Asi to znáte – hledáte levné recepty a všude vám prezentují super levnou večeři jen za stovku, jenže vy z té stovky, ne-li méně, musíte přežít celý týden. Ale není třeba zoufat, v tomto malém seriálu si ukážeme, jak přežít i tu největší chudobu.
Tři svíčky položené na lihovém vařiči dokáží za 30 minut ohřát až půl litru vody.
Ještě než přejdeme k samotným receptům, povíme si v tomto díle pár slov o tom, jak sehnat jídlo, když opravdu není po ruce ani jedna koruna, případně jak se k penězům okamžitě dostat. Závěrem naznačíme, na čem všem se dá vařit a jak efektivně nakupovat.
Pamatujte, že chudí, zvláště pokud žijí na vesnici, se k internetu stěží dostanou, proto pokud někoho takového znáte a uznáte, že tento seriál je pro něj užitečný, prostě mu ho vytiskněte.
Jak se najíst bez nakupování
Obzvláště v chudobě je dobré udržovat si dobré vztahy se svými přáteli, které chudoba zatím nepostihla. Ačkoliv bývá mnohdy obtížné přenést se přes jejich zkreslené představy o světě chudých, je lepší tyto přátele mít než je nemít. A určitě jim řekněte, že mnohdy nemáte co jíst, protože vás potkalo tohle a tamto (a říkejte pravdu).
Oni vaši situaci vezmou do úvahy a budou vás zásobovat jídlem. Nejčastěji k vám doputují rohlíky nebo vás pozvou jednou týdně na oběd či večeři. Obvykle darované potraviny nebudou splňovat vaše představy pro přežití, protože místo rýže dostanete třeba sklenici medu, ale i ten se bude hodit, až nastane období chřipek.
Když opravdu nejsou žádné peníze, je dobré navštívit nějakou charitu pro bezdomovce. Tam se obvykle nabízí k jídlu guláš se žemlemi, ale musí se obvykle zaplatit alespoň 5 korun, někdy je polévka zdarma. Jestli poskytují opravdu jídlo každému, kdo má hlad, jsme nikdy netestovali, ale za optání nic nedáte.
Čas od času pořádají anarchistické komunity různé akce, které spojují například s rozdáváním jídla chudým. Tito lidé vás určitě neodmítnou a obvykle nebudou chtít žádné peníze. Jindy pořádají přednášky spojené se společnou večeří, kde za jídlo platíte nějakou dobrovolnou částku, třeba 20 až 40 korun. Sledujte klíčová slova jako Food not Bombs.
Další alternativou je chodit na akce s občerstvením zdarma. Například na předvolební debaty s kandidáty na prezidenta – tam dostanete zdarma třeba ananasový salát a k tomu vynikající dezert.
Mnoho supermarketů a restaurací po skončení pracovní doby ze zákona musí vyhazovat potraviny, které jsou ale stále ještě jedlé. Tento zákon se nikomu nelíbí, a proto se moc nedodržuje. Když je nejhůř, obejděte restaurace, jestli by vám po skončení pracovní doby nedali do ešusu zbytky určené k vyhození. Budete se divit, ale v některých restauracích vám skutečně zbytky do ešusu dájí.
Vše je o tom, jak si to oběháte a dojednáte. Rozhodně ale nepočítejte s tím, že tento způsob obživy bude stačit na každý den a trvale, berte to spíš jako záchranu pro nejhorší dny.
Dary přírody
Využívejte darů přírody. Choďte sbírat houby, jahody a ostružiny, jablka, nejpozději do půlky května kopřivy a během roku jiné různé bylinky.
Sběrem si můžete i přivydělat, například sběrem kaštanů, žaludů, bukvic a bylin. Vždy si zjistěte předem výkupní podmínky. Asi by nebylo dobré sbírat celý den žaludy z dubu červeného a pak zjistit, že vykupují jen žaludy z dubu letního a zimního.
Pokud máte zahrádku, můžete si přivydělat prodejem úrody na farmářských trzích. Tam obvykle nepotřebujete mít žádné speciální oprávnění k prodeji. Například v Českých Budějovicích ještě donedávna stačilo zaplatit 20 Kč úředníkům z města a mohli jste celé dopoledne prodávat.
Na čem vařit
Předpokládá se, že máte na čem vařit. Asi není nejvhodnější používat elektrický či plynový sporák a nevědět dopředu, kolik při vyúčtování zaplatíte (stejně už vás asi od všeho odstřihli).
Mnohem lepší je vařit na plynové bombě, či kamnech na dříví – u těch máte jistotu, že se nepropadnete do dluhů. Kamna na dříví můžete navíc sehnat velmi levně či rovnou zadarmo, stačí se domluvit ve sběrně šrotu, jestli nějaké nemají. Pomůže i inzerát v novinách či v rádiu.
Další alternativou jsou malé přenosné lihové vařiče, do kterých nutně nemusíte umisťovat suchý líh, ale postačí tři čajové svíčky. Ty jsou schopné během půl hodiny ohřát až půl litru vody, rychlost ohřevu je potom s předehřátým hrncem (vždy s pokličkou) stále rychlejší.
Tři čajové svíčky dokáží ohřát za 4 hodiny své existence 2-3 litry vody. Hodně záleží na materiálu, z kterého je hrnec vyroben, nejvhodnější je hliníkový ešus s pokličkou.
Je dobré mít termosku, aspoň litrovou, nejlépe dvoulitrovou. A čajové svíčky nakupovat ve slevách po stovce kusů, kdy jejich cena může klesnout až na 50 haléřů.
Jinou možností je zhotovit si dřívkač. Buď ze starého nerezového odkapávače nebo z větší plechovky. Pak můžete vařit i na šiškách.
U těchto alternativních vařičů obzvláště dbejte na bezpečnost – vařte v dobře větraných prostorech a vyvarujte se požárů či explozi plynové bomby.
[nggallery id=27]
Obvykle ale nějaké peníze máte
Člověk, který je úplně bez peněz, je spíše výjimkou. Obvykle chudý člověk musí vystačit tak se stovkou na týden. Což, jak si ukážeme, je na přežití v tomto státě dostačující (ale rozhodně ne uspokojivé).
Základem všeho je promyšlený nákup základních potravin, z kterých pak budeme vařit několik dní. Je lepší nakoupit za stovku na týden, než zkoušet každý den nakupovat za čtrnáct korun.
Mezi základní potraviny jsme zvolili rýži, špagety, brambory, syrovátku, vejce, mouku, žampiony, cuketu, lilek, žampióny a mrkev, které nakupujeme dle toho, co daný týden chceme vařit.
Pokud je nějaký produkt ve slevě, rozhodně si ho ihned kupte, například balení hlívy ústřičné někdy klesne na patnáct korun a rajčátka cherry až na pět korun.
Pokud máte k danému tématu nějakou doplňující radu, neváhejte se s ní podělit v komentářích nebo nám ji zašlete na redakční e-mail.