Sobota 2. listopadu, 2024
Evropský rozhled

Uškrť si svého anarchistu!

V úterý 28. července 2015 se v pozdních večerních hodinách konala v pořadí již několikátá demonstrace solidarity s uvězněnými anarchisty během operace Fénix. Vazebně držení anarchisté jsou podezřelí z plánování teroristického útoku na vlak a z útoku na dům ministra obrany. Anarchisté ale taková obvinění odmítají a otevřeně hovoří o policejním komplotu s cílem ochromit anarchistickou scénu. Své uvězněné kamarády podpořili před vazební věznici Pankrác, odkud se následně přesunuli před věznici na Ruzyni.

 

Lukáš B., jeden z vyslýchaných anarchistů během operace Fénix, pomočil zeď pankrácké věznice. Za tento přestupek byl následně zatčen.
Lukáš B., jeden z vyslýchaných anarchistů během operace Fénix, pomočil zeď pankrácké věznice. Za tento přestupek byl následně zatčen.

 

„Plán na výrobu teroristů byl zahájen v ranních hodinách 28. dubna, kdy došlo k zatčení více než desítky aktivistů politických a sociálních hnutí. Výslechy, zastrašování, zabavování věcí, včetně serveru, na němž běžely webové stránky skupin, které s údajným terorismem neměly vůbec nic společného. Jak se později ukázalo, někteří z takto postižených se vůbec neznali. To ovšem nebránilo ÚOOZ vykonstruovat těžko uvěřitelný příběh o organizované a krajně nebezpečné skupině. Nejhůře dopadli aktivisté a aktivistky anarchopacifistické skupiny VAP,“ uvedl v úvodu jeden z anarchistů za dohledu nezvykle vysokého počtu policistů.

Poslední z obviněných Igor Š. byl zatčen během červnové blokády xenofobů v Brně, a to za údajný útok zápalnými lahvemi na dům ministra obrany Stropnického spáchaný o několik dní dříve. Anarchisté policejní obvinění popisují jako absurdní, ruský student „prý přijel do České republiky pod záminkou studia sjednotit mezinárodní anarchistická hnutí a v proputinovských idejích pak zaútočil na dům ministra obrany“. Dle Igorových přátel policisté dokonce odmítají zajistit důkazy v jeho nevinu, jako například kamerové záznamy.

Shromáždění, tak jako pokaždé, doprovázely konflikty s přítomnými policisty.

K prvnímu většímu konfliktu došlo poté, co jeden z mosteckých anarchistů Lukáš B., rovněž zadržený během akce Fénix, pomočil zeď pankrácké věznice. Za tento přestupek byl okamžitě zadržen a mezi ním a ostatními anarchisty byla vytvořena živá zeď z desítky dalších policistů, kteří se na místo v mžiku seběhli. V tomto spěchu jeden z nich zakopl o cyklistické kolo jiného z demonstrantů a v reakci na nehodu jej začal škrtit, aniž by jeho zbylí kolegové proti takovému počínání jakkoliv zasáhli.

 
Uškrť si svého anarchistu! Foceno anonymní přispěvatelkou Evropského rozhledu
 

Lukáš B. byl následně odveden v předklonu do policejního vozu, přičemž policisté bránili přítomným novinářům v dokumentování události. Přes všechna tato opatření unikly fotografie, jak i jeho policisté škrtí. Nutno zdůraznit, že Lukáš B., navzdory svému neobhajitelnému přestupku, nekladl policii při zatčení žádný odpor.

Následně se anarchisté přesunuli městskou hromadnou dopravou před vazební věznici na Ruzyni. Doprovod v metru jim dělalo několik těžkooděnců, kteří následně autobus ze stanice Nádraží Veleslavín vyměnili za policejní vůz, se kterým autobus sledovali zastávku za zastávkou až na předem určené místo.

 

Anarchisté bránili ve focení policistům a novinářům, policisté bránili ve focení novinářům a novináři nikomu ve focení nebránili.
Anarchisté bránili ve focení policistům a novinářům, policisté bránili ve focení novinářům a jenom novináři nikomu ve focení nebránili.

 

Před ruzyňskou vazební věznicí byli anarchisté vřele vítáni vězni, kteří je znali již z minulých solidárních akcí. Jeden z vězňů dokonce zapálil blíže nespecifikovaný předmět a vyhodil ho na pozdrav ven z okna (ten během velmi pomalého pádu dohořel).

Konflikty s policisty vystřídaly nepříjemné otázky na novináře. Jedné jsme čelili i my, kvůli reportu o obklíčení jednoho z policistů na předešlé akci, ale po malé výměně názorů v rovině klidné diskuze jsme se mohli účastnit dalšího pochodu. K závěru shromáždění přišel na místo Lukáš B., kterého mezitím propustili.