednávání za zavřenými dveřmi a reformy prosazované shora dolů způsobují, že nelze ani tušit, na základě čeho jsou činěna rozhodnutí – pod jakým tlakem a na základě čích instrukcí. Zvenčí lze pouze pozorovat známky toho, že koncentrace politické a ekonomické moci křiví politiku, a že demokracie je až ta poslední v seznamu priorit.

Prvým krokem k demokratické Evropě je nový Konvent EU. Konvent je proces legálního provádění podstatných změn Smluv o Evropské Unii. Je to současně jediný způsob, kterými se dají uskutečnit demokratické reformy fungování EU.

„Pro podporu a propagaci evropského hnutí jsme připravili přeložené dokumenty na webu Platformy za referendum, kde se mohou lidé u nás seznámit podrobněji s cíli a činností hnutí Democratic Evrope Now a také, jak se dá do kampaní zapojit. Především mohou podepsat elektronickou petici za více demokracie v Evropě. Mohou dále poslat dopis kandidátům do Europarlamentu nebo se připojit k akčnímu dni za demokratičtější Evropu.“, uvádí koordinátor pro mezinárodní spolupráci HzPD Jiří Matuszek.

Velmi důležitou akcí je právě celoevropský akční den občanů a hnutí za demokratickou Evropu, stanovený na tuto sobotu, který by měl dát signál politikům EU a kandidátům do Europarlamentu, že občané požadují zásadní reformy v rozhodování v EU.

Na webu Democratic Evrope Now je možno vidět akční mapu s přibývajícími místy, kde se budou konat nejrůznější akce. Lidé z celé Evropy budou organizovat politické besedy, petiční stánky, demonstrace, projevy ukázky energie a odhodlání na podporu změn v Evropě. Videa a fotografie se budou potom sdílet pomocí sociálních sítí a webových stránek.

„Obzvlášť před volbami do Parlamentu EU musíme zdůrazňovat otázky demokratických reforem v EU. Zároveň je nutné vybudovat evropské hnutí, které nepoleví v tlaku v průběhu celého nastávajícího volebního období. Pojďme v sobotu ukázat, jakou Evropu chceme mít. Heslo mezinárodního hnutí je Evropa občanů a pro občany. Hnutí za Přímou Demokracii tento směr podporuje a vyzývá ostatní hnutí a jednotlivé občany k následování.“, dodává mluvčí HzPD Ladislav Štítkovec.

Za Hnutí za Přímou Demokracii
Ladislav Štítkovec, mluvčí