Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/web/virtuals/12934/virtual/www/domains/evropsky-rozhled.eu/wp-content/themes/evropsky_rozhled-child/functions.php on line 172
Středa 11. září, 2024
Evropský rozhled

06BERN141 – Švýcarsko není člen EU

Švýcarsko na sebe v posledních dnech strhlo několikrát pozornost. Nejprve švýcarská poštovní banka PostFinance zmrazila účet zakladateli WikiLeaks Julianovi Assangeovi.  Poté švýcarský bankéř Rudolf Elmer upozornil na krytí daňových úniků a předal serveru WikiLeaks údaje o zahraničních majitelích švýcarských kont. Tento týden švýcarské úřady oznámily zmrazení účtů bývalého tuniského prezidenta Ben Alího a jeho spolupracovníků. Ke konci roku 2012 se Švýcarsko chystá zdanit tajná konta cizinců…

Uniklé americké diplomatické depeše, které server WikiLeaks zveřejnil v rámci projektu „Cablegate: 250 000 US Embassy Diplomatic Cables“, popisují Švýcarsko jako zemi, ve které působí několik různých teroristických organizací. Navzdory tomu Švýcaři vyhodnotili situaci v zemi jako bezpečnou, do války proti terorismu se nehrnou a věnují se spíše kritizování USA. Podle velvyslankyně Willefordové by celý proces zapojení Švýcarska do boje proti terorismu urychlil teroristický útok na jejich zájmy.

 

 
 
Abychom přispěli k lepší informovanosti čtenářů Evropského rozhledu, přinášíme překlad diplomatické depeše zveřejněné pod kódovým označením 06BERN141. Připomeňme, že i tento text si můžete přečíst díky práci Juliana Assange a jeho serveru WikiLeaks, který k dnešnímu dni zrcadlí již tisíce serverů po celém světě, včetně ČR – http://wikileaks.piratskenoviny.cz.

 
 
06BERN141 – Švýcarsko v boji proti terorismu

1. (C) Shrnutí:
Švýcarsko a Lichtenštejnsko se jen s malou pravděpodobností stanou cílem teroristických útoků. Bern přesto připouští, že islamistické skupiny mohly Švýcarsko využít jako tranzitní zemi, logistické centrum nebo jako místo, kam si teroristi uloží své peníze. Ačkoliv se násilné trestné činy v obou zemích vyskytují zřídka, působí zde mezinárodní skupiny organizovaného zločinu a extrémní pravicové a levicové politické skupiny, které se občas vyskytují na demonstracích kolem významných událostí, jako je každoroční Světové ekonomické fórum v Davosu. Švýcarští funkcionáři tvrdí, že v zemi je málo islamských extrémistů. Naproti tomu malý počet zadržených v posledních dvou letech může naznačovat jejich schopnost nebýt vidět. Oboustranné prosazování zákona a zpravodajská spolupráce se zlepšuje. Švýcaři trvají na tom, že s malou cizí pomocí mohou na teroristickou hrozbu reagovat. Švýcarská média a jednotliví členové Parlamentu kladou větší důraz na údajná provinění americké vlády ve válce proti terorismu než na samotnou hrozbu teroristických útoků. Lichtenštejnsko s americkou vládou spolupracuje. Snaží si zlepšit pověst země, kde se perou špinavé peníze. Konec shrnutí.


Protiteroristická opatření

2. (U) Švýcarsko zavedlo sankce OSN ještě před tím, než se stalo členem v roce 2002. Vedle seznamů OSN vypracovalo švýcarské Federální ministerstvo financí vlastní seznamy čítající kolem 44 osob a subjektů spojených s mezinárodním terorismem (Al-Kajdá) nebo s jejich financováním. V rámci rezoluce OSN Švýcaři dosud zablokovali přibližně 82 účtů s 28 miliony dolarů patřící osobám nebo společnostem spojených s Usámou bin Ládínem a Al-Kajdou. Švýcarský federální žalobce zmrazil 41 účtů s 28 miliony dolarů, které byly určeny na financování terorismu. Oceňují významný překryv mezi seznamy USA a OSN. Švýcaři podepsali a ratifikovali všech 12 protiteroristických úmluv OSN ze září 2003.

