Pátek 26. dubna, 2024
Evropský rozhled

U Pomníku obětem komunismu se připomněla deportace krymských Tatarů. Historie se začíná opakovat

 

 

Před 75 lety se na Krymu odehrála největší tragedie krymskotatarského národa. Příslušníci NKVD na Stalinův rozkaz deportovali krymské Tatary na Ural a do zemí Střední Asie. Staří lidé umírali již během transportu, dalších 40 % odvlečených zahynulo během prvních let. Historie se začala opakovat. Za strany kremelského režimu se na Krymu odehrává další deportace krymskotatarského národa. Desítky tisíc krymských Tatarů musely opustit svojí zem, desítky Tatarů byly zabity, desítky jsou vězněny na Krymu nebo v ruských věznicích. Tyto činy nebyly dostatečně potrestány, a proto se opakují.

 
V sobotu 18. května 2019 se v pravé poledne u Pomníků obětem komunismu na pražském Újezdu uskutečnila pamětní a solidární akce s krymskými Tatary.

Velvyslanec Ukrajiny Jevhen Perebyjnis připomenul události z před 75-ti lety, kdy se na Krymu odehrála největší tragédie krymskotatarského národa. Přes 200 tisíc Tatarů bylo za jednu noc odvlečeno ze svých domovů.

Byla to genocida a zločin proti lidskosti ze strany komunistického režimu.

Dnes se ale odehrává na Krymu stejná deportace ze strany ruského režimu. Není žádného rozdílu mezi režimem před 75-ti lety a dnešním režimem Kremlu – stejné praktiky, stejný postup.

Na Krymu se porušují lidská práva. Desítky tisíc krymských Tatarů musely opustit svou zem. Desítky byly zabity kremelským režimem, další jsou uvězněny na Krymu a v Rusku. Svět by na to neměl zapomínat a měl by na Kreml zvětšovat tlak.

Přesto je přesvědčen, že se jednoho dne krymští Tataři do své země vrátí.

Velvyslanec poděkoval rovněž ministru Petříčkovi za prohlášení, ve kterém odsoudil komunistický stalinistický režim zodpovědný za tehdejší genocidu krymskotatarského národa. Ministr odsoudil i postup ruského režimu, který dnes dělá totéž.

 
Petr Marek z iniciativy Bez komunistů se ptal, jak se to vůbec mohlo stát, že celý jeden národ byl během jedné noci odveden z místa, kde byl jejich domov po celá staletí. Odvlekli je o stovky kilometrů dál, do nehostinných plání Střední Asie. Krymští Tataři žili na Krymu v přímořské oblasti s příjemným klimatem, ale pak skončili v místech, kde teploty klesají v zimě až k – 40° C. Mnozí zemřeli již během transportu, 40 % odvlečených zahynulo během prvních několika let.

Podle Petra Marka byla komunistická ideologie šílená, když si myslela, že může lidi tímto způsobem vytrhávat z jejich kořenů, domovů a od rodin a zacházet s jejich životy, jako by to byl jen kus hadru. Komunistická ideologie v Sovětském svazu to ale umožnila. Umožňuje to i ruská imperialistická politika, která žije dodnes.

Nejenom nacismus, ale také komunismus si zaslouží stejné odsouzení.

Ruský prezident dnes prohlašuje, že největší geografickou katastrofou 20. století byl rozpad Sovětského svazu. Ty národy, které tam žily, si to ale nemyslí, řekl závěrem.

 
U pomníku promluvila ještě zástupkyně krymskotatarského národa. Uvedla, že dnešní krymští Tataři zažívají dnes to samé, co před 75-ti lety. Putinův režim pro ně vytváří takové podmínky, aby ztratili svou národní identitu a kulturu.

Poté se k Pomníku obětem komunismu kladly žluté květiny.