Pátek 26. dubna, 2024
Evropský rozhled

Zápis ze schůze Asociace nezávislých médií – plánované útoky na Českou televizi a podněcování protiuprchlických nálad ve společnosti

 

Asociace nezávislých medií, 1. 6. 2016
Asociace nezávislých medií, 1. 6. 2016, ilustrační obrázek

 

V úterý 10. května 2016 sestupuji po schodech do sklepních prostorů pražského Slovenského domu v Soukenické ulici, kde se chystá schůze Asociace nezávislých médií (ANM) se zástupci českých desinformačních médií. Na té by se mimo jiné mělo projednávat komunitní financování alternativ. Jedná se o jednu ze zpravodajsky nejdůležitějších událostí na desinformační scéně za rok 2016.

Ve sklepení bez oken překvapivě nesedí žádná mládež, jak by se dalo očekávat, ale různé významné osobnosti mediálního a bezpečnostně zpravodajského života. Jsem tam mezi nimi nejmladší. Petr Žantovský z Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů Praha se mě ptá, jaké zastupuji médium. Uvádím Evropský rozhled. Ano, ten Evropský rozhled, který zveřejňuje investigativní články o extremistické scéně, ruských trolech a desinformační scéně. Přesto říká, že to tu jsem správně a ať se posadím.

Další, kdo mi hned padne do očí, je starší sympatický pán v modré výrazné šále. Jmenuje se Stanislav Novotný a jde o bývalého prezidenta Policie ČR, kterého musel z funkce odvolat ministr vnitra Jan Ruml kvůli přílišným personálním změnám. Vím o něm málo. Občas publikuje na pravicově extremistických portálech, jeho texty však nejsou v rozporu se zákonem. Jeho jméno se stejným datem narození se nachází v archivech StB. Do Protokolu registrace svazků agenturního a kontrarozvědného rozpracování ho zaregistroval Statisticko-evidenční odbor Federálního ministerstva vnitra dne 5. března 1986 pod krycím jménem Petr a jeho složka byla zničena. A pak mám už jen nevěrohodnou informací, že by měl stát včele nově vznikajícího útvaru na sledování alternativních médií při Ministerstvu vnitra. Bylo by velmi absurdní, kdyby dohled nad desinformační scénou v České republice měl útvar řízený člověkem, které tyto portály financuje.

Mezi dalšími přítomnými vidím Jana Korála z NWOO.org, předsedu Světového sdružení Slováků v zahraničí Vladimíra Skalského, předsedkyni Slovensko-českého klubu Naďu Vokušovou, Lukáše Petříka za EUportál, Václava Novotného z Ne Základnám a neznámého Slováka v důchodovém věku.

Asociace nezávislých médií je nově vzniklé uskupení, jehož cílem je finančně a právně podpořit malá alternativní média, především ta, která „brání Evropu před uprchlickou krizí“.

Projekt komunitního financování si klade za cíl financovat ta média, která viditelně a zřetelně umístí informace o financování prostřednictvím ANM na svých webech. Takové weby se pak budou účastnit nárazových kampaní, které ANM spustí. Dárci budou posílat dary přes ANM, které je bude distribuovat dále. Po domluvě s dárcem se buď dar rozdělí mezi všechna zúčastněná média nebo pro jedno konkrétní. Kdo si pamatuje financování magazínu Adbusters skrze Tides Foundation & Tides Center, pochopí, že i v tomto případě půjde o skrývání konkrétních dárců pro konkrétní médium.

Květnová schůze byla už druhá v pořadí. Ta první, jak se dá do vyprávění Petr Žantovský, se konala na sklonku loňského roku (2015) a sešli se na ní lidé jako Stanislav Novotný, Ondřej Geršl a nechyběl ani spolupracovník BIS Jan Schneider.

Pravidelné schůzky se konají každou první středu v měsíci ve sklepeních Slovenského domu v Soukenické ulici. Užší jádro se schází vždy o hodinu dříve, než ostatní pozvaní členové a příznivci ANM. Na schůzky jsou zváni jen ti lidé, kteří nejsou v žoldu korporací, neberou státní dotace ani je nevyplácí nějaká politická strana, tedy ti, kteří pracují sami na sebe.

Impulsem k založení ANM byl údajně plánovaný zásah Ministerstva kultury, Evropské komise a jiných do regulace internetu, jimi vnímaný jako zásah do svobody slova. Plánují se ale angažovat i co do změn v rozhlasovém a televizním vysílání a společně půjdou proti veřejnoprávním médiím.

Ke květnovému dni se k ANM hlásilo 25 členů. Za nezávislá média byl uveden EUportál Lukáše Petříka, NWOO Jana Korála a AC24 Ondřeje Geršla. Na první schůzku přišlo asi 20 až 30 lidí, ale aktivita u ostatních ustala. Podle Jana Korála jsou tak 2 až 3 lidé, kteří chtějí něco dělat, ostatní jsou notoričtí kverulanti.

Ačkoliv ANM klade důraz na nepolitičnost, jedna věc je jasná – musí se společně postavit proti imigrační vlně a Evropské unii. Také je důležité jít proti České televizi. Na schůzi ANM se domlouvali, jak všechny alternativy v červnu proti České televizi vypálí „jednu věc“. O jakou věc šlo, není jasné, protože se v červnu nakonec nic nestalo.

Hodně se diskutovalo, jestli zapojit do Asociace antiimigrační weby. Mají mezi sebou zástupce, kteří jdou jednoznačně proti americkému radaru, ale i takové, kteří se věnují migraci, například Michala Semína. Martina Konvičku ve svých řadách nechtějí, protože jde o nespolehlivou kontroverzní osobu. U Adama B. Bartoše se teprve rozhodují, jestli jeho média zapojí, nebo ne. Na minulé schůzce byl přítomen i Jan Schneider, spolupracovník BIS. Ten řešil ministra spravedlnosti Roberta Pelikána a jeho nápad zavírat kritiky islámu. Těmto tématům by se proto mohli věnovat.

Mluvilo se i o počátcích vzniku Parlamentních listů, kdy Radim Panenka s Richterovou (zvukový přepis jména) vystříleli všechny nepoužitelné lidi bez kvality. Bez toho kvalitní média nejdou dělat.

Řešila se i Sněmovna a jednotlivé zapojení politiků do jejich plánů. Trnem v oku je ministr obrany Martin Stropnický, protože dokáže rozpohybovat události směrem, který se jim nezamlouvá. Václav Novotný přiznal, že si natáčejí na kameru politiky při jednáních kolem kulatého stolu a například na Helenu Langšádlovou mají materiál, který použijí proti ní, když mění názory.

Petr Žantovský krátce zmínil nedávné výroky Marvanové a Gabala k alternativním médiím (chtěli desinformační weby potlačovat). Marvanová je klidně označí za služebníky Kremlu, přitom oni pracují v podstatě zadarmo a s Kremlem nemají nic společného.

Kritice se nevyhnula ani skupina Roberta Břešťana (Hlidacipes.org), která se prý organizuje s jasným politickým cílem a finančním zadáním.

Závěrem nutno podotknout, že většina alternativním médií má mezi svými spolupracovníky osoby, které nikdo nikdy neviděl a ti vystupují pouze přes internet. Sami majitelé alternativ nevědí, o koho se jedná.