3. (U) Na základě rezoluce 1267 zmrazilo Lichtenštejnsko kolem 145 tisíc amerických dolarů patřících Talibanu/Al-Kajdě. Od roku 1999 podniklo knížectví významné kroky v boji proti praní špinavých peněz a dalším nelegálním aktivitám. V roce 2001 se přidalo k Egmontské skupině, která sdružuje finanční zpravodajské jednotky. V roce 2003 podepsalo dohodu o vzájemné právní pomoci se Spojenými státy, a ve stejném roce bylo certifikováno organizací FATF (Financial Action Task Force, zájmem iniciativy je omezit praní špinavých peněz). Lichtenštejnsko rovněž ratifikovalo všechny příslušné úmluvy OSN.


Oboustranná spolupráce

4. (C) Po jedenáctém září Švýcarsko souhlasilo s podepsáním operační pracovní dohody (OWA – operating working agreement) s USA, která umožňuje posílit výměnu informací o Al-Kajdě a začlenit agenty FBI do protiteroristického oddělení ve Spolkové kriminální policii. Momentálně se nacházíme v závěrečné fázi jednání o rozšířené OWA – o společném vyšetřování protiteroristických záležitostí. Švýcaři se obecně zdráhají plně otevřít USA v oblasti vymáhání práv a jsou v tomto ohledu neochotní. Nejlépe je to vystihuje výrok ministra spravedlnosti Blochera, který prohlásil: „Švýcarsko s Amerikou sdílí stejné protiteroristické cíle. Švýcarsko se bude starat o Švýcarsko a USA se mohou starat o zbytek světa.“ Nejméně spolupracující švýcarskou agenturou (s námi a dalšími švýcarskými agenturami) je Federální služba pro analýzu a prevenci (DAP), která patří do vnitřní zpravodajské služby. Vnější služba, která spadá pod švýcarské ministerstvo obrany, spolupracuje více.

5. (C) V mnoha ohledech jsou Lichtenštejni modelovým příkladem a my bychom si  přáli, aby se jim Švýcaři podobali.  Šokováni mezinárodní proslulostí, kterou nabyli v roce 1990, se Lichtenštejni připojili k iniciativě FATF a začali spolupracovat s ostatními partnery. V roce 2003 se Spojenými státy  podepsali MLAT  (Mutual Legal Assistance Treaty).


Významná protiteroristická vyšetřování

6. (C) Švýcarský státní žalobce začal vyšetřovat osoby, které by mohly být agenty Al-Kajdy.


Muslimové ve Švýcarsku

7. (U) V posledních dvou desetiletích muslimská populace ve Švýcarsku rapidně vzrostla, nyní se k muslimům hlásí přibližně 310 000 osob nebo v procentech 4,3 % švýcarské populace. Většina z nich pochází z bývalé Jugoslávie a ve svých názorech jsou umírnění a světští. Dalších 70 000 osob je tureckého původu, ve Švýcarsku se zdržují dlouhou dobu, a jsou také umírnění.  Pouze populace ze severní Afriky, převážně z Maroka, je možným zdrojem islámského extrémismu. Ve Švýcarsku nejsou žádné islámské politické strany; muslimská populace je rozdělena podle etnických rysů.  Ve Švýcarsku se nacházejí jenom dvě mešity (v Ženevě a v Curichu), ale funguje tam více než sto provizorních islámských center.

8. (SBU) Švýcarské orgány uznávají, že mezi muslimy by se mohli pohybovat extrémisté, ale větší nebezpečí vidí u pravicových neonacistů a levicových švýcarských politických extrémistů. Švýcarské orgány se domnívají, že islamisté považují zemi spíše za útočiště než za místo k provádění operací. Koncem loňského roku byla vydána zvláštní zpráva o extrémismu, kde se tvrdí, že téměř všechny radikální skupiny ve Švýcarsku jsou sunnitské organizace a jejich primárním cílem je vytvořit islámskou vládu ve vlastní zemi. Hlavní skupiny jsou En Nahdha, Tuniská islámská fronta, Muslimské bratrstvo, Islámská fronta spásy (FIS), Islámská ozbrojená skupina (GIA), Saláfistická skupina pro kázaní a boj (GSPC), Hamás, Hizballáh a Takfír Wal Hidžra.

