V uplynulých měsících se v České republice uskutečnilo mnoho pietních akcích k uctění památky padlých vojáků Rudé armády. Vznikají nová pamětní místa po celé republice, další se obnovují.
V pátek 11. května se konala tradiční pamětní ceremonie v Terezíně na památku 49-ti vojákům Rudé armády, kteří padli při osvobozování koncentračního tábora dne 8. května 1945. Tryzny se zúčastnil ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij, poradce velvyslance Kazachstánu Erzhan Khozeuly (přepis jména z azbuky) a vojensko-letecký přidělenec Ruské federace v České republice plk. Igor Shchepin spoju s předsedou Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Jaroslavem Vodičkou a se zástupci veteránských organizací a diplomatů z Velvyslanectví Ruské federace a Kazachstánu.
О мемориальной акции у захоронений советских и российских воинов в г.Терезин
Na slavnostní akci věnované 73. výročí osvobození Ostravy Rudou armádou vystoupil velvyslanec Ruské federace Alexandr Zmejevskij. V projevu varoval před překrucováním historie:
„Historie neodpouští těm, kteří mají krátkou paměť, kteří se ji snaží změnit nebo přepsat v zájmu momentálních politických potřeb. V poslední době k takovým pro všechny nebezpečným pokusům dochází v některých evropských zemích na státní úrovni.“
Na akci byl přítomen tajemník velvyslanectví Valerij Konnov, který má v kompetenci péči o vojenské památníky v České republice, plukovník Igor Shchepin, generální konzul Ruské federace v Brně Alexander Nikolaevich Budaev a honorární konzul Ruské federace v Ostravě Aleš Zedník. Pozvány byly polské ozbrojené síly z územního vojenského velení v Katovicích, a mnoho veteránů obou zemí.
V Ruské federaci se nedoporučuje připomínat roli SSSR na počátku druhé světové války, kdy byli spojencem nacistického Německa a napadli Polsko. Například Vladimír Luzgin byl v Rusku odsouzen k pokutě 200 tisíc rublů za sdílení článku o spolupráci SSSR s nacistickým Německem na počátku války. Potrestán byl podle zákona o rehabilitaci nacismu, který vznikl po anexi Krymu.
В Чехии отметили 73-ю годовщину освобождения Остравы
V neděli 29. dubna se uskutečnila pieta v obci Hrabyně, která leží nedaleko Ostravy. Obec se díky své pozici stala na konci druhé světové války strategickým bodem při osvobozování Ostravy. Hrabyně byla Rudou armádou osvobozena 27. dubna 1945. Na území Slezského zemského muzea vyrostl Národní památník II. světové války v podobě dvou klínů, kolem kterých je expozice muzea. Poblíž památníku je symbolický hřbitov se 13 000 jmény padlých sovětských a československých vojáků a umučených a zabitých obyvatel z okolí. Při pietě ruskou stranu reprezentoval tajemník Valerij Konnov a plukovník Igor Shchepin. Ministerstvo obrany Ruské Federace aktivně s muzeem spolupracuje.
В Чехии отметили 73-ю годовщину освобождения Остравы
V pondělí 14. května 2018 položili zástupci Ruské federace květiny na památník padlého vojáka Rudé armády Běljakovi, který se nachází na Loretánském náměstí v Praze. Akce se zúčastnil poradce Velvyslanectví Ruské federace Feodosij Vladyševskij a ředitel Odboru států severní a východní Evropy MZV v ČR Jakub Karfík. Památník byl obnoven k 73. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce.
О возложении цветов к памятнику павшему красноармейцу Белякову на Лоретанской площади Праги
V pátek 27. dubna byla na pražském Chodovském hřbitově slavnostně odkryta pamětní deska se jmény 268 vojáků Rudé armády a válečných zajatců, kteří jsou na hřbitově pohřbeni. Ceremonie se zúčastnil ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij, plukovník Igor Shchepin, tajemník Valerij Konnov, předseda ČSBS Jaroslav Vodička a starosta MČ Prahy 11 Petr Jirava.
В Праге открыли мемориальную доску с именами красноармейцев, павших за освобождение Чехословакии
Ve středu 9. května se na Chodovském hřbitově uskutečnila pieta za padlé sovětské vojáky v bitvě u Sokolova organizovaná MČ Praha 11 i Českým svazem bojovníků za svobodu. Představitelé Ruské Federace byli na tuto akci pozváni. Piety se účastnil slovenský velvyslanec v České republice Peter Weiss, starosta MČ Praha 11 Petr Jirava a zástupce ČSBS Jiří Pitín.
О военно-мемориальном мероприятии на Ходовском кладбище в Праге
V sobotu 14. dubna v Klenčí pod Čerchovem v Plzeňském kraji nechal poslanec Evropského parlamentu Jiří Maštálka (KSČM) obnovit památník pěti rudoarmějcům, kteří v těchto místech zemřeli při transportu z německého zajateckého tábora v květnu 1945 a jsou pochováni na hřbitově v Klenčí. Akce se zúčastnili starosta obce Klenčí pod Čerchovem Jan Bozděch, generální konzul Michail Leděněv z Karlových Varů, dále tajemník velvyslanectví Valerij Konnov a zástupci českých pohraničních stráží a místních obyvatel. Jiří Maštálka byl v roce 2016 oceněn prezidentem Ruské federace Vladimírem Putinem a obdržel Řád přátelství.
Ve středu 2. května se konal pietní akt u pomníku maršála Koněva. Akci pořádalo Ministerstvo obrany České republiky, Český svaz bojovníků za svobodu a MČ Praha 6. Piety se zúčastnil ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij, slovenský velvyslanec Peter Weiss, velvyslanec Kazachstánu Seržan Oralbajevič Abdykarimov, předseda ČSBS Jaroslav Vodička a tajemník velvyslanectví Valerij Konnov. Ruští zástupci se vymezili proti přepisování dějin, které v případě pomníku Koněva znamenají přidání dovysvětlující cedulky o jeho kontroverzní historické roli. Rusové uvedli, že velel jednotkám, které osvobodily Prahu před nacisty, a proto se k němu žádná doplňující informační tabule přidávat nemá. Akce se zúčastnili vojáci čestné stráže Ministerstva obrany ČR a celkem přišlo asi 200 osob.
Ten samý den se konala také pietní akce na hřbitově Vokovice v Praze 6, kde je pohřbeno 35 vojáků Rudé armády a 25 účastníků Pražského povstání. Tam při pietě zazněla píseň Svatá válka, posléze česká a slovenská hymna.
Piety v současné době probíhají prakticky každý den po celé republice. Jak informuje na svém facebookovém účtu Žarko Raptor Jovanovič, další slavnostní odhalení obnoveného památníku zesnulým zajatcům v pracovním táboře za 2. světové války proběhlo 26. května v České Kamenici.
Žarko Raptor Jovanovič k České Kamenici