9. (C) Nejznámější muslimové ve Švýcarsku jsou Tariq Ramadan a Hani Ramadan z Islámského centra v Ženevě. Tariq Ramadan, dříve profesor filozofie a vnuk Hassana al-Bana, zakladatele Muslimského bratrstva, je známý po celé Evropě. Občas je umírněný, jindy útočí jako vlk v rouše beránčím. Poté, co mu nabídli učitelské místo na University of Notre Dame, Ministerstvo vnitřní bezpečnosti Spojených států amerických (DHS) jeho vízum zrušilo a Tariq Ramadan nakonec odstoupil ze své pozice na univerzitě. Vláda Spojeného království zahrnula Ramadana do poradního orgánu, kde jim pomáhá s muslimskou menšinou.

10. (U) Na podzim roku 2002 byl Hani Ramadan odvolán ze své funkce veřejného učitele. Stalo se tak krátce poté, co byl ve francouzském deníku „La Monde“ zveřejněn článek, kde Hani Ramadan názorově souhlasil s kamenováním cizoložníků. V roce 2003 byl na základě správního vyšetřování propuštěn, ale úspěšně se odvolal. Nicméně po druhém řízení potvrdila vláda kantonálního města Ženevy Ramadanovu výpověď a v prosinci 2004 ho odstranili z kantonální výplatní listiny. V říjnu 2005 zakázal ministr spravedlnosti pracovní povolení tureckému Imámovi, pozvaného do Islámského centra v Ženevě, za jeho extrémistické názory.


Švýcarská média se dostatečně nevěnují válce proti terorismu

11. (C) Začátkem listopadu 2005  přinesl Washington Post zprávy o skrytých amerických věznicích v Evropě. Švýcarská média plnou ráží začala upozorňovat na prohřešky americké vlády, na ty skutečné i vymyšlené. Jakákoliv zpráva o Guantanámu nebo Abu Ghraib má jisté místo na titulní stránce novin, zatímco útoky Al-Kajdy se ocitají na posledních stranách. Zvláště znepokojivá je otázka přeletů údajných letadel CIA. Italský žalobce prohlásil, že americké vojenské letadlo přeletělo švýcarským vzdušným prostorem v den, kdy byl v Miláně unesen kněz Abu Omar. Švýcarská vláda opakovaně žádala vládu USA, aby vysvětlili tento let a čtyři přistání letadel na letišti v Ženevě.

12. (C) Nedávno švýcarský bulvár publikoval uniklou zpravodajskou zprávu zachyceného faxu egyptské vlády. Švýcarská spolková rada odsoudila únik i jeho následné zveřejnění a vláda zahájila správní a trestní vyšetřování této záležitosti. V zachyceném egyptském faxu se psalo, že egyptská vláda věděla o 23 iráckých a afghánských vězních přepravených do věznic v Rumunsku a do jiných zemí východní Evropy. Švýcaři se omluvili velvyslankyni Willefordové za únik a za přehnanou reakci v tisku. Velvyslankyně upozornila Švýcary, že jejich posedlost věznicemi a přelety – řízená významnou měrou švýcarským senátorem Dickem Martym – ohrožuje vnímání Švýcarska Washingtonem. Marty, ve funkci šéfa vyšetřovací komise Parlamentního shromáždění Rady Evropy a v žádné funkci švýcarské vlády, kritizoval  evropské vlády včetně té domácí za to, že nezveřejnily informace o vězních.

13. (C) Komentář: Švýcarská bezpečnostní služba považuje situaci v zemi za relativně bezpečnou, přestože jsou otřeseni z teroristických útoků v Londýně a Madridu. Švýcaři nemají žádné důkazy o jakékoliv nebezpečné činnosti kromě logistické podpory islámských extrémistických skupin. V Parlamentu a ve švýcarských médiích panují malé obavy z terorismu. Díky americkému velvyslanectví a návštěvám nejvyšších amerických úředníků se Švýcarsko přibližuje k vzájemnému sdílení informací a společnému vyšetřování.  Absence přímého útoku na švýcarské zájmy však může způsobit, že tento proces bude pozvolný. Konec komentáře. Willefordová
Zde je plné původní znění depeše:
Viewing cable 06BERN141, SWISS COUNTERTERRORISM OVERVIEW – SCENESETTER FOR FBI DIRECTOR MUELLER REF: A. BERN 100 B. BERN 10 C. 2005 BERN 1865


- - - - - - - - - - - - - - -

Evropský rozhled v původním překladu přinesl též i depeši o Tunisku:
09TUNIS492 – Tunisko má problémy